Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Równowaga, jaką Viktor Orban robi między Unią Europejską a Rosją

Równowaga, jaką Viktor Orban robi między Unią Europejską a Rosją

z zakrętu „Ciasny” Premier Viktor Orban przejął władzę w 2014 roku, węgierski rząd znalazł się pod ostrzałem Krytyka Unii Europejskiej Ze względu na stopniowy demontaż rządów prawa. Polityczny projekt Orbána (urzędujący od 2010 r., po pierwszej kadencji od 1998 do 2002 r.) polega na utworzeniu nowego państwa węgierskiego, Identyfikuje W swoim słynnym przemówieniu z 28 lipca 2014 r. jako „forma organizacji społecznościowej zdolna do uczynienia społeczeństwa konkurencyjnym w wielkim globalnym wyścigu nadchodzących dziesięcioleci, poprzez oderwanie się od dogmatów i ideologii akceptowanych w Europie Zachodniej i uwolnienie się od nich”.

Dystansując swój kraj od wartości i zasad Unii Europejskiej i zbliżając się do autorytarnych reżimów takich jak państwa Chiny i RosjaOrbán nadal krytykuje upadek liberalizmu i gratuluje sobie „sukcesu” swojej „konserwatywnej, chrześcijańsko-demokratycznej i nacjonalistycznej” polityki, która jest w dużej mierze napędzana przez Propaganda antyimigracyjna I stały nacisk na tożsamość, bezpieczeństwo i suwerenność. W ramach strategii podwójnej gry rząd toczy swoją opinię publiczną, „wojnę o niepodległość”, której sprzeciwiłby się z Unią Europejską, by wydestylować antyeuropejskie przesłania na poziomie krajowym… jednocześnie podkreślając w przestrzeni europejskiej przywiązanie Węgrów do Unii Europejskiej.

„Neutralność” Węgier w obliczu wojny na Ukrainie

Bliskość Węgier i Rosji już od kilku lat była przedmiotem krytyki w Unii Europejskiej; Dwuznaczny stosunek Budapesztu do wojny na Ukrainie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy spotęgował te napięcia.

[Plus de 80 000 lecteurs font confiance à la newsletter de The Conversation pour mieux comprendre les grands enjeux du mondeAbonnez-vous aujourd’hui]

Orbán odgrywa rolę równoważenia fałszywej jedności z państwami członkowskimi z jednej strony, a jego pragnieniem oszczędzenia rosyjskiego przyjaciela z drugiej, do tego stopnia, że ​​propaganda jego rządu przesłania geopolityczną stawkę wojny. Węgry dystansują się od europejskiej polityki sankcji, która w coraz większym stopniu izoluje ją w ramach UE; Ale jego antyunijne kontakty wzmacniają siłę Viktora Orbána, który do tego dołożył Z łatwością wygrał wybory parlamentarne w kwietniu ubiegłego roku.

Podczas tego Odwiedź Moskwę na początku lutego 2022 r.Orban podkreślił, że stosunki między oboma krajami są „zrównoważone, pozytywne i konstruktywne”, określając swoją obecność jako „misję pokojową”, podkreślając, że „żaden europejski przywódca i nikt nie chce[ait] konflikt z Rosją.

25 lutego, dzień po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, premier przedstawił względy czysto ekonomiczne, zwłaszcza uzależnienie Węgier od rosyjskiego gazu, ignorując horror wojny i pokazując pozory neutralności w walce o ochronę swojego dobra. relacje z Władimirem Putinem:

Wyjaśniłem i wyjaśniłem, że Węgry to kraj w trudnej sytuacji. Do granicy z Ukrainą mamy ponad sto trzydzieści kilometrów. W tym przypadku należy zapewnić bezpieczeństwo Węgier, bo to jest najważniejsze. Wyjaśniłem, że Węgry nie biorą udziału w tej wojnie i nie zostaną w nią wciągnięte. Zadbamy o to, by uchodźcy przybywający na Węgry otrzymali odpowiednią opiekę. »

pierwszy minister Sprzeciwia się przekazywaniu broni przeznaczonej na Ukrainę przez jej terytorium”Wolę docenić wysiłek humanitarny i solidarność poprzez Powitanie ukraińskich uchodźców. Po głosowaniu nad pierwszymi sankcjami wobec Rosji, Węgry sprzeciwiły się embargo na rosyjską ropę i gaz W obronie interesu narodowego. Zwracając się do swoich zwolenników, Orbán, jak zwykle, przedstawił stawkę europejskich negocjacji.

READ  Rugby: Od ASBH po Bermudy, Biterrois Léandre Billaud przypina swoje ładunki do tytułu mistrza świata

Węgry są jak dotąd jedynym krajem UE, który nie podpisał symbolicznego zobowiązania do kontroli energii, a cel solidarności europejskiej został zinterpretowany jako wyraz unijnego pragnienia pozbawienia Budapesztu rezerw strategicznych. Ignorując wspólne wysiłki państw członkowskich, rząd ogłosił we wrześniu 2022 r., nie bez zwycięstwa, podpisanie porozumienia Dodatkowa umowa na dostawy gazu z Gazpromem.

(aktywna) powieść wojenna w służbie rządowej propagandy

Podbój Ukrainy zbiegł się z kampanią ustawodawczą, wojna została zaproszona jako główny temat kampanii i włączona do przemówienie rządu Skoncentrowany wokół narodowej narracji. Retoryka, która budzi lęk, wzmacnia strategię aliantów i sprzeciwia się obrońcy stanowiska Węgier Orbána wobec proeuropejskiej, a więc, zdaniem premiera, antyobywatelskiej retoryki opozycji.

Po wyborach, dzięki zwycięstwu, Viktor Orban zintensyfikował swoje antyunijne ataki, przesuwając punkt ciężkości z wojny na Ukrainie na kryzys energetyczny w Europie. Jego przesłania umacniają stawki polityczne i wprowadzają opozycję między Brukselą a Budapesztem, czyniąc ludność węgierską ofiarą wojny energetycznej i zmuszoną do ponoszenia konsekwencji sankcji gospodarczych nałożonych przez Unię Europejską na Rosję.

Ukraińska agresja i geopolityczne ryzyko wojny są zakamuflowane, a decyzje UE są wzmacniane jako zagrożenie dla pokoju i bezpieczeństwa. Hasła takie jak „Bronimy Węgier” i „Dla nas interesy węgierskie są na pierwszym miejscu” są powtarzane w nieskończoność i budują uspokajający wizerunek państwa, czyniąc premiera i jego ministra spraw zagranicznych Petera Szigarato jak zbawiciele Węgier. ludzie, nie wahający się rzucić się samotnie na wszystkich w bitwie. Mając to na uwadze, po Europejskim Spotkaniu Ministrów Energii, 9 września 2022 r., Szijjártó powiedział:

„Na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu zapytałem tych, którzy chcieli wprowadzić limit cen gazu, w jaki sposób zużyty gaz będzie transportowany na Węgry: w plecaku, samolotem czy pociągiem?”

Cyniczny i protekcjonalny ton komunikatów rządowych wyklucza UE w porównaniu z „samochodem z przebitymi czterema oponami” i jej absurdalną strategią: „Z miotaczem ognia nie da się ugasić ognia”.

READ  W sobotę 23 października FDSEA i JA 22 wzywają do wiecu

Jak we wszystkich populistycznych dyskursach, proponowane jest „zdroworozsądkowe” rozwiązanie: zakończenie konfliktu poprzez negocjacje. Prosty pomysł, który pozwala rządowi pokazać, że działa na rzecz pokoju: „Naszym celem jest pokój. Jesteśmy po stronie pokoju. Jedynym antidotum na inflację związaną z wojną jest pokój”. Jako mediator Orban proponuje „postawić się między Ukrainą a Rosją” i zaprasza Rosję i Stany Zjednoczone do stołu negocjacyjnego.

Węgry były izolowane, ale Orbán został wzmocniony politycznie

Niejednoznaczny stosunek premiera do Rosji wywołał w przestrzeni europejskiej liczne krytyki. Począwszy od ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który podczas Europejskiego Szczytu w Brukseli w marcu 2022 r. w sposób zdecydowany rzucił wyzwanie Viktorowi Orbanowi:

„Słuchaj Victorze, wiesz co się dzieje w Mariupolu? Chcę być na zawsze szczery, musisz sam zdecydować kim jesteś.”

Europejskie napięcie rozprzestrzeniło się na Grupa Wyszehradzka (V4, strategiczny sojusz czterech krajów Europy Środkowej: Polski, Słowacji, Czech i Węgier). Spory wokół Rosji wywołały rozłam wśród członków grupy, a zaplanowany na marzec szczyt V4 w Budapeszcie został odwołany, a Polska i Czechy odmówiły udziału. Warszawski siłacz Jarosław Kaczyński, który był bardzo blisko Orbána, został ostro skrytykowany za odmowę potępienia Rosji za masakry ludności cywilnej w Buczy:

Kiedy Urban mówi, że nie widzi, co się stało w Butch, należy mu doradzić konsultację z okulistą. »

Jeśli spór z polskim przywódcą zdenerwuje Węgry, krytyka i ataki ze wszystkich stron dają Viktorowi Orbánowi formę przywództwa i przyczyniają się do jego rosnących wpływów.

Korzystając w dużym stopniu z sytuacji kryzysowej, Viktor Orbán wzmocnił swój prestiż i popularność, odnosząc miażdżące zwycięstwo w wyborach parlamentarnych w kwietniu 2022 r. Powołując się na nowy parlament, szybko zmienił konstytucję, ustanawiając od maja 2022 r. „Nagłość wojny”pozwalając na panowanie dekretu i rozszerzenie jego władzy.

Ze swoim statusem jedynego pasażera, swoją polityką wahadła i gestami w kierunku rosyjskiego przyjaciela, Urban postawił się w centrum uwagi, zdobywając światło reflektorów, zapewniając wysoką widoczność na arenie międzynarodowej. Jego ostentacyjna obecność w Moskwie oddając hołd Michaiłowi Gorbaczowowi 3 września 2022 r., gdzie był jedynym obecnym przywódcą Zachodu, została zinterpretowana w międzynarodowych mediach jako pogarda dla europejskich przywódców.

READ  Atak w Strasburgu w 2018 r.: Pięciu mężczyzn wróciło do sądu karnego

Dokąd zmierzają Węgry?

Swoim sprzecznym stanowiskiem Orbán nadal testuje próg tolerancji UE wobec prób ataku na wartości i zasady liberalnej demokracji. W ten sposób należy wyjaśnić jego celowo prowokacyjne rozumowanie wygłoszone w szkole letniej w Tosnadfordo (Billy Tusnade) w lipcu 2022 r.: „Nie chcemy stać się ludem mieszanych ras”. Formuła, która wywołała międzynarodowe oburzenie, nawet jeśli doprecyzował kilka dni później Jego podejście jest „nie biologiczne, ale kulturowe”. Ta strategia, której celem jest powrót do agendy politycznej tematu odrzucenia imigracji, jego ulubionego tematu, jest tego dobrym przykładem. Taniec pawia Orbán doprowadził do oszukania swoich przeciwników.

Ogłaszając zwycięstwo w kwietniu 2022 r., Viktor Orbán sarkastycznie wysłał „przesłanie do Europy”, w którym stwierdził, że „osiągnął zwycięstwo na tyle duże, że można je było zobaczyć z księżyca, a na pewno z Brukseli”, dodając, że polityka prowadzona na Węgrzech” reprezentuje nie przeszłość, ale przyszłość Europy” . Te słowa odzwierciedlają jego wyborczą obietnicę: „Będziemy kontynuować”. Przesłanie jest jasne, a droga wytyczona: kontynuowanie rozpoczętej polityki, utrzymanie władzy przez długi czas i ugruntowanie wpływów w Europie.

W lipcu 2022 Urban skutecznie potwierdził swoje europejskie ambicje „Horyzont 2030”Przewidział do tego czasu upadek obecnej polityki UE i upadek liberalnych rządów. Jej zbliżenie, od kilku lat, z przedstawicielami europejskiej skrajnej prawicy, m.in Matteo Salvini gdzie Marine Le Pen ślub, po Odejście jego posłów Fields z Europejskiej Partii Ludowej (PPE) w 2021 r. W Parlamencie Europejskim pragnienie utworzenia transgranicznej europejskiej populistycznej siły. W tej misji Orbán opiera się na wpływach i reputacji innych populistycznych przywódców, takich jak Donald Trump, spotkali się w lipcu 2022którą uważa za „ważnego sojusznika pokoju na Ukrainie”…

_____

za pomocą Renata VargaWykładowca nauk o komunikacji i informacji oraz członek laboratorium GERiiCO na Uniwersytecie w Lille

The Oryginalna kopia Ten artykuł został opublikowany w Rozmowa.