MOSKWA – Kiedy cyberprzestępcy namierzyli miliony dolarów, które amerykańskie firmy, szpitale i gminy zapłaciły szantażerom internetowym jako okup, dokonali odkrywczego odkrycia: przynajmniej część z nich trafiła pod jeden z najbardziej prestiżowych adresów biznesowych w Moskwie.
Administracja Bidena skupiła się również na budynku East Union Tower, najwyższym wieżowcu w stolicy Rosji. Stany Zjednoczone zaatakowały kilka firm z wieży, próbując ukarać rosyjskie gangi ransomware, które szyfrują cyfrowe dane swoich ofiar, a następnie żądają płatności za ich odszyfrowanie.
Płatności te są zwykle dokonywane w kryptowalutach, walutach wirtualnych, takich jak Bitcoin, które zespoły muszą następnie przeliczyć na standardowe waluty, takie jak dolary, euro i ruble.
Fakt, że ten wieżowiec w finansowej dzielnicy Moskwy stał się oczywistym centrum prania pieniędzy, przekonał wielu ekspertów ds. bezpieczeństwa, że rosyjskie władze tolerują operatorów oprogramowania ransomware. Zauważyli, że cele znajdują się prawie wyłącznie poza Rosją, a przynajmniej w jednym przypadku udokumentowanym w ogłoszeniu amerykańskich sankcji podejrzany pomagał rosyjskiej agencji szpiegowskiej.
„To wiele mówi” — powiedział Dmitriy Smilianets, ekspert ds. analizy zagrożeń w firmie Recorded Future z siedzibą w Massachusetts, zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Rosyjskie organy ścigania zwykle mają odpowiedź: w rosyjskim sądownictwie nie ma otwartej sprawy. Nie było obrażeń. Jak oczekujesz, że spróbujemy tych uczciwych ludzi? „
Recorded Future liczy około 50 giełd kryptowalut w Moskwie, finansowej dzielnicy stolicy, które według szacunków są zaangażowane w nielegalną działalność. Żadna inna giełda sąsiedzka nie jest podejrzana o akceptowanie kryptowalut związanych z przestępczością.
Cyberprzestępczość to tylko jeden z wielu problemów, które wraz z nagromadzeniem rosyjskich sił zbrojnych w pobliżu Ukrainy i niedawnym kryzysem migracyjnym na granicy polsko-białoruskiej podsycają napięcia między Rosją a Stanami Zjednoczonymi.
Ministerstwo Skarbu oszacowało, że Amerykanie zapłacili 1,6 miliarda dolarów okupu od 2011 roku. Rosyjska sieć oprogramowania ransomware Ryuk zarobiła w zeszłym roku około 162 miliony dolarów, szyfrując systemy komputerowe w amerykańskich szpitalach w celu walki z pandemią i pobierając opłaty za publikowanie danych. Do Chainalysis, firmie śledzącej transakcje kryptowalutowe.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce