Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjskie bombardowanie dworca autobusowego zabiło co najmniej osiem osób we wschodnioukraińskim mieście Turick

Pytania bez odpowiedzi po strajku w więzieniu w Olineiwce

co się stało W więzieniu Oliniwce, w prorosyjskim regionie separatystycznym, gdzie eksplozje zabiły 29 lipca dziesiątki ukraińskich więźniów? Moskwa oskarża Kijów o zbombardowanie tego obozu, co jest obalane przez władze ukraińskie, które twierdzą wręcz przeciwnie, że siły rosyjskie dokonały masakry więźniów. odkrywać „Rzeczywistość”A Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych rozpocznie misję rozpoznawczą. Antonio Guterres powiedział, że ma nadzieję Uzyskanie wszystkich ułatwień dostępu od obu stron i uzyskanie niezbędnych danych w celu ustalenia prawdy o tym, co się stało.

Rosja twierdziła przez tydzień, że siły kijowskie zbombardowały to miejsce wyrzutniami rakiet HIMARS dostarczonymi przez Stany Zjednoczone. Ukraińskie wojsko temu zaprzecza, a ukraiński wywiad poinformował w środę, że ma dowody na to, że prorosyjscy separatyści w zmowie z FSB i Grupą Wagnera wysadzili i wykorzystali budynek więzienia. Substancja łatwopalna, która doprowadziła do szybkiego rozprzestrzenienia się ognia w pomieszczeniu. W czwartek urzędnicy amerykańscy powiedzieli Associated Press (AP), że Rosja fabrykuje fałszywe dowody, aby oskarżyć Ukraińców o odpowiedzialność za atak.

Wielu ekspertów wojskowych od kilku dni kwestionuje rosyjską wersję, ponieważ zdjęcia więzienne opublikowane przez samą Rosję wydają się niespójne z tym, co wiadomo na temat szkód wyrządzonych przez pociski Hemar. Michael Goyabyły żołnierz i historyk, zauważa na przykład – jak inni – nie ma dołu, ściany budynku nadal stoją, łóżka więźniarskie wciąż są ustawione w rzędzie w pokoju, a rakiety wystrzelone przez czerwonych powodują raczej gwałtowne wybuchy niż pożary.

Zdjęcia satelitarne pokazują również jeden uszkodzony budynek więzienia, bez dodatkowych uszkodzeń sąsiednich budynków. Urzędnicy amerykańscy też podkreślił, że Polityka Na miejscu ataku nie ma nic, co by sugerowało, że mogły go przeprowadzić wyrzutnie HIMARS. Patrząc na zdjęcia miejsca ataku, które zostały upublicznione, amerykański think tank Instytut Studiów Wojennych (ISW) Uważa, że ​​rezultatem jest zniszczenie więzienia „W środku umieszczono precyzyjne uderzenie lub urządzenie zapalające lub wybuchowe”.

READ  COP26 to „porażka”, sędzia Greta Thunberg na oczach tysięcy młodych ludzi zgromadzonych w Glasgow