Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosyjski astronauta bije rekord najdłuższego czasu spędzonego w kosmosie

Rosyjski astronauta bije rekord najdłuższego czasu spędzonego w kosmosie

Rosyjska agencja kosmiczna Roscosmos poinformowała w niedzielę, że rosyjski kosmonauta Oleg Kononenko pobił rekord świata w zakresie najdłuższego czasu spędzonego w kosmosie.


59-latek spędził w przestrzeni kosmicznej ponad 878 dni i 12 godzin, wyprzedzając swojego rosyjskiego rodaka Giennadija Padałkę, który w 2015 roku ustanowił poprzedni rekord wynoszący 878 dni, 11 godzin, 29 minut i 48 sekund.

Począwszy od 2008 roku pan Kononenko odbył pięć podróży na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS).

W rozmowie z rosyjską agencją informacyjną TASS inżynier powiedział, że każda podróż na stację wymaga starannych przygotowań ze względu na ciągłe udoskonalania stacji, ale życie astronauty było spełnieniem dziecięcych marzeń.

„Latam w kosmos, żeby robić to, co kocham, a nie po to, żeby bić rekordy. Od dziecka marzyłam i dążyłam do zostania astronautą. To zainteresowanie – możliwość latania w kosmos, życie i praca na orbicie – motywuje mnie do dalszego działania kontynuować lot” – powiedział TASS.

Obecna podróż pana Kononenko na Międzynarodową Stację Kosmiczną rozpoczęła się 15 września 2023 r., kiedy wystartował wraz z astronautą NASA Loralem O'Harą i swoim kolegą z Roskosmosu Nikołajem Chubem. Pod koniec tej wyprawy astronauta powinien zostać pierwszą osobą, która spędzi w kosmosie 1000 dni.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jeden z nielicznych obszarów, na których Stany Zjednoczone i Rosja nadal ściśle współpracują po inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r. Roscosmos ogłosił w grudniu, że program lotów z NASA przewożących astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną został przedłużony. Do 2025 roku.

READ  Transmisja, liczba przypadków... Czy po COVID-19 ospa małp będzie kolejną największą epidemią?