Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosnące zanieczyszczenie w Izraelu, nowe ograniczenia

Rosnące zanieczyszczenie w Izraelu, nowe ograniczenia

Państwo żydowskie ponownie zobowiązało się do okazania świadectwa szczepień lub negatywnego testu PCR, aby odwiedzić restauracje, hotele, muzea i biblioteki oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Nowe ograniczenia zdrowotne weszły w życie w środę w Izraelu, kraju o największej liczbie zakażeń od stycznia, pomimo masowej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi.

Państwo żydowskie ponownie zobowiązało się do okazania świadectwa szczepień lub negatywnego testu PCR, aby odwiedzić restauracje, hotele, muzea i biblioteki oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Ministerstwo Zdrowia podało w komunikacie, że środek ten dotyczy również domów modlitwy, które goszczą ponad 50 wiernych, dodając, że pojemność w sklepach i centrach handlowych jest obecnie ograniczona do jednej osoby na siedem metrów kwadratowych.

Władze podjęły już w lipcu pewne środki, które zostały zniesione w czerwcu, takie jak obowiązek noszenia maski w zamkniętych miejscach publicznych i urzędach w związku ze wzrostem liczby pacjentów.

8700 nowych pozytywnych przypadków we wtorek

We wtorek władze ds. zdrowia zidentyfikowały ponad 8700 nowych przypadków, najwięcej od stycznia. W czerwcu wykryto tylko kilka dziennych przypadków.

Izrael był jednym z pierwszych krajów, które rozpoczęły w połowie grudnia masową kampanię szczepień dzięki porozumieniu z laboratorium Pfizer, które szybko dostarczyło miliony dawek opłaconych danymi na temat leku. Skuteczność szczepionki na jej populację.

Kampania ta umożliwiła znaczne ograniczenie infekcji, ale w ostatnich tygodniach infekcja ponownie wzrosła wraz z występowaniem wariantu delta wśród nieszczepionych osób dorosłych, ale także wśród osób zaszczepionych ponad sześć miesięcy temu.

W zeszłym tygodniu państwo hebrajskie zaczęło podawać trzecią dawkę szczepionki osobom w wieku 50 lat i starszym, pomimo apelu Światowej Organizacji Zdrowia o zaprzestanie tych dawek przypominających, aby pozostawić więcej szczepionek dostępnych dla biednych krajów, gdzie wskaźniki szczepień są nadal niskie.

Premier Naftali Bennett odpowiedział, że podanie tych dawek w 9-milionowym Izraelu nie wpłynie na światowe zapasy, ale pozwoli na przetestowanie skuteczności trzeciej dawki.

READ  Potajemnie pochowano Jewgienija Prigogina w Petersburgu

„Przyszłość kraju”

Naftali Bennett powiedział również w środę podczas telewizyjnej konferencji prasowej, że chce uniknąć nowego odosobnienia we wrześniu, miesiącu, w którym będzie obchodzony kilka świąt żydowskich, ponieważ to „zniszczyłoby przyszłość kraju”.

Wezwał również Izraelczyków do kontynuowania szczepień, twierdząc, że kraj może „pokonać Deltę”. – Jest w zasięgu ręki – powiedział.

„Szczepienie jest skuteczne, realistyczne i naukowe, ratuje życie” – powiedział Bennett.

W sumie w Izraelu zarażono ponad 959 000 osób, z których zmarło około 6 700. Ponad 5,4 miliona osób otrzymało dwie dawki szczepionki, 58% populacji, a około 1,1 miliona osób otrzymało trzecią dawkę.

Po stronie palestyńskiej władze również zidentyfikowały gwałtowny wzrost zanieczyszczenia, a liczba nowych pacjentów dziennie podwoiła się o siedem od 1 sierpnia, według danych Ministerstwa Zdrowia.

Tylko 432 000 Palestyńczyków otrzymało dwie dawki szczepionki z pięciu milionów żyjących na okupowanym Zachodnim Brzegu iw enklawie Gazy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w Gazie, Ashraf al-Qudra, ubolewał, że tylko 11% osób, które otrzymały szczepionkę, zostało zaszczepionych, dodając, że „Strefa Gazy weszła w trzecią falę pandemii”.