Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosnące zanieczyszczenie w Izraelu, nowe ograniczenia

Państwo żydowskie ponownie zobowiązało się do okazania świadectwa szczepień lub negatywnego testu PCR, aby odwiedzić restauracje, hotele, muzea i biblioteki oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Nowe ograniczenia zdrowotne weszły w życie w środę w Izraelu, kraju o największej liczbie zakażeń od stycznia, pomimo masowej kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi.

Państwo żydowskie ponownie zobowiązało się do okazania świadectwa szczepień lub negatywnego testu PCR, aby odwiedzić restauracje, hotele, muzea i biblioteki oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i sportowych.

Ministerstwo Zdrowia podało w komunikacie, że środek ten dotyczy również domów modlitwy, które goszczą ponad 50 wiernych, dodając, że pojemność w sklepach i centrach handlowych jest obecnie ograniczona do jednej osoby na siedem metrów kwadratowych.

Władze podjęły już w lipcu pewne środki, które zostały zniesione w czerwcu, takie jak obowiązek noszenia maski w zamkniętych miejscach publicznych i urzędach w związku ze wzrostem liczby pacjentów.

8700 nowych pozytywnych przypadków we wtorek

We wtorek władze ds. zdrowia zidentyfikowały ponad 8700 nowych przypadków, najwięcej od stycznia. W czerwcu wykryto tylko kilka dziennych przypadków.

Izrael był jednym z pierwszych krajów, które rozpoczęły w połowie grudnia masową kampanię szczepień dzięki porozumieniu z laboratorium Pfizer, które szybko dostarczyło miliony dawek opłaconych danymi na temat leku. Skuteczność szczepionki na jej populację.

Kampania ta umożliwiła znaczne ograniczenie infekcji, ale w ostatnich tygodniach infekcja ponownie wzrosła wraz z występowaniem wariantu delta wśród nieszczepionych osób dorosłych, ale także wśród osób zaszczepionych ponad sześć miesięcy temu.

W zeszłym tygodniu państwo hebrajskie zaczęło podawać trzecią dawkę szczepionki osobom w wieku 50 lat i starszym, pomimo apelu Światowej Organizacji Zdrowia o zaprzestanie tych dawek przypominających, aby pozostawić więcej szczepionek dostępnych dla biednych krajów, gdzie wskaźniki szczepień są nadal niskie.

Premier Naftali Bennett odpowiedział, że podanie tych dawek w 9-milionowym Izraelu nie wpłynie na światowe zapasy, ale pozwoli na przetestowanie skuteczności trzeciej dawki.

READ  Honorowy król Juan Carlos wracam do domu po dwóch latach na wygnaniu

„Przyszłość kraju”

Naftali Bennett powiedział również w środę podczas telewizyjnej konferencji prasowej, że chce uniknąć nowego odosobnienia we wrześniu, miesiącu, w którym będzie obchodzony kilka świąt żydowskich, ponieważ to „zniszczyłoby przyszłość kraju”.

Wezwał również Izraelczyków do kontynuowania szczepień, twierdząc, że kraj może „pokonać Deltę”. – Jest w zasięgu ręki – powiedział.

„Szczepienie jest skuteczne, realistyczne i naukowe, ratuje życie” – powiedział Bennett.

W sumie w Izraelu zarażono ponad 959 000 osób, z których zmarło około 6 700. Ponad 5,4 miliona osób otrzymało dwie dawki szczepionki, 58% populacji, a około 1,1 miliona osób otrzymało trzecią dawkę.

Po stronie palestyńskiej władze również zidentyfikowały gwałtowny wzrost zanieczyszczenia, a liczba nowych pacjentów dziennie podwoiła się o siedem od 1 sierpnia, według danych Ministerstwa Zdrowia.

Tylko 432 000 Palestyńczyków otrzymało dwie dawki szczepionki z pięciu milionów żyjących na okupowanym Zachodnim Brzegu iw enklawie Gazy.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia w Gazie, Ashraf al-Qudra, ubolewał, że tylko 11% osób, które otrzymały szczepionkę, zostało zaszczepionych, dodając, że „Strefa Gazy weszła w trzecią falę pandemii”.