Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja wysyła w kosmos nowy międzynarodowy statek kosmiczny

Po latach opóźnienia Rosja wysłała wreszcie w środę (21) moduł naukowy Nauka na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Nowy element stacji na pokładzie rakiety Proton-M wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie o 11:58 EDT.

Około 13 minut po wystrzeleniu Rosyjska Agencja Kosmiczna (Roskosmos) potwierdziła, że ​​Nauka z powodzeniem aktywowała swoje panele słoneczne i anteny, rozpoczynając ośmiodniową podróż, która kończy się zadokowaniem na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 29 lipca.

Ale zanim Nauka zostanie podłączona do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, obecny moduł Pirs zostanie w piątek oddzielony przez statek kosmiczny Progress MS-16 (23). Statek kosmiczny załadowany odpadami produkowanymi przez załogę i stary moduł zostaną spalone po ponownym wejściu do atmosfery cztery godziny po separacji.

Więcej miejsca na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

22-tonowa jednostka, oficjalnie nazywana Wielozadaniowym Modułem Laboratoryjnym (MLM), będzie największym „pomieszczeniem” na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zastąpi moduł Pirs, który został dołączony do laboratorium orbitalnego w 2001 roku i zostanie wkrótce wydany. zaniedbany. W powietrzu.

Pocisk Nauka, którego nazwa po rosyjsku em oznacza „flaga”, miał zostać wystrzelony w 2007 roku. Obejmuje on nowe ramię robota o nazwie European Robotic Arm (ERA), które będzie wykorzystywane do manipulacji sprzętem i eksperymentów za granicą na rosyjskim stronie, uzupełniającą Canadaarm 2 znajdującą się po stronie północnoamerykańskiej.

Moduł Nauka, na środku zdjęcia, jest przygotowywany do instalacji na rakiecie Proton-M przed startem. Zdjęcie: Roskosmos.

Jednostka ma 13 metrów długości i 4,3 metra średnicy i pomieści laboratorium badawcze, a także dodatkowe „łóżko” dla astronauty, a także łazienkę, system uzupełniania tlenu, urządzenia do recyklingu moczu i produkcji wody.

Obejrzyj nasze nowe filmy na youtube? Subskrybuj nasz kanał!

  • LEGO Ideas 21321 Międzynarodowa Stacja Przestrzenna

    Lego Ideas 21321 Międzynarodowa stacja przestrzenna.

  • LEGO Ideas 21321 – Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (864 sztuk)

    Budowniczowie wystawią na próbę swoje umiejętności, prezentując model LEGO Ideas dla stacji ISS (21321), który zawiera dwa obrotowe klipsy wyposażone w 8 regulowanych „paneli słonecznych”, zawiasowy Canadarm2 i inne realistyczne detale do sprawdzenia w budować wątek. Model ISS jest wyposażony w wystawę, 2 miniastronautów, mini wahadłowiec NASA do zbudowania i 3 ministatki towarowe, aby stworzyć oszałamiający pokaz i przywrócić nostalgiczne wspomnienia z projektów. LEGO od dzieciństwa. Zestaw zawiera również 128-stronicową broszurę wypełnioną wspaniałymi informacjami na temat Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, fana modelu, projektanta LEGO oraz hołdu dla tematu 10-lecia LEGO Ideas. Wspaniały pomysł na prezent dla siebie, na Boże Narodzenie lub urodziny dla entuzjastów kosmosu, budowniczych w wieku od 16 lat lub każdego doświadczonego konstruktora LEGO. Ten 864-elementowy zestaw do zbudowania w pojedynkę lub z przyjaciółmi zapewni wiele godzin kreatywnej zabawy. Idealny dodatek do Lego 21309 NASA Apollo Saturn V, 10266 NASA Apollo 11 Lunar Lander, 21312 Kobiety z NASA, 21104 Curiosity Rover NASA Science Lab for Mars 21104.8 8″ (20 cm) wysokości, 12″ (31 cm) szerokości i 19″ szerokości ( 49 cm), co sprawia, że ​​jest to świetny, przyciągający wzrok element ekspozycyjny.

READ  Przyszłe misje ludzi na Księżyc i Marsa szykują się na wulkanie