Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Rosja i NATO wskazują na różnice, nie wykluczając kontynuacji ich dyskusji

Trzeba było go z zainteresowaniem szukać, ale już tam był „pozytywny sygnał”Jak powiedział sekretarz generalny NATO, podczas posiedzenia Rady NATO-Rosja, które odbyło się w środę 12 stycznia w Brukseli. Ten „sygnał” chwalony przez Jensa Stoltenberga polega na tym, że miała miejsce dyskusja, odkąd to ciało spotkało się – po raz pierwszy od lipca 2019 r. – i że nie doprowadziło to do zerwania.

Co do reszty, negocjatorzy obu stron zgodzili się, że nadal pogłębia się przepaść między stanowiskami 30 sojuszników a ich rosyjskimi rozmówcami, zarówno w kwestii ewentualnego wstrzymania ekspansji Sojuszu Atlantyckiego, jak i żądania wycofania sił NATO . Z terytoriów krajów, które dołączyły po 1997 roku – łącznie jedenaście krajów, które stały się członkami w latach 1999-2017.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Moskwa ma silną pozycję przeciwko Waszyngtonowi w kluczowych rozmowach o bezpieczeństwie europejskim

„Trudno będzie przezwyciężyć różnice”Pan Stoltenberg przyznał po spotkaniu, ze względu na ciągłą eskalację napięć wokół Ukrainy i rosyjską inicjatywę na rzecz kompleksowych reform Europejski nakaz bezpieczeństwa. Jeden z głównych rosyjskich negocjatorów, wiceminister spraw zagranicznych Aleksander Grushko, ocenił te różnice „Podstawowy”. Jednak zgodnie z jej dyskusjami rosyjska dyplomacja wcześniej wykalkulowała, że ​​jedynym decydentem w sprawach europejskich jest Waszyngton.

W środę podczas konferencji prasowej pan Grouchko mówił o wymianie „Szczerze i wyraźniej bardziej niż kiedykolwiek”, ale nie wspominając o żadnych postępach. Wyjaśnił obszernie podstawy stanowiska Moskwy, które powstało w reakcji na politykę”. „powstrzymywanie” Do Rosji, według niego, przez NATO.

Wszystko zależy od Putina

Odpowiedzią na główne żądanie Moskwy, by powstrzymać rozszerzanie, jest ta sama, jaką dała w poniedziałek strona amerykańska podczas dwustronnych rozmów z Rosją, które odbyły się w Genewie. Ta odpowiedź, powtórzona zgodnie przez trzydziestu członków sojuszu, oznacza koniec odmowy. Jeśli chodzi o próbę wymuszenia negocjacji z samymi Stanami Zjednoczonymi, spotkała się ona z wetem: amerykańska negocjatorka Wendy Sherman pod koniec spotkania w Brukseli stanowczo upierała się przy tym, że jedność NATO ” suma „. Powiedziałem Europejczykom – i Ukraińcom: Stany Zjednoczone nie będą decydować o Tobie bez Ciebie. „

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Genewie Waszyngton i Moskwa zdołały ze sobą porozmawiać, ale i tak stanęły przed kwestią rozszerzenia NATO
READ  Miękki start koalicji Meloni we włoskim parlamencie

Wszystko teraz zależy od Władimira Putina, zasugerował – słusznie – pan.i Shermanie. Po dwóch spotkaniach na wysokim szczeblu, w Genewie i Brukseli, stanowiska zostały jasno określone, a Zachód zadeklarował, że jest gotowy do omówienia tylko jednego z trzech głównych postulatów Rosji: ograniczenia przyszłego rozmieszczenia NATO na obszarach, które Moskwa może postrzegać jako zagrożenie. Pan Stoltenberg proponuje w związku z tym zbliżające się dyskusje na temat rakiet i ich użycia na terenie Europy „w sposób wzajemnie weryfikowalny”. Bardzo „Strona rosyjska dała jasno do zrozumienia, że ​​nie są gotowi”., powiedział.

Masz do przeczytania 49,79% tego artykułu. Reszta przeznaczona jest tylko dla subskrybentów.