Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Rolnicy, konsumenci i ludzie mieszkający w pobliżu zanieczyszczonych obszarów, wszyscy są ofiarami!”

były dziennikarz Krytyczne dochodzenie Opowiada nam o swoich nowych śledztwach w sprawie skandali środowiskowych. Pierwsza, budowa, świadczy o zanieczyszczeniu kadmem, który jest trucizną w naszych ziemniakach.

Pięć lat później Krytyczne dochodzenieDlaczego został uruchomiony w 2019 roku? zielony ze złości, serial dokumentalny o skandalach ekologicznych?

Ponieważ podczas moich badań zdałem sobie sprawę, że dokumenty naukowe są niepodważalnymi elementami, które mogą posuwać sprawy do przodu, bardziej niż opinie. Pomysł polegał więc na przeprowadzeniu badań z naukowcami na temat problemów zdrowotnych i udostępnieniu uzyskanych danych populacji, aby mogła je kontrolować.

jesteś w drugi sezon I od tej pory reportaże odbywają się za granicą, ale także we Francji…

Absolutnie to jest nowoczesność. Wcześniej interesowaliśmy się naszymi tematami w dobrze zdefiniowanym obcym kraju, w Paragwaju, Indonezji, RPA… Jednak zanieczyszczenie to ma związek z dystrybuowanymi tutaj produktami. Chcieliśmy tu rozszerzyć śledztwo. Nowe odcinki wyraźnie pokazują podział zanieczyszczeń w dobie globalizacji. Nawozy marokańskie zawierające procent kadmu [un métal lourd cancérigène, ndlr] Bardzo wysoka stosowana we Francji, szczególnie przy uprawie ziemniaków [tel est le sujet de la première enquête, diffusée le 19 septembre, ndlr]. Zanieczyszczenie powietrza przez węgiel w Polsce nie kończy się na granicach. A uran z Nigru konwertujemy na własnej ziemi. Drugą innowacją jest to, że pokazujemy większy wpływ naszych badań. France Télévisions zgodziła się zaplanować program wystarczająco długo po opublikowaniu naszych wyników naukowych, aby wyniki naszej pracy pojawiły się na ekranie.

Twoje śledztwo w sprawie nawozów chemicznych powinno mieć wpływ na prawodawstwo. Czy wiesz, gdzie projekt dekretu?

Dekret ten jest nadal przedmiotem dyskusji, jest to kapitalistyczny sektor rolnictwa i wielu przedsiębiorstw. Jest to część nowego prawa, które obejmuje inne kwestie, takie jak rozrzucanie osadów. Omówiono dekret o nawozach fosforowych, ale myślę, że bez większych trudności zostanie przyjęty. Widziałem teksty wprowadzające: Oczywiście nastąpi zmniejszenie poziomu kadmu, aby zmniejszyć narażenie ludności francuskiej.

READ  Globalny rynek analizy energii i usług komunalnych 2020-2025 (Covid-19 Impact)

To dla ciebie dobre, prawda?

Absolutnie. Cieszę się, że jestem w służbie publicznej, bo jak sama nazwa wskazuje, chodzi o służenie społeczeństwu i pracę na rzecz wspólnego dobra. Inną rzeczą, która mnie cieszy, jest to, że nasze próbki i dane z naszych partnerstw z naukowcami są wykorzystywane przez samych naukowców do publikowania badań. Więc rozwijamy również naukę, to jest fajne.

Dziennikarze, którzy badali zielone glony w Bretanii, zostali zagrożeni. Czy boisz się zemsty?

Nie boję się już tego rodzaju zagrożenia na zewnątrz. W Polsce, kiedy jestem aresztowany w pobliżu elektrowni węglowej lub w Nigrze na terenie zagrożonym przez terrorystów, nie mówiąc już o Maroku, gdzie byliśmy monitorowani przez służby wywiadowcze. We Francji cierpimy przede wszystkim z powodu nacisków ekonomicznych, na przykład w postaci restrykcyjnych procesów sądowych. Często zdarza się, że przemysłowcy od razu proszą o ogromne sumy pieniędzy w różnych sądach. Dlatego bycie członkiem Informing Society nie jest przestępstwem. Bo jeśli nie umarłeś z powodu bycia dziennikarzem we Francji, to oczywiście istnieje bardzo silna presja ekonomiczna. Pokazujemy to z kolekcją Rollier. [spécialisé dans la nutrition animale et végétale, ndlr] który prosi każdy ze swoich oddziałów, w przywróconym przez nas dokumencie wewnętrznym, aby nam nie odpowiadał. Mówi wprost, że dopóki temat nie jest znany opinii publicznej, lepiej milczeć. Strategie te mają na celu zapobieganie rozpowszechnianiu informacji.

Dzięki Twojej ankiecie widzimy, że współpraca między dziennikarzami, naukowcami, obywatelami i rolnikami może sprawić, że coś się wydarzy…

Kwestie środowiskowe często cierpią z powodu starcia dwóch stron. Jednak rzeczywistość jest zawsze dokładniejsza. Po co angażować rolników? Ponieważ są pierwszymi ofiarami! Rolnicy są zupełnie nieświadomi obecności kadmu w nawozach fosforowych. Nie wspomniano o tym w sprawozdaniu, ale dzisiaj niektórzy rolnicy nie mogą już prowadzić działalności rolniczej, ponieważ poziom kadmu w ich glebie jest zbyt wysoki i nie rozumieją dlaczego. Kiedy tłumaczysz im, że ich nawóz go zawiera, a ponieważ jest metalem ciężkim, nie znika, a raczej się gromadzi… są ​​wściekli. Ofiarami są rolnicy, konsumenci i ludzie mieszkający w pobliżu tych zanieczyszczonych obszarów. Jedynymi, którzy nie są, są ci, którzy to sprzedają. Dlaczego użytkownicy nigdy nie zostali ostrzeżeni, kiedy, jak ujawnił były dealer, producenci wiedzieli o problemie od lat 90.? Uważam to za skandaliczne. Cieszę się, że farmer zgodził się zagrać w grę na ekranie, ponieważ inni odpowiedzieli nam, ale nie chcieli się pojawiać. Wiesz, rolnik, który rozumie, że ziemniaki mają dużo kadmu, możesz sobie wyobrazić, co to oznacza dla niego, jeśli chodzi o jego klientów i jego działalność…

READ  4 punkty za płatności, aby przewidzieć swoją internacjonalizację

Widowisko telewizyjne:

zielony ze złościSeria dokumentalna w niedzielę 19/09 o 20.55 na France 5.