Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Republika Południowej Afryki bez hymnu i flagi w ćwierćfinale?

Republika Południowej Afryki bez hymnu i flagi w ćwierćfinale?

Z powodu naruszenia Światowego Kodeksu Antydopingowego swojego rządu Republika Południowej Afryki może rozegrać potencjalny ćwierćfinał Pucharu Świata w Rugby pod neutralną flagą, bez hymnu i flagi. Mógłby to być mecz z Francją XV.

Obecnie Springbokowie zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie i mogliby zająć drugie miejsce, jeśli Irlandia pokona Szkocję i tym samym zmierzy się z Francją (jeśli zajmą pierwsze miejsce w swojej grupie) w niedzielę 15 października. Jeśli do 13 października Republika Południowej Afryki nie spełni oczekiwań WADA, jedną z konsekwencji będzie brak możliwości startowania pod flagą narodową. Dotyczy to wszystkich dyscyplin sportowych w kraju, takich jak rugby czy krykiet, których reprezentacja uczestniczy w turnieju Pucharu Świata, który rozpoczyna się dziś, w czwartek, w Indiach, od pierwszych ćwierćfinałów Pucharu Świata.

Obecnie Springbokowie zajmują pierwsze miejsce w swojej grupie i mogliby zająć drugie miejsce, jeśli Irlandia pokona Szkocję i tym samym zmierzy się z Francją (jeśli zajmą pierwsze miejsce w swojej grupie) w niedzielę 15 października. Jeśli do 13 października Republika Południowej Afryki nie spełni oczekiwań WADA, jedną z konsekwencji będzie brak możliwości startowania pod flagą narodową. Dotyczy to wszystkich dyscyplin sportowych w kraju, takich jak rugby czy krykiet, których reprezentacja uczestniczy w rozpoczynającym się w czwartek w Indiach turnieju Pucharu Świata.

Zmieniony Kodeks antydopingowy WADA wszedł w życie 1 stycznia 2021 r. i oczekuje się, że wszystkie państwa członkowskie będą go przestrzegać. Nowe prawo zaakceptowało ponad 700 organizacji i federacji sportowych. „Podczas swojego spotkania Komitet Wykonawczy WADA potwierdził nieprzestrzeganie przez trzy organizacje antydopingowe Światowego Kodeksu Antydopingowego, jak odnotowano w komunikacie prasowym WADA wydanym 23 września. Dwie krajowe organizacje antydopingowe, których to dotyczy, to Bermudy i Południowa Afryka”. Afryka, WADA Głównymi wydarzeniami, których to dotyczy, jest Panamerykańska Organizacja Sportu (PANAM Sports). „W przypadku Bermudów i Republiki Południowej Afryki nieprzestrzeganie przepisów jest skutkiem ustawodawstwa niezgodnego z ustawą z 2021 r.”

READ  Angielska Premier League – Manchester City wskoczył w tabeli po pokonaniu Chelsea (1:0)

według Codzienny MaverickRok temu Południowoafrykańska Agencja Antydopingowa (SAID) ostrzegła rząd i federacje przed konsekwencjami nieprzestrzegania tego nowego prawa. W obliczu powagi sytuacji i upokarzającej groźby rozegrania meczu Pucharu Świata bez wiedzy kraju, urzędnicy starają się uniknąć takiej pogardy.

„Zapoznałem się z decyzją WADA z piątku 23 września 2023 r., że obecne ustawodawstwo Republiki Południowej Afryki nie jest zgodne ze Światowym Kodeksem Antydopingowym” – powiedział w oświadczeniu minister sportu Zizi Kodwa. „Niestrudzenie pracowaliśmy nad zmianą ustawodawstwa zgodnie z Światowy Kodeks Antydopingowy.” „Zaleciło to AMA. AMA odegrało również kluczową rolę we współpracy z nami przy opracowywaniu projektu ustawy o wspomnianej poprawce, która przejdzie teraz przez proces konstytucyjny Republiki Południowej Afryki w celu sfinalizowania projektu ustawy”.

Najważniejsze artykuły