Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Recenzja Asus Zenbook 14 Oled UX3402: Ultrabook w najlepszym wydaniu

Temu nowemu projektowi towarzyszy również nowy zawias baryłkowy, który przecina ramę z boku na bok. Zestaw jest elegancki, ale ciemnoniebieska farba ma tendencję do podkreślania odcisków palców.

Otwarcie maski odsłania 14-calowy panel Oled otoczony wąską ramką.
Podświetlana klawiatura na 3 poziomach zapewnia przyjemne i dobrze scharakteryzowane pisanie. Fortepian jest sztywny i nie ma efektu pompowania. Przycisk Start w prawym górnym rogu klawiatury zawiera ten sam czytnik linii papilarnych, co VivoBook Pro. Kompatybilny z Windows Hello, komputer uruchamia lub otwiera sesję za pomocą prostego naciśnięcia palca wskazującego; Komputer przechowuje odcisk palca po otwarciu sesji, więc nie ma potrzeby przykładania palca wskazującego do czytnika linii papilarnych.

© Cyfrowy

Duży touchpad zapewnia płynne przesuwanie, a gesty Windows są dobrze brane pod uwagę. Nasza wersja wyposażona jest w tablicę rejestracyjną. Naciśnięcie prawego górnego rogu powoduje wyświetlenie klawiatury numerycznej nałożonej na touchpad. Odpowiedź jest tam i jest o wiele przyjemniejsza w użyciu niż pierwsze wersje wydane kilka lat temu.

Klawiatura numeryczna i jej klawiatura numeryczna. © Cyfrowy

Klawiatura numeryczna i jej klawiatura numeryczna. © Cyfrowy

Zdecydowana większość złączy znajduje się po prawej stronie klawiatury, z portem HDMI 2.0, dwoma portami Thunderbolt 4, mini-jack i czytnikiem kart microSD. Port USB 3.2 znajduje się po lewej stronie obudowy, między zawiasem a wylotem powietrza układu chłodzenia. Niezrównoważona dystrybucja może irytować praworęcznych, zwłaszcza gdy wszystkie porty są zajęte.

© Cyfrowy

Łączność bezprzewodową zapewnia układ Intel AX211, który obsługuje WiFi 6E przy 2400 Mb/s oraz Bluetooth 5.2. Wreszcie na panelu Oled znajduje się kiepskiej jakości kamera internetowa 720p. Wyraźnie brakuje mu szczegółów, zarówno w słabym świetle, jak i w najjaśniejszym otoczeniu.

w cieniu
Przy dobrym świetle.

Jeśli chodzi o chłodzenie, Asus całkowicie zmienił melodię i wrócił do bocznego wylotu powietrza. Dzięki nowemu zawiasowi powietrze nie przepływa już przed ekranem, ale w podwójnej klapie na lewej krawędzi. Wewnątrz aktywowany jest wentylator i rurka cieplna, które odprowadzają kalorie wypalone przez procesor Alder Lake.

© Cyfrowy

Po 15 minutach kodowania, które wymagało wszystkich rdzeni procesora, zaobserwowaliśmy około 43°C na poziomie klawiszy K, L i M. Klawisze Z, Q, S i D nad wentylatorem pozostają idealnie świeże. Zanieczyszczenie hałasem w trybie normalnej wentylacji wynosi 39 dB, co przekłada się na akceptowalny przydźwięk. Jeśli jednak chcesz lepiej schłodzić procesor, możesz wcisnąć wentylację za pomocą oprogramowania MyAsus. W tym przypadku zanieczyszczenie hałasem wzrasta do 44,5 dB i może przeszkadzać sąsiadom w biurze znacznie większym hałasem obecnym i bez zapewnienia lepszej wydajności.

© Cyfrowy

Demontaż odbywa się poprzez odkręcenie 6 śrub Torx i 2 śrub Phillips ukrytych pod nakładkami antypoślizgowymi. Po wykręceniu śrub wystarczy odkręcić pokrywę, aby uzyskać dostęp do wnętrza ZenBooka 14 Oled. Bateria, dysk SSD i karta Wi-Fi są wymienne, ale pamięć RAM jest przylutowana do płyty głównej.

© Cyfrowy

ZenBook 14 Oled (UX3402ZA) jest wyposażony w procesor Intel Core i7-1260P w połączeniu z 16 GB pamięci RAM DDR5 i dyskiem SSD o pojemności 512 GB. Core i7-1260P to hybrydowy procesor składający się z 4 nakładających się na siebie 4 tak zwanych „wydajnych” rdzeni i 8 tak zwanych rdzeni „efektywnych”, a wszystko to w obudowie termicznej o mocy 28 W. Podczas naszych testów rdzenie P działały średnio 2,42 GHz, ze szczytami 3,9 GHz, podczas gdy rdzenie E działały średnio 1,92 GHz, a maksymalnie 2,71 GHz.

Wskaźnik wydajności (większy znaczy lepszy). © Cyfrowy

Wskaźnik wydajności (większy znaczy lepszy). © Cyfrowy

ZenBook 14 Oled i Core i7-1260P uzyskały wynik 108, co plasuje go pomiędzy Ryzen 5 5600U (95) HP Pavilion Aero 13 (95) a Ryzen 7 5800U Acer Swift X (112). Core i7-1260P zapewnia znaczne zyski w porównaniu z poprzednią generacją, ze wskaźnikiem wyższym o 24% niż Core i7-1185G7 laptopa szkieletowego.

Słowo o SSD, który oferuje szybkie prędkości do 6,8 GB/s w odczycie i 5,1 GB/s w zapisie. Nie zauważyliśmy żadnego spowolnienia, które mogłoby wskazywać na możliwe nasycenie pamięci podręcznej podczas przenoszenia sekwencji wideo w celach testowych.

Jak sama nazwa wskazuje, Asus wyposażył ZenBooka 14 Oled w 14-calowy panel Oled Samsung o szerokości 2880 x 1800 pikseli przy 90 Hz. Tak więc ekran jest w formacie 16/10, co pomaga w wydajności, chociaż Oled jest idealny do zastosowań multimedialnych. Elegancka integracja z płytką stykową. Zajmuje 82,6% m.in. dzięki niskiemu minimum.

© Cyfrowy

ZenBook 14 Oled pokazuje swoje zalety w naszym teście analitycznym. Teraz wydaje się, że tajwański producent doskonale opanował panel Samsunga. Zatem Delta E nie przekracza 1,7, czyli znacznie poniżej progu (3) dla postrzegania dryftów chromatycznych przez ludzkie oko. Temperatura barwowa (6537 K), że tak powiem, jest stała w standardzie wideo (6500 K), a kontrast jest prawie nieskończony dzięki technologii OLED. Tak więc czerń jest zbyt głęboka, aby nasza sonda mogła ją zmierzyć. Jedynym minusem dwukolorowego, antyrefleksyjnego wykończenia tej płytki jest brak abonentów. Zmierzony średni współczynnik odbicia (współczynnik odbicia światła) wynosi 51,3%. Dla porównania, panel MacBooka Air, również błyszczący, ma współczynnik odbicia 26%. Jasność 396 nitów wystarczy w pomieszczeniach, aby przeciwdziałać wszelkim odbiciom, ale jest bardzo odpowiednia do wygodnej pracy na zewnątrz.

punkty fortecy

 • Dobrze skalibruj płytkę Oled.

 • Dostarczone złącza.

 • du oferty Core i7.

 • Kompatybilny z Wi-Fi 6E.

Słabe punkty

 • Nie ma obróbki przeciwodwrotnej dla płyty.

 • Skromna kamera internetowa.

 • dystrybucja kontaktów.

 • lutowana pamięć.

Wniosek

5 gwiazdek od LesNumériques.com

Jak działa ocenianie?

Asus ZenBook 14 Oled oferuje szczególnie atrakcyjną wersję. Jego procesor zapewnia najwyższą wydajność, a co powiesz na płytę Oled, która graniczy z perfekcją; Brakowało mu po prostu porządnego filtra antyrefleksyjnego. Aby być naprawdę zdenerwowanym, możemy również wskazać palcem na wątpliwe rozmieszczenie przewodników, bez skażenia gwiezdnego bilansu.

Notatki podrzędne

 • budynek

 • Oferuje

 • Ekran

 • Mój głos

 • Mobilność / Autonomia

READ  Apple sprzedaje części zamienne, aby użytkownicy mogli samodzielnie naprawić iPhone'a