Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Quantum Communications: Europejskie konsorcjum przenosi się w kosmos

Kredyt wizualny: Espace Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, spółka joint venture należąca do francuskiej grupy Thales (67 proc.) między kosmosem a Ziemią.

Unia Europejska zamierza do końca 2026 roku zbudować konstelację satelitów i naziemnych stacji optycznych, aby zademonstrować wydajność kwantowych łączy satelitarnych dalekiego zasięgu. „Satelity są obecnie uważane za najlepszą opcję komunikacji kwantowej dalekiego zasięgu”, wspomina w oświadczeniu, „ponieważ naziemne łącza światłowodowe, które bezpośrednio przesyłają informacje kwantowe, są ograniczone do zasięgu około 150 kilometrów”.

nietrwały, kubit Jednostki elementarne przenoszące informację kwantową – łatwo zgubić lub rozproszyć w kablu światłowodowym. Rozszerzanie i kurczenie się włókien pod wpływem niewielkich zmian warunków otoczenia, takich jak wahania temperatury, zaburza te „kruche” kubity – tłumaczy.n dokument badawczy Komisji Europejskiej. Są więc podatne na błędy, jeśli pokonują duże odległości. Wydaje się, że rekord został ustanowiony przez zespoły Toshiby Komu udało się przesłać informację kwantową przez światłowód o długości 600 km.

Przyszłość cyberobrony

TeQuantS ma na celu zbadanie domeny kosmicznej, która usuwa tę barierę, w celu opracowania technologii kwantowych dla zastosowań cyberbezpieczeństwa i kwantowych sieci informacyjnych w przyszłości. Celem tego „internetu kwantowego” jest umożliwienie wzajemnej komunikacji przyszłych komputerów i czujników kwantowych.

Ten projekt, który powinien zapewnić bezpieczeństwo komunikacji, leży w interesie europejskiej suwerenności. Wielkie manewry w kosmosie między wielkimi mocarstwami już się rozpoczęły. od 2016 r. Chiny testują kwantową komunikację satelitarną. Quantum stanowi w rzeczywistości Przyszłość cyberobrony. Chodzi o zaproponowanie nienaruszalnych systemów łączności jako alternatywy dla łączy naziemnych.

„Głównym wyzwaniem w cyberbezpieczeństwie jest tworzenie bezpiecznych kluczy kryptograficznych z wykorzystaniem kwantowych właściwości światła i dystrybucja ich do użytkowników w dowolnym miejscu na świecie” — wspomina Thales Alenia Space. Dla przypomnienia, kwantowa dystrybucja klucza — QKD lub Quantum Key Distribution — wykorzystuje właściwości fizyki kwantowej do dystrybucji klucza kryptograficznego między dwoma odległymi rozmówcami, znanymi tylko im.

READ  Skąd wiemy, że nasz wszechświat się rozszerza?

Przewidywanie ery postkwantowej

Co by było, gdyby cyberprzestępcy lub państwa o złych intencjach również dysponowali mocą kwantową? To kolejny etap, który nazywa się postkwantem. Komputery kwantowe potrafią już „łamać” klucze kryptograficzne w codziennym użytkowaniu, począwszy od algorytmu RSA, na którym opiera się wiele protokołów, takich jak SSL/TLS.

Komunikacja kwantowa jest obecnie głównym tematem programów badawczo-rozwojowych. Możemy zacytować projekt EuroQCI Który ma na celu zbudowanie bezpiecznej kwantowej infrastruktury komunikacyjnej, która obejmie całą Unię Europejską, w tym terytoria zamorskie. Skupia takich producentów jak Deutsche Telekom, Thales Alenia Space i Telefónica.

Z inicjatywy Komisji Europejskiej projekt Otwórz QKD (Open Quantum Key Distribution) to popularyzacja kryptografii kwantowej. Zrzesza ośrodki badawcze, operatorów i producentów sprzętu z 13 krajów członkowskich. We Francji, we Francji, Orange, Thalys, CNRS lub Institut Mines Telecom.

Prowadzony przez Thales Alenia Space projekt TeQuantS będzie opierał się na wiedzy konsorcjum o silnym francuskim charakterze. Tworzą go Airbus Defence and Space, siedem MŚP i start-upów – Alpao, Aurea Technology, Bertin Technologies, Miratlas, OGS Technologies, QTlabs i Sigmaworks – oraz dwa laboratoria badawcze – LIP6 Sorbony i Instytut Fizyki Uniwersytetu im. Nice (INPHYNI) z Uniwersytetu Côte d’Azur stowarzyszonego z CNRS.