Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Quantum Communications: Europejskie konsorcjum przenosi się w kosmos

Quantum Communications: Europejskie konsorcjum przenosi się w kosmos

Kredyt wizualny: Espace Thales Alenia Space

Thales Alenia Space, spółka joint venture należąca do francuskiej grupy Thales (67 proc.) między kosmosem a Ziemią.

Unia Europejska zamierza do końca 2026 roku zbudować konstelację satelitów i naziemnych stacji optycznych, aby zademonstrować wydajność kwantowych łączy satelitarnych dalekiego zasięgu. „Satelity są obecnie uważane za najlepszą opcję komunikacji kwantowej dalekiego zasięgu”, wspomina w oświadczeniu, „ponieważ naziemne łącza światłowodowe, które bezpośrednio przesyłają informacje kwantowe, są ograniczone do zasięgu około 150 kilometrów”.

nietrwały, kubit Jednostki elementarne przenoszące informację kwantową – łatwo zgubić lub rozproszyć w kablu światłowodowym. Rozszerzanie i kurczenie się włókien pod wpływem niewielkich zmian warunków otoczenia, takich jak wahania temperatury, zaburza te „kruche” kubity – tłumaczy.n dokument badawczy Komisji Europejskiej. Są więc podatne na błędy, jeśli pokonują duże odległości. Wydaje się, że rekord został ustanowiony przez zespoły Toshiby Komu udało się przesłać informację kwantową przez światłowód o długości 600 km.

Przyszłość cyberobrony

TeQuantS ma na celu zbadanie domeny kosmicznej, która usuwa tę barierę, w celu opracowania technologii kwantowych dla zastosowań cyberbezpieczeństwa i kwantowych sieci informacyjnych w przyszłości. Celem tego „internetu kwantowego” jest umożliwienie wzajemnej komunikacji przyszłych komputerów i czujników kwantowych.

Ten projekt, który powinien zapewnić bezpieczeństwo komunikacji, leży w interesie europejskiej suwerenności. Wielkie manewry w kosmosie między wielkimi mocarstwami już się rozpoczęły. od 2016 r. Chiny testują kwantową komunikację satelitarną. Quantum stanowi w rzeczywistości Przyszłość cyberobrony. Chodzi o zaproponowanie nienaruszalnych systemów łączności jako alternatywy dla łączy naziemnych.

„Głównym wyzwaniem w cyberbezpieczeństwie jest tworzenie bezpiecznych kluczy kryptograficznych z wykorzystaniem kwantowych właściwości światła i dystrybucja ich do użytkowników w dowolnym miejscu na świecie” — wspomina Thales Alenia Space. Dla przypomnienia, kwantowa dystrybucja klucza — QKD lub Quantum Key Distribution — wykorzystuje właściwości fizyki kwantowej do dystrybucji klucza kryptograficznego między dwoma odległymi rozmówcami, znanymi tylko im.

READ  Jedna śmierć w Hiszpanii, pierwsza w Europie

Przewidywanie ery postkwantowej

Co by było, gdyby cyberprzestępcy lub państwa o złych intencjach również dysponowali mocą kwantową? To kolejny etap, który nazywa się postkwantem. Komputery kwantowe potrafią już „łamać” klucze kryptograficzne w codziennym użytkowaniu, począwszy od algorytmu RSA, na którym opiera się wiele protokołów, takich jak SSL/TLS.

Komunikacja kwantowa jest obecnie głównym tematem programów badawczo-rozwojowych. Możemy zacytować projekt EuroQCI Który ma na celu zbudowanie bezpiecznej kwantowej infrastruktury komunikacyjnej, która obejmie całą Unię Europejską, w tym terytoria zamorskie. Skupia takich producentów jak Deutsche Telekom, Thales Alenia Space i Telefónica.

Z inicjatywy Komisji Europejskiej projekt Otwórz QKD (Open Quantum Key Distribution) to popularyzacja kryptografii kwantowej. Zrzesza ośrodki badawcze, operatorów i producentów sprzętu z 13 krajów członkowskich. We Francji, we Francji, Orange, Thalys, CNRS lub Institut Mines Telecom.

Prowadzony przez Thales Alenia Space projekt TeQuantS będzie opierał się na wiedzy konsorcjum o silnym francuskim charakterze. Tworzą go Airbus Defence and Space, siedem MŚP i start-upów – Alpao, Aurea Technology, Bertin Technologies, Miratlas, OGS Technologies, QTlabs i Sigmaworks – oraz dwa laboratoria badawcze – LIP6 Sorbony i Instytut Fizyki Uniwersytetu im. Nice (INPHYNI) z Uniwersytetu Côte d’Azur stowarzyszonego z CNRS.