Puchar Stanów Zjednoczonych: Finał USA

Stany Zjednoczone zakwalifikowały się do finału Pucharu Narodów, pokonując Polskę 5:0. W niedzielę Amerykanie zmierzą się z Włochami, które obaliły Grecję.

Pierwszy bilet na finał Pucharu Narodów Zjednoczonych przypadł Stanom Zjednoczonym i nie było żadnego napięcia! Amerykanie objęli prowadzenie 2: 0 nad Polską w piątkowy wieczór po zwycięstwach Jessiki Peguli i Frances Tiafoe, przypieczętowując ostatecznie wygraną 5: 0. Trzeci punkt, będący synonimem kwalifikacji, przywiózł Taylor Fritz, pokonując Huberta Hurkacza w meczu pomiędzy numerem 9 a 10 na świecie. Zwycięzca ostatniego turnieju Indian Wells Masters 1000 wygrał w dwóch przerwach i 1h46 gry: 7-5, a potem 7-5 w meczu bez przerwy.. Hurkacz, który w tym meczu zaserwował 17 asów, nie trafił w pierwszego seta, tracąc dwa sety przeciwko przeciwnikowi po dwóch interwencjach obronnych przy stanie 5:4 po swoim zagrywce. Fritz ostatecznie wygrał decydujący mecz 7-5, podpisując jedną małą przerwę, na 5-5. W drugiej połowie Polacy zdobyli dwa break pointy przy stanie 5:5, ale Amerykanin obronił je i ponownie wygrał decydujący mecz 7:5, prowadząc 3:1, a następnie przegrywając 5:4. Czyli Stany Zjednoczone zagrają w finale pierwszej edycji Nations Cup! Następnie Madison Keys przyniosła drużynie USA czwarty punkt pokonując Magdę Linette 6-4, 6-2, następnie debel mieszany Pegula-Fritz pokonał parę Rosolska-Kubote 6-7, 6-4, 10-6. Mieszany dublet, w którym przegrała z Iją Swatikiem, który cierpi na ramię, a także rezygnuje z mistrzostw Adelajdy w przyszłym tygodniu.

Włochy zakwalifikowały się, pomimo porażki Brittiniego

W finale Włochy zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi w spotkaniu, które wiele obiecuje. Włosi, którzy w piątkowy wieczór prowadzili 2:0 dzięki zwycięstwom Martiny Trevisan i Lorenzo Musettiego, wygrali 3:1. W konfrontacji Stefanosa Tsitsipasa z Matteo Berrettinim, w której Grek nie ma prawa przegrać, to on wygrał 4:6, 7:6, 6:4 po walce trwającej 2 godziny i 36 minut. W obliczu przeciwnika, z którym nigdy nie przegrał (poza UTS), Tsitsipas musiał się rozerwać. Po przegraniu pierwszego seta 3:3, drugiego seta wygrał w tie-breaku (7:2). W tej rundzie Berrettini stracił tylko dwa punkty w sześciu meczach serwisowych! O wszystkim zadecydował w trzecim secie, gdy Włoch chybił piłki przy zagrywce rywala 4:2, po czym przełamał się w kolejnym meczu. Tsitsipas skończył bez drżenia, pozwalając w ten sposób swojej drużynie przetrwać. Ale w grze pojedynczej kobiet, w której Lucia Bronzetti zmierzyła się z 54. Lucia Bronzetti przeciwko 199 Valentini Grammatecopolou, zachowano logikę, ponieważ Włoszka wygrała 6:2, 6:3 w godzinę i 18 minut, tym samym awansując swój kraj do finału! Głębia włoskiej siły roboczej zrobiła różnicę, ale w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi jest to o wiele bardziej skomplikowane.