Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przypadek polio wykryto w Stanach Zjednoczonych po raz pierwszy od 2013 r.

Władze stanu Nowy Jork ogłosiły w czwartek, 21 lipca, że ​​niezaszczepiona młodzież amerykańska, pierwszy amerykański przypadek od prawie dziesięciu lat, zachorowała na polio. Mieszkaniec hrabstwa Rockland, 50 mil na północ od Manhattanu, pacjent po raz pierwszy doświadczył objawów około miesiąc temu, a teraz jest częściowo sparaliżowany. Ostatnio nie podróżował i dlatego zaraziłby się infekcją w Stanach Zjednoczonych.

Według oświadczenia, jego stan wskazuje: „Łańcuch transmisji od osoby, która otrzymała doustną szczepionkę przeciw polio (OPV)”, Szczepionka oparta na wektorach wirusowych, która nie była stosowana w Stanach Zjednoczonych od 2000 roku. Jednak ktoś mógł mieć ją za granicą, zanim inne nieuodpornione osoby zostały zakażone jej atenuowanym szczepem wirusa.

Urzędnicy ds. zdrowia w Nowym Jorku poprosili lekarzy o monitorowanie potencjalnych nowych przypadków i wezwali do tego mieszkańców hrabstwa, którzy nie zostali zaszczepieni. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) ostatni znany przypadek polio w Stanach Zjednoczonych miał miejsce w 2013 roku. W San Antonio w Teksasie zdiagnozowano 7-miesięczne dziecko, które właśnie przeniosło się z Indii do Stanów Zjednoczonych.

Przeczytaj także: Mozambik ogłasza odkrycie przypadku polio

Choroba, która prawie znika i pojawia się ponownie

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzegła w zeszłym miesiącu, że typ wirusa polio pochodzącego z doustnej szczepionki przeciwko polio – który w rzadkich przypadkach może powodować infekcję u innych, ale nie u osoby zaszczepionej – został wykryty w próbkach sanitarnych w Londynie. Może powodować ciężką chorobę i paraliż u osób nieszczepionych.

Polio, wysoce zaraźliwa choroba wirusowa, która dotyka dzieci poniżej piątego roku życia, została praktycznie wyeliminowana na całym świecie. Liczba przypadków spadła o 99% od 1988 roku, kiedy polio było nadal endemiczne w 125 krajach i odnotowano 350 000 przypadków.

Wskaźniki zanieczyszczeń gwałtownie spadły pod koniec lat pięćdziesiątych i na początku lat sześćdziesiątych w Stanach Zjednoczonych wraz z opracowaniem szczepionki. Ostatnia naturalna infekcja, która wystąpiła na Terytorium, pochodzi z 1979 roku.

READ  Artysta potępia praktykę „punktu widzenia męża”, której poddawane są niektóre kobiety po porodzie
Przeczytaj także: Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Odra, polio i żółta febra… niepokojący powrót chorób zakaźnych

Świat z AFP