Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Olbrzymi Jowisz uwieczniony przez Jamesa Webba

Olbrzymi Jowisz uwieczniony przez Jamesa Webba


sWykrywanie pierwszych galaktyk, które uformowały się w naszym wszechświecie, jest jednym z głównych celów Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, nowe obserwatorium z pewnością ma wiele innych talentów. Jako dowód, po przebudzeniu Publikuje swoje pierwsze zdjęcia naukoweNASA przekazała również ponad 40 terabajtów danych (1 terabajt = 1 milion megabajtów), zebranych podczas faz testowania teleskopu, aby społeczność naukowa mogła je pobrać. Wśród nich jest ikoniczny obraz, który prawdopodobnie spodoba się każdemu, ponieważ jest to pierwsze zdjęcie planety w Układzie Słonecznym według Jamesa Webba. Niezwykły widok gazowego giganta Jowisza W podczerwieni zakres długości fal światła niedostępnego dla ludzkiego oka, który jest obserwowany przez teleskop kosmiczny.

Widać w nim bardzo drobne szczegóły. W szczególności w chmurach, które rozwijają się w naprzemiennych pasmach rotacji (wschód-zachód, zachód-wschód) charakterystycznych dla atmosfery Jowisza. Możemy również zobaczyć masywny antycyklon, który w jakiś sposób tworzy jego „markę”: Wielką Czerwoną Plamę, zaskakująco stabilną, ponieważ jest widoczna na półkuli południowej, odkąd ludzie mogli obserwować planetę za pomocą teleskopu. Tutaj wygląda bardzo jasno, bo w tym ujęciu najjaśniejsze obszary są jednocześnie najcieplejsze. Jednak ten antycyklon, którego średnica jest większa niż średnica Ziemi, wydobywa na powierzchnię niezwykle gorące gazy z wnętrza gigantycznej planety.

obraz europy

Jeśli chodzi o mały obiekt na zdjęciu na lewo od Jowisza, którego cień jest również widoczny na lewo od Wielkiej Czerwonej Plamy, jest to bez wątpienia najsłynniejszy z siedemdziesięciu dziewięciu znanych naturalnych satelitów gazowego giganta. Jej księżyc w Europie słynie z tajemniczych gejzerów, które najprawdopodobniej wskazują na obecność oceanu pod jego lodową skorupą. Duży obszar słonej wody w stanie ciekłym prawdopodobnie zawierałby życie, ponieważ stykałby się ze skalistym płaszczem księżyca, umożliwiając zachodzenie reakcji chemicznych między nimi. Jakość obrazu jest obiecująca i wskazuje, że Teleskop Jamesa Webba Nie tylko pozwoli nam zobaczyć dzieciństwo wszechświata z daleka, ale także będziemy mogli dokonywać nowych odkryć dotyczących naszego bliskiego przestrzennego sąsiedztwa, w „tu i teraz”.

READ  7 świetnych pomysłów na kradzież, aby ulepszyć limitowany kawałek dla smakoszy!

Przeczytaj takżeJames Webb: klisze wyjaśnione przez astrofizyków


Redakcja doradza