Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przez 31 lat Hubble przybliżał AG Carinae, jedną z najjaśniejszych gwiazd Drogi Mlecznej.

Teleskop Hubble’a wciąż żyje, chociaż żaden prom kosmiczny nie może go naprawić. Każdego roku świętujemy jego wystrzelenie na orbitę, aw 31. rocznicę istnienia Hubble namalował obraz jednej z najrzadszych i najjaśniejszych gwiazd w lokalnej gromadzie galaktyk.

Będziesz także zainteresowany


[EN VIDÉO] Hubble: jego dziesięć odkryć na wideo!
Ponieważ Hubble obchodzi trzy dekady dobrej i szczerej służby, zapraszamy Cię do przyjrzenia się kluczowym odkryciom, które naznaczyły jego karierę. Dzięki milionom obserwacji dokonanych od czasu jego wystrzelenia teleskop kosmiczny zrewolucjonizował już nasze podstawowe rozumienie wszechświata.

To tradycja już od dłuższego czasu, NASA IKtóry – który Świętuj każdego roku Rocznica przybycia Kosmicznego Teleskopu Hubble’a w kosmos, 24 kwietnia 1990. Omija to Oko Z nososfery w tym czasie przez wahadłowiec USA Odkrycie. Jak zwykle, zdjęcia wykonane za pomocą Hubble’a w świetle reflektorów, dotyczące jednego z około 48 000 ciał niebieskich, były przedmiotem niektórych z ponad 1,5 miliona obserwacji podczas ponad 181 000 orbit Hubble’a wokół naszej błękitnej planety.

W tym roku jest to jeden z kosmicznych potworów dzikich zwierząt, który został wprowadzony: AG Karina. W Drodze Mlecznej, około 20 000 lat świetlnych od Ziemi, gwiazda jest milion razy jaśniejsza niż gwiazda. Solly Zawiera co najmniej 70 mas Słońca. Znajduje się w gwiazdozbiorze Kariny. Ale pomimo swojego silnego blasku jest zwykle niewidoczny gołym okiem, ponieważ jego duża odległość wiele znaczy Chmury międzygwiazdowe Stań między nami a nią. Ale to jest plik Gwiazda zmienna, Co sprawia, że ​​na końcu Pozorny rozmiar Zmienia się sporadycznie między 5,7 a 9,0 magnitudo.

Średnia długość życia gwiazdy AG Carinae waha się od 5 do 6 milionów lat. Przez tysiące lat znajdował się w niestabilnej równowadze i nieustannie walczył między ciśnieniem swojego przyciągania grawitacyjnego, które ma tendencję do ściskania go, a przepływem promieniowania wytwarzanego w jego jądrze przez reakcje termojądrowe, które mają tendencję do detonacji. Czasami strumień wygrywa i następuje eksplozja materii, która prowadzi do powstania mgławicy wokół gwiazdy. Jest w centrum uwagi w tym filmie z okazji 31. rocznicy pobytu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej. Zdjęcia zostały wykonane w świetle widzialnym i ultrafioletowym. Aby uzyskać dość dokładne tłumaczenie na język francuski, kliknij biały prostokąt w prawym dolnym rogu. Po tym powinno pojawić się tłumaczenie na język angielski. Następnie kliknij nakrętkę po prawej stronie prostokąta, następnie kliknij „Napisy”, a na końcu „Przetłumacz automatycznie”. Wybierz „francuski”. © NASA, Kosmiczny Teleskop Hubble’a Europejskiej Agencji Kosmicznej

AG Carinae, bardzo rzadki wariant światła niebieskiego

Jedną z jego cech, która uzasadnia jego wprowadzenie w ciągu 31 lat Hubble’a, jest to, że jest otoczony mgławica Jego promień wynosi kilka lat świetlnych i szacuje się, że ma około 10 do 15 mas Słońca. Ta mgławica jest bez wątpienia produktem silnej niestabilności, która spowodowała masywne i szybkie wyrzucenie górnych warstw AG Carinae. Prosty model dla tego pakietu i miernika prędkości Rzecz W mgławicy wskazuje, że masowa erupcja w jej pochodzeniu miała miejsce około 10 000 lat temu.

READ  Naukowcy odsłonili spód „lodowca końca świata” za pomocą mapy 3D

To zachowanie nie jest zaskakujące, ponieważ wiemy, że AG Carinae jest wariantem światła niebieskiego (w języku angielskim, Podświetlana na niebiesko zmienna Lub LBV), przedstawiciel typu gwiazdy zmiennej S. Doradus Lub warianty Hubble-Sandage. S Doradus znajduje się w galaktyce karłowatej Kinman, około 75 milionów lat świetlnych od nas, w gwiazdozbiorze Wodnika. Został użyty do sklasyfikowania tych ogromnych i niezwykle rzadkich niebieskich gwiazd zmiennych, które zostały po raz pierwszy zaobserwowane i zindeksowane przez Edwin Hubble I Alan Sandage W 1953 r. W Galaktyka Andromedy. Dzieje się tak rzadko, ponieważ wśród galaktyk naszej lokalnej grupy sąsiednich galaktyk jest co najwyżej około pięćdziesięciu galaktyk (jest ich niewątpliwie więcej, ale nadal stanowią one bardzo niewielką mniejszość).

Ponieważ AG Carinae jest bardzo masywną gwiazdą, spala swoje paliwo termojądrowe z zawrotną prędkością i chociaż ma zaledwie kilka milionów lat, nie ma zbyt wiele czasu na eksplozję, dając niesamowitą supernową. W międzyczasie jego mgławica jest formowana przez Sloty Gwiazdy, które mogą emitować AG Carinae, z których niektóre mogą osiągać prędkość do miliona kilometrów na godzinę.

Interesuje Cię to, co właśnie przeczytałeś?