Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przejście z kręgu początkujących do profesjonalnego obwodu, „delikatne przejście do innego świata”

Przejście z kręgu początkujących do profesjonalnego obwodu, „delikatne przejście do innego świata”

Od 2000 roku dwunastu Francuzów i pięć Francuzek wygrało turniej Wielkiego Szlema Juniorów. Wśród nich tylko Marion Bartoli powtórzyła występ wśród zawodowców.

Podczas gdy Roland-Garros świętuje w tym roku 40. rocznicę zwycięstwa Yannicka Noaha, od tamtej pory żadnemu Francuzowi nie udało się zaistnieć na liście mężczyzn, a Mary Pierce, zwyciężczyni z 2000 roku, wciąż czeka na swojego następcę w kategorii kobiet. Jednak następnej generacji nie brakuje talentów, ponieważ wielu graczy wspięło się do pierwszej dziesiątki na świecie.

Wielu błyszczy również w juniorach, na torze, na którym francuska młodzież regularnie wygrywa turnieje Wielkiego Szlema. Jednak przejście do profesjonalnego toru jest pełne pułapek, a najlepsi nowicjusze nie stają się automatycznie najlepszymi zawodowcami.

– Mogłem pomyśleć, że przybyłem przed czasem.

Męska Gael Monfils (która triumfowała w Australian Open, Roland Garros i Wimbledon w grze pojedynczej chłopców w 2004 r.) i Kristina Mladenovic kobiet (która triumfowała w Roland Garros w grze pojedynczej dziewcząt w 2009 r.) Turniej Slam, który dołączył do listy pierwszej dziesiątki na świecie.

Ale za nimi trójkolorowy tenisista ma na swoim koncie wspaniałe zwycięstwa w juniorach, takie jak zwycięstwa Alexandra Sidorenko i Harolda Mayotte na Australian Open w 2006 i 2020 roku czy zwycięstwa Jeffreya Blanco na Roland Garros w 2016 roku.

Wszystko to nie licząc czołowych na świecie juniorek Diane Barry i Elsy Jacquemot. Znaczące wyniki, nawet jeśli Nicolas Escudi, krajowy dyrektor techniczny Francuskiej Federacji Tenisowej (FFT), powinien stanowić tylko etap, a nie koniec.

„Aby rywalizować tylko o wynik, możemy mieć technikę, która się psujeogłoszenie. A stawiając sobie za cel zdobycie tytułu Wielkiego Szlema Juniorów, można przymknąć oko na mały deficyt fizyczny, który w pewnym momencie nie jest taki niegroźny, ale w przyszłości na najwyższym poziomie będzie nieuleczalny. Musimy więc kontynuować pracę.

READ  Le Boy Foot na stadionie w Rennes. Pierwsze reakcje Brittona po kwalifikacjach

Zwycięzca Pucharu Davisa Juniorów w 1992 roku, sam Nicolás Escaud stanął przed trudnym przejściem z toru juniorskiego do profesjonalnego, czasami popadając w ekscesy imprezowe. „Był element medialny, który sprawił, że poczułem nadzieję na francuski tenis. Mogłem pomyśleć, że przybyłem przed czasem, mówiąc sobie, że to będzie zrobione, i dlatego nie kontynuowałem pracy, aby zaliczyć kurs. Nie trwało to długo, ale kiedyś musieliśmy wstać”.On mówi.

„Nie miałem poziomu gry na profesjonalnym torze”.

Niespodziewany zwycięzca Rolanda Garrosa z 2016 roku, kiedy w kategorii juniorów zajął 33. miejsce na świecie, Jeffrey Blanco również miał problem z przyswojeniem zaskakujących relacji medialnych.

Nie byłem przygotowany na wygraną w Roland Garros i to wszystko było udrękąświadczy o introwertycznej osobowości gracza. Nie sądzę, żebym miał poziom wymagany do wejścia na profesjonalny ring. Dostaję dużo zaproszeń do gry w Challengers (drugi poziom tenisa zawodowego), Trudno było jednak uzyskać lepsze wyniki na przyszłym torze (stopień poniżej)”.

Jak sam przyznaje, Jeffrey Blancano, obecnie zajmujący 161. miejsce na świecie, byłby zachwycony torem dla juniorów „Zostań dłużej”. „To bardziej dziecinne. Nie ma presji ze strony pieniędzy, rywale są bardziej przyjaciółmi i często jemy razem obiad”.On mówi.

Podczas gdy grał w najlepszych ligach juniorów, z nienaganną organizacją i gdzie gracze są przyjmowani, przeniósł się do mniejszych lig zawodowych, z mniejszymi zasobami. „Kiedy przechodzisz z areny juniorów, gdzie często jest publiczność, która przychodzi oglądać młode talenty, na turniej Futures głęboko w Turcji, gdzie jest tylko twój trener na skraju pola, a nie kolekcjoner i tylko jeden krzesło sędziowskie, może być trudne do przystosowania”.przyznaje.

Fizyczny i umysłowy kamień milowy, który trzeba pokonać

Zdobywca nagrody Roland-Garros Junior, Gabriel Debru, lat 17, prowadzi w tym sezonie mistrzostwa Futures i Challengers. Dla Little Three Colors przeciwności losu nie są już takie same.

READ  Australijski trener tenisa chwali się „fantastyczną pracą” po problemach wizowych Novaka Djokovica

„W turniejach juniorów przeciwnicy mogą stracić wiele punktów, próbując bardzo skomplikowanych uderzeń w kluczowych momentach, podczas gdy profesjonaliści zachowują spokój i są gotowi zagrać 40 uderzeń, aby w razie potrzeby zdobyć punkt. Porównanie. A mecz jest o wiele dłuższy u zawodowców niż u juniorów, nie pod względem czasu trwania, ale siły psychicznej, bo wymaga dużej koncentracji, nie odpuszczania..

W sensie fizycznym umowa też się zmienia. Gigant wśród nastolatków, ze swoim wzrostem wynoszącym dziewięćdziesiąt trzy metry, Gabriel Debro nie wykorzystuje swojej przewagi fizycznej nad dorosłymi „którzy mają średnio 25 lat i mają za sobą kilka lat na ringu”.

Organizm musi również przystosować się do bezprecedensowego codziennego obciążenia pracą. wiertła, „Bardziej intensywne”, Może być źródłem kontuzji – wyjaśnia Arnaud Clément, który przywołuje przypadki Harolda Mayotte (mistrza świata juniorów z 2020 roku), Arthura Cazaaux (finalisty Australian Open 2020) i Geoffreya Blancano, którzy byli fizycznie ułomni w swoich postępach.

Jeffrey Blanco i Novak Djokovic, zwycięzcy mistrzostw chłopców i mężczyzn Roland Garros 2016 (PHILIPPE LOPEZ / AFP)

Podczas gdy dwa lata po zwycięstwie w Rolandzie Garrosie postawił sobie za cel dotarcie do czołowej 100 na świecie, Jeffrey Blanco nie przyszedł od razu. „Kiedy jesteś dobry w juniorach, przechodzisz z meczu na mecz i kończysz z 70-80% zwycięstw. W zawodowcach odsetek ten nagle spada, a niektórym ludziom się to nie podoba, ponieważ” nie jestem przyzwyczajony do przegrywania.”Analizy Arnauda Clementa.

I tak się złożyło, że Jeffrey Blancano stracił radość z grania. „Kiedy nie wygrywasz wielu meczów, kiedy nie osiągasz oczekiwanych rezultatów, jesteś sfrustrowany. Świadek. Chciałem nawet rzucić tenis w czasie covidowego roku, bo nie mogłem już znaleźć motywacji do trenowania. Ale brak uderzania piłki i granie przed publicznością wróciło bardzo szybko.”.

Francuska późna odmiana kwitnąca

Aby przejście do profesjonalizmu przebiegło jak najsprawniej, FFT zachęca najlepszych juniorów do rozegrania kilku profesjonalnych turniejów obok obwodu juniorów, czasami od 15 roku życia, jak to miało miejsce w przypadku Garbiela Debru. „To delikatne przejście do innego świata, więc w zależności od poziomu gry wystawiamy ich przeciwko nim na profesjonalnym torze, aby zmierzyć się z konkurencją”.Nicolas Escudi wyjaśnia.

A jeśli DTN nie chce podać idealnego czasu w kierunku pierwszej setki na świecie, badanie przeprowadzone przez Międzynarodową Federację Tenisową wykazało, że w latach 1996-2005 byli najlepsi juniorzy osiągali średnio pierwszą setkę w tym wieku. 20,8 lat dla mężczyzn, w porównaniu do 19 lat dla kobiet.

Zwycięzca Roland-Garros Juniors 2021, 19-letni Francuz Luca Van Assche już prowadzi, odkąd zajął 85. miejsce na świecie. Diane Barry, mistrzyni świata juniorów z 2019 roku, weszła do pierwszej setki w wieku 19 lat, w marcu 2022 roku.

Ale jak pokazują kariery Benjamina Ponziego i Gregoire’a Barriera, który po raz pierwszy znalazł się w pierwszej setce w wieku 25 lat, czy Constanta Lestienne’a, który czekał do 30 roku życia, wylęganie się może nastąpić późno. „Wiek nie jest problemem, gdy masz pasję” – mówi Felix Auger-Aliassime (10. miejsce na świecie) Kogo pokonałem w finale na Rolandzie. Zrobimy obliczenia na koniec naszej pracy.”Jeffrey Blanco podsumowuje.