Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Przejście francuskiego konwoju wojskowego doprowadziło do napięć w Burkina Faso

To nie jest mile widziane. Duży konwój logistyczny armii francuskiej jest źródłem niezgody w Burkina Faso, gdzie od czwartku protestujący sprzeciwiają się przeprawie przez terytorium do sąsiedniego Nigru. Co najmniej cztery osoby zostały zarażone w sobotę 20 listopada w Kaya, głównym mieście w północno-środkowej części kraju.

„Napięcia eskalowały dziś rano między demonstrantami a żołnierzami armii francuskiej, którzy spędzili noc na pustym dziedzińcu. Gdy demonstranci próbowali zbliżyć się do obwodu, żołnierze oddali strzały ostrzegawcze”., wyjaśnił Agence France-Presse (AFP), że lokalne źródło dołączyło do Kaya, conjuring „uderzył w pistolet”, Co potwierdziło źródło szpitalne.

„Cztery osoby, które zostały zastrzelone, zostały przyjęte przez karetkę pogotowia w Szpitalu Regionalnym Kaya” – dodał., to źródło zgłosiło się do szpitala, tłumacząc, że „Rykulacja życiowa pacjenta nie jest zagrożona”. stan codziennie Sedawaya Wspomniałem o sobotni wieczór Trzech rannych w wyniku strzałów ostrzegawczych., określając, że jeden z nich ma „Kula w policzek”.

Przeczytaj także Sahel: Prezydent Macron zbiera swoich odpowiedników w Burkina Faso, Czadzie i Nigerii

„Wyzwól Wybrzeże”

Agencja France-Presse nie była w stanie określić źródła pocisków, ponieważ według źródeł wspierających francuscy żołnierze i żołnierze Burkinabe oddali strzały ostrzegawcze, aby rozproszyć demonstrantów.

Grupa protestujących próbowała przebić się przez ogrodzenie, aby przejąć kontrolę, a żandarmi z Burkinabe wystrzelili kanistry z gazem łzawiącym, aby rozproszyć tłum. Żołnierze francuscy oddali w tłum strzały ostrzegawcze.Powiedział źródło z francuskiego Sztabu Generalnego. W wyniku pracy żołnierzy francuskich nie było żadnych obrażeń. Nie znamy żadnych ofiar, nawet po kanistrach z gazem łzawiącym”.Według tego samego źródła, które to gwarantuje „Trwają negocjacje między władzami Burkina Faso a demonstrantami”..

odcinek 1 Sędziowie „przytłoczeni” przemocą dżihadystów

W piątek tysiące ludzi zgromadziło się w Kaya, aby sprzeciwić się przejściu konwoju z Wybrzeża Kości Słoniowej do Nigru. loga jak „Armia francuska ewakuowana”I „Wyzwól Wybrzeże”I „Nigdy więcej konwoju wojskowego francuskiego podboju i rekolonizacji”Na transparentach i afiszach wzniesionych przez demonstrantów. Z pięściami w powietrzu zaśpiewali hymn narodowy Burkina Faso przed francuskim konwojem kilkudziesięciu pojazdów.

READ  Boris Johnson dzieli się swoim „szokem” i „smutkiem”

To jest niesamowite Konwój sześćdziesięciu ciężarówek i stu francuskich żołnierzy z Abidżanu zmierza w kierunku Niamey, a następnie Gao. Nie „To nie jest konwój broni dla dżihadystów, jak możemy przeczytać w mediach społecznościowych”.Francuski personel potwierdzony.

Wzywa do dymisji Prezydenta RP

Według Rolanda Bayali, marsz konwoju w środę i czwartek został zatrzymany przez protestujących w Bobo Dioulasso (na zachodzie), a następnie w stolicy, Wagadugu, gdy siły bezpieczeństwa Burkina Faso zostały zmuszone do użycia gazu łzawiącego w celu rozproszenia demonstrantów. Koalicja Patriotów Afrykańskich w Burkina Faso (Copa-BF), która wezwała do tych demonstracji.

„Zdecydowaliśmy się go zakazać, bo mimo umów podpisanych z Francją, wciąż odnotowujemy zabitych, a nasze kraje wciąż są pod bronią” – dodał.Jak to ujął w AFP.

We wtorek kilkaset osób wzięło udział w demonstracjach w kilku miastach kraju, domagając się dymisji prezydenta Burkina Faso Rocha Marca Christiana Kabore. „Niemożność zakończenia ataków terrorystycznych”I Dwa dni po ataku dżihadystów Co najmniej 53 osoby zginęły, w tym 49 żandarmów w Inata na północy kraju.

Przeczytaj także W Burkina Faso gniew narasta po śmiertelnym ataku na placówkę Inata

Burkina Faso stoi w obliczu regularnych i śmiertelnych ataków dżihadystycznych od 2015 roku, szczególnie w regionach północnych i wschodnich, w tak zwanym regionie „trzech granic”, na granicy Mali i Nigru, dwóch krajów, które również stoją w obliczu zbrojnych operacji dżihadystycznych.

Świat z AFP