Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Protokół RCS: komunikaty o sporach między Google a Apple

6

Przejście z SMS-ów na RCS nie jest łatwe. Pomiędzy ignorancją opinii publicznej, konkurencją i niezgodnością z gigantem Apple, protokół musi grać łokciem, aby się bronić. Ale to nie pasuje do gustu Google.

Po około trzech dekadach dobrej i lojalnej obsługi SMS wśród użytkowników stopniowo ustępuje protokołowi RCS. Ale ta zmiana technologiczna nie jest bardzo prosta. Przede wszystkim doprowadziło to do potyczek między Google, jego najbardziej zagorzałym obrońcą, a rywalem Apple, który trzyma się własnej, zastrzeżonej usługi iMessage. Skorzystaj z zapytania przez Dziennik Wall Street Dokonując autopsji postrzegania różnych komunikatorów Androida i Apple wśród amerykańskich nastolatków, Mountain View zwróciło spór przeciwko niemu do Apple.

Wiadomości pisemne stały się preferowaną metodą komunikacji przez rozmowy telefoniczne. @Luis Rivera – Getty Images

Pamiętajmy, że protokół RCS (Rich Communication Service), następca tradycyjnego SMS-a, jest powszechnie dostępny już od ponad pięciu lat. Niestety, wydaje się, że nie wzbudza tego samego entuzjazmu. Duża część publiczności nie jest też tak naprawdę poinformowana o jego występie. Trzeba powiedzieć, że jego przyjęcie nie jest tak proste, jak jego poprzednika, z którego korzystało aż 5 miliardów ludzi.

Apple wbrew wszelkim przeciwnościom?

Cupertino nie wydaje się być szczególnie skłonny do korzystania z protokołu RCS, nawet jeśli nigdy formalnie nie ogłosił swojej odmowy. Ściśle związany z iMessage, jego komunikator został uruchomiony w 2011 roku, a Apple został skrytykowany za zakazanie tego standardu. Odmowa tego portu odzwierciedla ogólną działalność kalifornijskiej firmy, która zawsze wdrażała bardzo wydajną segmentację oprogramowania. Gdy iPhone współpracuje ze smartfonem z Androidem, zawsze używany jest SMS; A z około 200 000 wiadomości iMessage wysyłanych rzekomo co sekundę, tyran z Cupertino naprawdę nie musi zmieniać zwycięskiej drużyny.

iMessage

Jeden Niedawny artykuł z Dziennik Wall Street Pokazuje również, w jaki sposób monopol Apple’a czerpie korzyści z nawyków nastolatków po drugiej stronie Atlantyku. W tym artykule dowiedzieliśmy się, że wyświetlanie zielonych bąbelków czatu (nie niebieskich, jak na iPhonie), aby ustawić użytkowników Androida, może dyskwalifikować i powodować formę cyberprzemocy. Tak więc Hiroshi Lockheimer, wiceprezes Google, skorzystał z okazji, by bezpośrednio zaatakować politykę Apple, powiedział hipokryzja.

Blokowanie iMessage firmy Apple to dobrze udokumentowana strategia. Używanie presji społecznej i zastraszania do sprzedaży produktów jest nieuczciwe dla firmy, która w centrum swojej strategii marketingowej stawia człowieczeństwo i uczciwość. Istnieją kryteria leczenia tego.

Hiroshi Lockheimer, starszy wiceprezes Google

Lockheimer uważa również, że Apple celowo odrzuca bezpieczniejsze rozwiązanie do przesyłania wiadomości. Zadowolony z SMS-ów do wymiany z Androidem potwierdza w ten sposób, że firma owocowa nie gwarantuje całkowitej anonimowości. Pamiętaj w związku z tym, że iMessage zapewnia kompleksowe szyfrowanie wiadomości przechodzących przez usługę. Dotyczy to również rozmów między dwiema osobami (nie grupami) w Wiadomościach Google (z RCS) od 2020 roku.

Nie prosimy Apple o przeniesienie iMessage na Androida […] Prosimy Apple o wsparcie standardu branżowego dla nowoczesnych wiadomości (RCS) w iMessage, tak jak ma to już miejsce w przypadku starszych standardów SMS/MMS.

Na koniec pamiętaj, że Cupertino zawsze opowiadało się za zamkniętym ekosystemem jako główną gwarancją bezpieczeństwa dla swoich smartfonów. Podczas burzliwego procesu między Apple i Epic Games Craig Federighi, szef inżynierii oprogramowania Apple, bronił wyboru. Sarkastycznie, Zrobił to nawet na macOS.

w Seria maili z 2013 roku, ten sam Federighi uważał, że iMessage na Androidzie usunie tylko przeszkodę dla rodziców na iOS, którzy mogliby w ten sposób „Przedstawiamy telefony z Androidem swoim dzieciom”.

Google w bitwie wiadomości

Komentarze Lockheimera rzucają nowe światło na politykę Apple, ale niektórzy internauci szybko zareagowali. Google może przedstawiać się jako model dla RCS, ale jego historia w kwestii przesyłania wiadomości pozostawia wiele do życzenia.

Spotkania Google

Hangouts, jeden z wielu komunikatorów internetowych opracowanych przez Google. © Google

Od 2011 roku Mountain View uruchomiło aż 13 różnych aplikacji do przesyłania wiadomości, ale wydaje się, że po kilku latach istnienia straciło zainteresowanie nimi wszystkimi. Google+, Talk, Hangouts…: Kilka prób nie powiodło się, pomimo wpływu firmy.

Ron Amadeo, reporter z bardzo niebezpiecznej strony Ars TechnicaLockheimer odpowiedział, potwierdzając ten paradoks. Zgodnie ze słowami wiceprezesa Google, początkowe przesłanie wyjaśniało, że usługa taka jak iMessage „To nie było z korzyścią dla stalkerów”.

Według niego, Google nigdy nie dał sobie za pomocą środków swoich ambicji, tworząc prawdziwy dział poświęcony wiadomościom. To chaotyczne podejście nie pozwoliło jej zdominować rynku. Jeśli tak, jego stanowisko w sprawie znormalizowanego instrumentu może być inne.

Wygląda więc na to, że krytycy zamkniętego ekosystemu Apple nie pasują, zwłaszcza że Google współpracował bezpośrednio z operatorami telefonicznymi nad wdrożeniem RCS w aplikacji Wiadomości. Firmy, które czasami stosują nieco podobną strategię ze swoimi klientami. Amadeo postrzega to jako chęć ze strony operatorów do odzyskania kontroli nad tym spornym rynkiem.

amadeo

W rzeczywistości Apple może technicznie zapewnić kompatybilność iMessage RCS, zachowując jednocześnie strategię ograniczania iPhone’a. Dlatego protokół musi nadal ewoluować, nawet powoli, na ogromnej flocie smartfonów z Androidem, która obejmuje około 2,5 miliarda aktywnych użytkowników. Czas pokaże, czy proponowane doświadczenie będzie tak samo atrakcyjne, jak iMessage lub komunikatory internetowe, które nadal się rozwijają i są dostępne na wszystkich platformach. Najpopularniejszy WhatsApp Ponad 2 miliardy użytkowników dwa lata temu.

READ  Starliner, kapsuła kosmiczna Boeinga wraca do fabryki, opóźnia lot testowy o kilka miesięcy