Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prometeusz obiecuje rozmieścić konstelację nanosatelitów w Senegalu około 2028 roku

Prometeusz obiecuje rozmieścić konstelację nanosatelitów w Senegalu około 2028 roku

Prometeusz strzela na wszystkie cylindry na eksport. Po Nigerii, Grecji i Indiach francuska firma NewSpace, przyszły operator konstelacji nanosatelitów stworzonych przez Oliviera Pepsisa i Giao Minha Nguyena w styczniu 2020 roku, kusi z kolei Senegal, a już niedługo Lazurowe Wybrzeże. Senegalska Agencja Studiów Kosmicznych podpisała w piątek protokół ustaleń „Współpraca strategiczna” Wraz z Profée Earth Intelligence opracujemy pierwszą senegalską konstelację satelitów obserwacyjnych Ziemi ze środkami kontroli i misji oraz najnowszą generacją przetwarzania danych. Początkowo składający się z pięciu do ośmiu satelitów wyprodukowanych przez firmę Himeria, ma zostać rozmieszczony do 2028 roku.

„Senegal chce wyruszyć w przestrzeń kosmiczną tak szybko i kompleksowo, jak to możliwe”.– wyjaśnia La Tribune, prezes Prophée, Olivier Pepsis.

„Starzejemy się razem”

Dziesięć lat po uruchomieniu planu wschodzącego Senegalu współpraca ta ma na celu wsparcie Senegalu w jego ambicjach stania się referencyjną potęgą kosmiczną w Afryce Zachodniej. Taka jest ambicja prezydenta Senegalu Macky'ego Salla, który niecały rok temu powołał Senegalską Agencję Studiów Kosmicznych (ASES), 22. afrykańską agencję kosmiczną. Za pośrednictwem Prophée Paryż ze swojej strony celowo wspiera to podejście „Dorastac razem” Francja i Senegal to pierwszy kraj partnerski, który skorzystał z francuskiej współpracy strukturalnej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony.

„To bardzo ważne partnerstwo i wpisuje się w realizację naszego planu działania na najbliższe 10 lat. Jest także odpowiedzią na wizję prezydenta Senegalu Macky'ego Salla, dotyczącą nie tylko powołania Senegalskiej Agencji Studiów Kosmicznych, ale także podjęcia decyzji o uczynić nasz kraj krajem kosmicznym” – wyjaśnił dyrektor generalny HAS HIS. . Opieka Marama.

Tym samym Prophée stanowi kompletną część kosmicznego planu działania Senegalu, który ma określony cel „Praca ramię w ramię, jednocześnie podkreślając ekosystem przemysłowy Newspace, małych firm i szkoły senegalskiej”. Francja chce pomóc Senegalowi stworzyć przemysł technologiczny. Tym samym Dakar pozyskał już superkomputer dostarczony przez firmę Atos w 2019 r. W sektorze kosmicznym, który postrzega jako dźwignię wzrostu, Senegal chciałby mieć Suwerenne środki operacyjne. W tym kontekście Prometeusz umożliwi Senegalowi uzyskanie możliwości zobaczenia z kosmosu wszystkiego, co dzieje się na jego terytorium.

READ  Planety uformują się „płasko” jak Smarties!

Jak Prometeusz będzie kontynuował swój szalony rozwój?

Startup, który pod koniec 2023 roku wystrzelił swojego pierwszego satelitę, kontynuuje szaloną ścieżkę wzrostu. Współpracuje z bankiem inwestycyjnym Rothschild, aby osiągnąć swój cel, jakim jest zebranie środków w wysokości od 80 do 100 mln euro w pierwszej połowie 2024 r.Ubiega się także o 3-letni program obserwacji Ziemi (konstelacja) o wartości 35 mln euro w ramach strategii „Francja 2030”. Wreszcie Prophée jest bliski przybycia do Wybrzeża Kości Słoniowej w ramach partnerstwa z SAH Analytics, liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i bezpieczeństwo cybernetyczne. W tym zachodnioafrykańskim kraju.