Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Proeuropejczycy w dużej mierze wygrywają wybory parlamentarne w Mołdawii

Proeuropejska prezydent Mołdawii Maya Sandu obiecała w niedzielę 11 lipca „Koniec panowania złodziei” Po zwycięstwie jego partii w przedterminowych wyborach parlamentarnych, które umożliwiły mu konsolidację władzy przeciwko prorosyjskim rywalom.

Akcja i Solidarność (PAS, środkowa prawa), w tym Mja Sandow urodził się i otrzymał prawie 48% głosów i wyprzedził Blok Socjalistów i Komunistów (BESC) byłego prorosyjskiego prezydenta Igora Dodona, z 31% po przeliczeniu 94% głosów.

„Mam nadzieję, że dziś koniec trudnej ery dla Mołdawii i mam nadzieję, że dziś koniec ery złodziei w Mołdawii”m. powiedziałja Sandu w poście na Facebooku.

Przeczytaj zdjęcie: Maya Sandu, nowa twarz Mołdawii

Ten wynik powinien wystarczyć, aby PAS uzyskała absolutną większość miejsc w parlamencie, powiedział AFP ekspert polityczny Aleksiej Tolbur: „Nie ma napięcia. (…) Sytuacja jest jasna..

Po swojej wielkiej wygranej w wyborach prezydenckich w listopadzie 2020 r. dr.ja 49-letni Sandow potrzebował kontroli Parlamentu, aby zrealizować swój program, który koncentrował się na walce z korupcją i zbliżeniu do Unii Europejskiej.

„Konwersja Mołdawii”

„Wyzwania są ogromne, a ludzie potrzebują wyników” A „Powinieneś odczuć korzyści płynące z czystego parlamentu”. i „Uczciwy i kompetentny rząd”Maya Sandu dodała w swoim poście, wzywając „Wykorzystaj siłę dzisiejszego głosowania, aby zmienić Mołdawię”. Jeszcze przed zakończeniem liczenia głosów zwolennicy M. bylija Według korespondenta AFP Sandhu świętował zwycięstwo w swojej kwaterze głównej kampanii w Kiszyniowie.

Pan Dowdon zapewnił go, że po zamknięciu wyborów ma mieć pewność „Bardzo dobra ocena” jego szkolenia. „Zdecydujemy, czy odwołać się od wyników wyborów”., on dodał.

Obie strony stwierdziły, że obawiają się oszustw, ale według mołdawskich mediów odnotowano jedynie niewielkie naruszenia prawa wyborczego. Wskaźnik uczestnictwa wzrósł do nieco ponad 48%, co jest bardzo niewielkim spadkiem w porównaniu z poprzednimi wyborami parlamentarnymi w 2019 r.

READ  Gigant „Dixie Fire” nadal niszczy Kalifornię

Mołdawia, jeden z najbiedniejszych krajów Europy, wciśnięty między Ukrainę a Rumunię, od czasu uzyskania niepodległości w 1991 roku jest wstrząśnięty powtarzającymi się kryzysami politycznymi i musi zarządzać zamrożonym konfliktem w Naddniestrzu, wspieranym przez Moskwę separatystycznym regionie, który wymyka się spod jej kontroli. Jego populacja, licząca 2,6 miliona, jest historycznie podzielona na tych, którzy patrzą na Unię Europejską i tych, którzy opowiadają się za bliższymi więzami z Rosją.

Ale Mołdawianie jednogłośnie mówią, że są zmęczeni skandalami korupcyjnymi, z których najbardziej głośny w 2015 roku dotyczył zniknięcia miliarda dolarów – ekwiwalentu 15% PKB – ze skarbców trzech banków.

Przeczytaj także ten artykuł z 2015 roku: Brak 1 miliarda dolarów z mołdawskich banków البنوك

wsparcie diaspory

Emigranci, którzy stanowili ponad jedną trzecią elektoratu, ponownie poparli pana.ja Sandow już zagłosowała na nią przytłaczającą większością w wyborach prezydenckich. W niedzielę PAN zdobył 76% głosów po przeliczeniu 30% głosów za granicą.

Dwadzieścia partii i dwa bloki rywalizowało o 101 mandatów w parlamencie. Muszą osiągnąć odpowiednio 5% i 7%, aby móc wejść, a partia kierowana przez populistycznego burmistrza Ilan Sura – który zajął trzecie miejsce z 6% głosów – może się o to ubiegać.

Mja Sandow, były ekonomista Banku Światowego, jest uważany przez wielu wyborców za pierwszą postać polityczną, która doszła do władzy „Utrzymanie reputacji uczciwości” jest bycie „Zmień kod”Według Aleksieja Tolbora. jednak „Nawet z większością parlamentarną nie będzie łatwo سهل [pour elle] Realizować swoje mega projekty na rzecz głębokiej zmiany stanu.Analityk Victor Ciopano ostrzega.

Od grudniowej inauguracji nie może powołać swojego rządu, ponieważ nie ma porozumienia z parlamentem kontrolowanym przez Igora Dodona, który ostatecznie rozwiązała w kwietniu.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Wybory prezydenckie w Mołdawii zdominowało starcie prorosyjskich z Europejczykami
READ  Mubasher - Corona Virus: Rzecznik rządu Gabriel Atal nie wyklucza ponownego zabezpieczenia

Obserwatorzy oczekiwali, że głosowanie zmniejszy wpływy Moskwy. Maya Sandu już rozgniewała Kreml, mówiąc, że chce zastąpić rosyjski garnizon stacjonujący w Naddniestrzu obserwatorami z Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE).

Świat z AFP