Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydent RP na Ukrainie przed ważnym szczytem NATO

Prezydent RP na Ukrainie przed ważnym szczytem NATO

Prezydent Polski Andrzej Duda wezwał zachodnich sojuszników Kijowa do okazania jedności w niedzielę podczas wizyty na Ukrainie przed planowanym na przyszły tydzień w Wilnie dużym szczytem NATO.

• Przeczytaj także: Moskwa mówi, że dostawy bomb kasetowych na Ukrainę to „przyznanie się do słabości”

• Przeczytaj także: Osiem osób zginęło w rosyjskim bombardowaniu we wschodniej Ukrainie

• Przeczytaj także: Szczyt NATO na Litwie: Sojusznicy zjednoczeni na linii frontu

„Razem jesteśmy silniejsi” – napisał Duda w mediach społecznościowych podczas wizyty w zachodnim Łucku wraz ze swoim odpowiednikiem Wołodymyrem Zełenskim.

„Ukraina i Polska są zjednoczone w walce ze wspólnym wrogiem” – zaznaczył ze swojej strony Andriej Jermak w telegramie szefa Administracji Prezydenta Ukrainy.

Warszawa jest jednym z głównych sojuszników Ukrainy w NATO, sojuszu wojskowym, do którego Kijów od lat dąży, podobnie jak Unia Europejska.

Prezydent Wołodymyr Zełenski wrócił w sobotę z Turcji z podróży po Europie Wschodniej, której celem było zdobycie poparcia przed szczytem NATO w Wilnie w dniach 11-12 lipca, podczas którego mieszkańcy Zachodu muszą zaoferować „gwarancje bezpieczeństwa w Kijowie”.Francja Agencja prasowa

Ale Ukraina, która liczyła na przyspieszenie członkostwa w sojuszu, została zniweczona przez prezydenta USA Joe Bidena, który powiedział, że ten kraj w stanie wojny z Rosją nie skorzysta z „preferencyjnego traktowania”.

Ukraina ma również nadzieję na otrzymanie nowych obietnic dostaw broni i amunicji w ramach kontrofensywy na froncie, która rozpoczęła się na początku lipca i jak dotąd stawiała czoła zagorzałym rosyjskim liniom obronnym.

READ  Jacques Dutronic w żałobie! Właśnie nadeszły złe wieści.