Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Prezydenckie prawo weta wyłączające niezależny kanał informacyjny

Tekst miał być kolejnym ciosem w wolność prasy w Polsce. W poniedziałek 27 grudnia prezydent Andrzej Duda zawetował ustawę zakazującą polskim mediom nadzorowania organizacji pozaeuropejskich. To jest droga dla prawicowego populistycznego rządu Niezależny kanał informacyjny TVN24 jest na celowniku, kontrolowanym przez American Discovery, mimo że prawo gwarantuje, że polski krajobraz medialny musi być chroniony przed wrogimi aktorami, takimi jak Rosja.

Sieć TVN od razu z zadowoleniem przyjęła ogłoszenie, witając wybór polskiego prezydenta „Dobre stosunki ze Stanami Zjednoczonymi”.

Weto powinno zostać zarekomendowane parlamentowi do dalszego rozpatrzenia, powiedział Duda podczas swojego telewizyjnego wystąpienia.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce nowe zagrożenia dla wolności prasy

Przygotuj się na wybory w 2023 r.

Tekst, przyjęty przez polski parlament 17 grudnia i pożądany przez rządzące Demokratyczne Prawo i Sprawiedliwość (PiS), był bardzo trafny w zapobieganiu spółkom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), który obejmuje 27 krajów UE . Islandia, Liechtenstein i Norwegia) posiadają większościowe udziały w polskich spółkach medialnych. Zmusiło to amerykańską grupę Discovery do sprzedaży udziałów w TVN, jednej z największych prywatnych sieci telewizyjnych w Polsce, szczególnie w związku z krytyką konserwatystów u władzy nad całodobowym kanałem informacyjnym w TVN24.

PiS obawia się, że erozja władzy, gdy nadal rządzi rozbitą koalicją, odstraszy nadkrytyczny ton niezależnych mediów od wygrania wyborów do Zgromadzenia w 2023 roku. Własność populistycznego rządu i większości gazet regionalnych.

Nie myśl, że Polacy się mylą. 19 grudnia tysiące ludzi wymachiwało i skandowało flagami UE poza prezydencją w Warszawie i innych częściach kraju. „Darmowe media! „ i „Potrzebujemy weta! „. Odkąd PiS doszedł do władzy w 2015 roku, polscy Reporterzy bez Granic spadły z 46 miejsc na 64. w rankingu wolności prasy.mi Stan: schorzenie.

READ  Walka prawna z Pfizerem: Dlaczego Polska odmawia zapłaty dawki szczepionki antyrządowej?
Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Polska: rozpad koalicji rządzącej wprowadza rząd w strefę zamieszek

„Poważne zagrożenia wolności”

Andrzej Duda ma poparcie PiS, ale w przeszłości miał pewne różnice z jego liderami. W 2017 roku wywołał burzę Jego zdaniem, zawetując dwie reformy sądownictwa, Prokurator Generalny, będący jednocześnie Ministrem Sprawiedliwości, uzyskał większe uprawnienia.

Jej weto zostało więc bezdyskusyjnie ogłoszone intencją PiS. „Myślę, że to rozwiązanie powinno zostać przyjęte w Polsce, ale dla przyszłych inwestycji. Jednak ta ustawa i jej poprawki są istotne dla firm już na rynku.”, powiedział podczas swojego wystąpienia w telewizji. „Istnieje również kwestia różnorodności mediów i wolności wypowiedzi. Wziąłem to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji ”, On dodał.

Dzięki Pix Aliou Dudzie, dowódcy USA w Warszawie „Wartości demokratyczne i ich zaangażowanie w ochronę klimatu inwestycyjnego w Polsce”. Wcześniej wezwał polskiego prezydenta do zablokowania ustawy medialnej, powołując się na Waszyngton „Bardzo rozczarowany”. Rzecznik Komisji Europejskiej przypomniał o wprowadzeniu ustawy „Poważne zagrożenia wolności i pluralizmu mediów w Polsce”.

Były premier Polski i były przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, lider opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że świadczy o tym decyzja prezydenta Dudy. „Ciśnienie ma sens”.

Polska i Unia Europejska są od lat skłócone, Bruksela Uruchomiony w zeszłym tygodniu Działania o naruszenie wynikające z orzeczeń kwestionujących prymat prawa europejskiego w Polsce.

Czytaj więcej Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Praworządność: konflikt między Komisją Europejską a Polską narasta

Świat z AFP