Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Gaz: Niemcy sprzedają gaz Polsce, Rosja potępia małe „racjonalne” podejście – 27.12.2021 13:35

Polska oskarża Rosję o wstrzymanie dostaw gazu gazociągiem przebiegającym przez jej granicę.

Wraz z nadejściem zimowych temperatur w miniony wtorek ceny gazu w Europie pobiły nowy rekord.  (AFP / GENIA SAVILOV)

Ceny gazu w Europie pobiły w miniony wtorek nowy rekord wraz z nadejściem zimowych temperatur. (AFP / GENIA SAVILOV)

Kilka dni po nastaniu zimy napięcia geopolityczne wokół dostaw gazu do Europy doświadczyły nowego rozwoju. Tak więc Moskwa w niedzielę 26 grudnia potępiła bardzo „irracjonalne” zachowanie Niemiec, które odsprzedawały gaz Polsce, wśród oskarżeń, że Moskwa dobrowolnie ograniczyła dostawy do Europy ze względu na rosnące ceny.

„Przepływ gazu z Niemiec do Polski i podobno na Ukrainę, podobno 3 do 5 milionów metrów sześciennych dziennie, został odwrócony”, powiedział Siergiej Kubrianow, rzecznik rosyjskich firm gazowych.

„Ten gaz pochodzi z podziemnych zbiorników w Niemczech

, Gaz używał już 47% zbiorników. A zima dopiero się zaczyna… to niezbyt racjonalna decyzja ”- kontynuował w transmisji wideo w sobotni wieczór.

Według niego,

Ceny tych dostaw są „znacznie wyższe niż wolumeny dostarczane przez Gosprom”.

W środę polski wysłannik do Unii Europejskiej oskarżył Moskwę o „manipulowanie” Gaspromem w celu zawieszenia jego dostaw gazociągiem Jamał-Europa między Rosją, Polską i Niemcami. Według Vladimira Boota, gdyby gaz nie przepływał już przez tę rurę, Europejczycy by go nie zamówili. Według niemieckiego Ministerstwa Energii, wieloletnie umowy na dostawy z Moskwą są przestrzegane i „nie ma oznak zakłóceń w dostawach”.

Czy dostawy są dobrowolnie ograniczone?

Europa Zachodnia od miesięcy boryka się z gwałtownym wzrostem cen gazu ze względu na szereg czynników:

Wyjątkowo mroźna zima 2020-2021, udział poepidemicznego ożywienia gospodarczego lub energii odnawialnej spada.

Mapa Europy, pokazująca sieć rurociągów w budowie i eksploatacji, z zaznaczeniem tych z Rosji.  (AFP /)

Mapa Europy, pokazująca sieć rurociągów w budowie i eksploatacji, z zaznaczeniem tych z Rosji. (AFP /)

Ceny gazu w Europie pobiły we wtorek nowy rekord wraz z nadejściem zimowych temperatur. Do tego dochodzą napięcia geopolityczne między UE a Moskwą, które odpowiadają za jedną trzecią europejskich dostaw.

Ludzie Zachodu podejrzewają, że Rosja ogranicza dostawy, aby wywrzeć presję na Europejczyków

I w wielu przypadkach odniesie sukces, zwłaszcza w przypadku uwolnienia nowego rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2.

„Zarzuty wobec Rosji i Gospromu, że dostarczamy niewielkie ilości gazu na rynek europejski, są całkowicie bezpodstawne” – odpowiedział w sobotę Siergiej Kubrianow. „W tym roku Gazprom dostarczył do Niemiec 50,2 mld m sześc., o 5,3 mld więcej niż w roku ubiegłym. Gazprom dostarczył już więcej gazu do następujących krajów niż przed rokiem: Włochy, Turcja, Bułgaria, Serbia, Dania, Finlandia i Polska” – wyliczył . .

Rosję oskarżano też o niewysyłanie dodatkowego gazu do Europy przez Ukrainę z powodu wysokich napięć między Moskwą a Kijowem, a zarzuty zostały przez Moskwę oddalone.

READ  Węgry i Polska po raz kolejny zaprezentują się w UE