Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier potępia „całkowite porzucenie Francji”

pierwszy minister Budżetowy Choguel Kokalla Maïga został oskarżony w sobotę w
l’ON Francja „porzucenie w połowie podróży” z decyzją o wycofaniu sił Barkhane’a z Mali,
Rosja Udziel wyraźnego poparcia dla jego chęci „poszukiwania nowych partnerów”, w tym paramilitarnych „prywatnych rosyjskich firm”. Chodzi o „wypełnienie pustki, która nie ominie części drogi Barkhane w północnym Mali”, jak określił premier, potępiając „brak konsultacji” z Paryżem i „jednostronną deklarację” bez trójstronnej koordynacji z ONZ i rządem Mali.

Nieco wcześniej szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow potwierdził, że Bamako kontaktował się z „prywatnymi rosyjskimi firmami” podczas konferencji prasowej w ONZ, podkreślając, że nie oznacza to w żaden sposób rosyjskiego rządu. Siergiej Ławrow powiedział, że Francja i Unia Europejska są zaniepokojone podejściem Mali do Rosji podczas wymiany w Nowym Jorku. Dodał, w ostrej krytyce, że Francuzi “nie dotarli tam, a terroryści nadal kontrolują ten region”.

Francja nie opuści Mali całkowicie

Obecna m.in. w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od wiosny oskarżana jest o naruszenia, Grupa Wagnera jest podejrzewana, w szczególności przez Paryż, o działanie na rzecz Kremla, gdzie ten nie chce do oficjalnego stawienia się. Grupa Wagnera świadczy usługi konserwacji sprzętu wojskowego i szkolenia, ale jest też oskarżana o mercenaryzm i podejrzewana o przynależność do bliskiego Kremla biznesmena Jewgienija Prigoina.

Trzynaście krajów europejskich, z których niektóre są zaangażowane w Sojusz Sił Specjalnych Takoba w Mali, uznało w piątek za niedopuszczalny udział Grupy Wagnera w tym kraju. Francja, Niemcy i Estonia poszły dalej, ostrzegając, że w przypadku osiągnięcia porozumienia ponownie rozważą swoją obecność wojskową w Mali. Oprócz Organizacji Narodów Zjednoczonych, zaniepokojonych tajnymi słowami o przybyciu Wagnera do Mali, Unia Europejska, która szkoli malijskich żołnierzy poprzez misję UETM Mali, złożoną z 700 żołnierzy z 25 krajów europejskich, ostrzegła, że ​​reperkusje tej rosyjskiej Społeczność „poważnie” wpływa na jej relacje z Bamako.

READ  Zmiany w rządzie po upadku wyborów

Francja, która jest zaangażowana od stycznia 2013 r. w Sahelu i straciła w Sahelu 52 żołnierzy, w tym w ostatni piątek, postanowiła zreorganizować swoją obecność wojskową wokół bardziej zwartego aparatu, skoncentrowanego na ukierunkowanych atakach na przywódców dżihadystów i wsparciu lokalnych armii. . Dlatego francuscy żołnierze muszą opuścić bazy Kidal, Tessalit i Timbuktu w północnym Mali do grudnia, a liczba francuskich sił rozmieszczonych w regionie Sahelu ma wzrosnąć z ponad 5000 żołnierzy obecnie do 2500 lub 3000 do 2023 roku. Siły Zbrojne Minister Florence Parly potwierdziła w poniedziałek w Bamako, że Francja nie opuści Mali.