Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Mali oskarża Francję o „porzucenie całej podróży” w walce z dżihadystami w Sahelu

Premier Mali Chogoel Koukala Maiga oskarżył Francję w sobotę 25 września przed ONZ po decyzji Paryża o wycofaniu sił Barkhane’a z kraju.

„Nowa sytuacja, która pojawiła się pod koniec Barkhane, która stawia Mali przed faktem dokonanym i naraża je na rodzaj porzucenia w powietrzu, skłania nas do poszukiwania sposobów i środków lepszego zapewnienia bezpieczeństwa w sposób niezależny z „inni partnerzy”Chogoel Kokala Maiga wyjaśnił na podium Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

że to „Wypełnij pustkę, że zamknięcie niektórych praw drogowych Barkhane w północnym Mali nie ominie”., wskazany przez premiera, ubolewając nad „Brak konsultacji” Z Paryża i reklamy “z jednej strony” Bez trójstronnej koordynacji z ONZ i rządem malijskim.

„Maly żałuje, że zasada konsultacji i harmonii, która powinna być regułą wśród uprzywilejowanych partnerów, nie była przestrzegana przed podjęciem decyzji”., nalegał premier finansowy, wzywając również do „Bardziej agresywna postawa” Spośród 15 000 żołnierzy sił pokojowych powiązanych z MINUSMA w obliczu rosnącego zagrożenia dżihadystycznego w Sahelu.

Przeczytaj także Malijczycy ufają swojej armii bardziej niż Barkhane czy Minusma

Grupa Wagnera w zasadzce

Przed chwilą szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow potwierdził, że Bamako się zbliżył Rosyjskie firmy prywatne, podczas konferencji prasowej w ONZ, podkreślając, że nie oznacza to rosyjskiego rządu. Siergiej Ławrow powiedział, że Francja i Unia Europejska są zaniepokojone podejściem Mali do Rosji podczas wymiany w Nowym Jorku.

„Władze finansowe zwróciły się do rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej, ponieważ jeśli dobrze rozumiem, Francja chce znacznie zmniejszyć swoje siły wojskowe, które miały walczyć z terrorystami w Kidal”powiedział rosyjski minister. Francuz „To się nie udało i terroryści nadal kontrolują ten obszar”.Dodano łopatę w odniesieniu do rakhan.

“Wszystko to odbywa się na podstawie prawnej”, między a „Prawowiony rząd uznawany przez wszystkich” i podmioty, które Świadczenie usług przez zagranicznych specjalistów, przekonywał. „Nie mamy z tym nic wspólnego”Ponownie nalegał, aby Rosja systematycznie zaprzeczała, jakoby były z nią powiązane rosyjskie prywatne firmy paramilitarne.

READ  Biden wzbudza gniew w obozie, odmawiając przyjęcia uchodźców
Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także Reorganizacja procesu Barkhane to mądra akcja

Obecna m.in. w Libii i Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie od wiosny oskarżana jest o naruszenia, Grupa Wagnera świadczy usługi serwisowe sprzętu wojskowego i szkolenia? Ale jest też oskarżany o mercenaryzm i podejrzewany o przynależność do biznesmena bliskiego Kremlowi Jewgienija Prigoina. Paryż podejrzewa w szczególności, że działa w imieniu Kremla, który nie chce się oficjalnie pojawić.

„Na poziomie rządowym Rosja wnosi wkład w militarne zdolności obronne Mali”., jak powiedział Siergiej Ławrow, odnosząc się do oszczędzaniaWojskowy sprzęt techniczny. Szacować: „Lepiej byłoby skoordynować prace Unii Europejskiej i Rosji w walce z terroryzmem nie tylko w Mali, ale także w regionie Sahel-Sahary”..

Przeczytaj także W Mali Florence Parly poprosiła władze, aby nie zajmowały się najemnikami wagnerowskimi

Obawy Unii Europejskiej

Trzynaście krajów europejskich, z których niektóre są zaangażowane w Sojusz Sił Specjalnych Takoba w Mali, uznało w piątek za niedopuszczalny udział Grupy Wagnera w tym kraju. Francja, Niemcy i Estonia poszły dalej, ostrzegając, że w przypadku osiągnięcia porozumienia ponownie rozważą swoją obecność wojskową w Mali.

Oprócz Organizacji Narodów Zjednoczonych, zaniepokojonych tajnymi słowami przybycia Wagnera do Mali, Unia Europejska, która zapewnia szkolenie żołnierzy malijskich poprzez misję UETM Mali, złożoną z 700 żołnierzy z 25 krajów europejskich, ostrzegła, że ​​zaangażowanie tego rosyjskiego firma miałaby wpływ “poważnie” jej stosunki z Bamako.

powiedzieć Byłem tam pierwszy, wynoś się! To obraza, przede wszystkim dla rządu w Bamako, który zaprosił zagranicznych partnerów”, odpowiedział Siergiej Ławrow.

Francja jest zaangażowana od stycznia 2013 roku w Sahelu, który stracił 52 żołnierzy w Sahelu, W tym ostatni piątek, postanowił zreorganizować swoją obecność wojskową wokół bardziej zwartego aparatu, skupionego wokół ukierunkowanych ataków na przywódców dżihadystów i wsparcia dla lokalnych armii.

Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Przeczytaj także „Czy Mali będzie następnym Afganistanem?”

Dlatego francuscy żołnierze muszą opuścić bazy Kidal, Tessalit i Timbuktu w północnym Mali do grudnia, a liczba francuskich sił rozmieszczonych w regionie Sahelu ma wzrosnąć z ponad 5000 żołnierzy obecnie do 2500 lub 3000 do 2023 roku.

READ  Mubasher - Izrael intensyfikuje strajki w Gazie i przejmuje loty na lotnisko w Tel Awiwie

Ale minister armii francuskiej Florence Parly potwierdziła w poniedziałek w Bamako, że Francja nie opuści Mali i tam pozostanie “określony” Kontynuować walkę z terroryzmem po stronie sił malijskich.

Świat z AFP