Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Polski zaapelował do społeczeństwa o zachowanie spokoju

Premier Polski zaapelował do społeczeństwa o zachowanie spokoju

Polski premier Mateusz Morawiecki zaapelował we wtorek wieczorem o spokój po eksplozji „rosyjskiego pocisku”, w wyniku którego zginęły dwie osoby w południowo-wschodniej części kraju. „Wzywam wszystkich Polaków, aby zachowali spokój w obliczu tej tragedii. Bądźmy rozważni. Nie dajmy się manipulować. Musimy zachować powściągliwość i ostrożność” – powiedział Morawiecki po nadzwyczajnym posiedzeniu swojego rządu.

Prezydent Polski Andrzej Duda ogłosił z wtorku wieczorem na środę, że jego kraj nie posiada jeszcze „jednoznacznych dowodów” na sprawcę wystrzelenia rakiety, w wyniku której w południowo-wschodniej Polsce zginęły dwie osoby. Dodał: „W chwili obecnej nie mamy jednoznacznych dowodów na to, kto wystrzelił ten pocisk. Dochodzenie jest w toku. Głowa państwa powiedziała reporterom w Warszawie, że najprawdopodobniej jest to wytwór rosyjski.

Jednocześnie Duda stwierdził, że jest to „odosobniony” przypadek. „Nic nie wskazuje na to, że pójdą w ich ślady inni” – stwierdził. Oświadczenie to nadeszło wkrótce po tym, jak Ministerstwo Spraw Zagranicznych potwierdziło, że „o godzinie 15.40 we wsi Przewodów (…) spadł rosyjski pocisk .” .

„Szczegółowe wyjaśnienia”

Ministerstwo w komunikacie prasowym poinformowało także, że wezwało i przyjęło ambasadora Rosji w celu uzyskania „szczegółowych wyjaśnień”. Szczegóły tego spotkania, które zakończyło się „przed północą”, nie zostały ujawnione.

Duda, który właśnie odbył serię spotkań z wyższymi urzędnikami z krajów NATO, w tym z prezydentem USA Joe Bidenem, swoim francuskim odpowiednikiem Emmanuelem Macronem i premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem, powiedział, że jego kraj przygotowuje się do zwrócenia się o zastosowanie art. 4 Waszyngtonu Traktat. Dodał: „Jest bardzo prawdopodobne, że w środę ambasador Polski przy NATO poprosi o skorzystanie z artykułu IV”.

Artykuł IV traktatu założycielskiego NATO przewiduje konsultacje pomiędzy sojusznikami, gdy jeden z nich uważa, że ​​jego „integralność terytorialna” lub „bezpieczeństwo” jest zagrożone. Według Dudy Joe Biden obiecał „wsparcie w postaci amerykańskich ekspertów, którzy pomogą w zbadaniu miejsca tego tragicznego wypadku”.

READ  Wyniki FDJ Lotto ze środy, 16 sierpnia 2023 r