Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Premier Iraku bezpiecznie wychodzi z ataku „dronów”

Jego usługi mówią o Nieudana próba zabójstwa. Premier Iraku Mustafa Al-Kadhimi „Nie boli” Podczas ataku w nocy z soboty 5 na niedzielę 6 listopada przez A „Uwięziony dron” według jego biura celował w swój dom w Zielonej Strefie w Bagdadzie.

„Dzięki Bogu czuję się dobrze i wzywam wszystkich do spokoju i powściągliwości dla dobra Iraku”.I Muhammad Kazemi napisał na Twitterze Wkrótce po tym ogłoszeniu.

Atak ten nie został od razu ogłoszony i nie było wiadomo, czy spowodował on jakiekolwiek straty, a także rozmiar obrażeń fizycznych. Wcześniej dwa źródła bezpieczeństwa powiedziały Agence France-Presse (AFP), że A „Rakieta” Upadł na dom Mustafy al-Kadhimiego w Zielonej Strefie, silnie strzeżonym obwodzie w sercu irackiej stolicy, w którym mieści się również ambasada USA i budynki rządowe.

Stany Zjednoczone zapewniają pomoc

Stany Zjednoczone szybko potępiły ten atak, który jest pierwszym tego rodzaju wymierzonym w rezydencję Al-Kazemi u władzy od maja 2020 roku. „Z ulgą dowiadujemy się, że premierowi nic się nie stało. Ten pozorny akt terrorystyczny, który zdecydowanie potępiamy, wymierzył cel w serce państwa irackiego”.Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział w oświadczeniu.

„Jesteśmy w bliskim kontakcie z irackimi siłami bezpieczeństwa odpowiedzialnymi za zachowanie suwerenności i niezależności Iraku i zaoferowaliśmy pomoc w zbadaniu tego ataku” – dodał., on dodał.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Wybory parlamentarne w Iraku nie pozostawiają wiele miejsca dla zwolenników zmian

Według źródła bezpieczeństwa po ataku siły bezpieczeństwa rozmieszczone w dużej liczbie w i wokół Zielonej Strefy. Ataki są tam częste i często były wymierzone w ambasadę USA w przeszłości. 31 października trzy rakiety wylądowały w sąsiedniej dzielnicy Al-Mansour, nie powodując żadnych ofiar.

silne napięcia polityczne

Atak na Al-Kazemi ma miejsce w czasie, gdy Irak przeżywa silne napięcia polityczne związane z: Przedterminowe wybory parlamentarne 10 października.

READ  Kraj pogrąża się w ciemności po zamknięciu dwóch elektrowni

Hashd al-Shaabi, wpływowa koalicja proirańskich byłych frakcji paramilitarnych, zdecydowanie kwestionuje wyniki wyborów i oskarża Mustafę al-Kadhimi o „zmowa” w „fałszerstwo” Według wstępnych wyników wybory, w których doszło do porażki ich programu politycznego, Al-Fateh Alliance, podczas wyborów parlamentarnych 10 października. Zwolennicy popularnego tłumu zorganizowali dwa strajki okupacyjne przy dwóch różnych wejściach do Zielonej Strefy, aby zaprotestować przeciwko wyborom.

A w piątek starcia kilkuset protestujących z siłami bezpieczeństwa. Według źródła bezpieczeństwa jeden z demonstrantów został zabity, podczas gdy źródło w popularnym tłumie powiedziało „Dwa zgony”.

Od czasu wyborów wszystkie partie negocjują zakulisowo utworzenie „bloków parlamentarnych”, utworzenie rządu i ostatecznie powołanie premiera. Pan Al-Kadhimi nie jest oficjalnym kandydatem na jego następcę, ale niektórzy politycy postrzegają go jako niezawodną przystań na wypadek, gdyby żadna inna postać nie została wykluczona z negocjacji.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Iraku proirańskie milicje szyickie próbują przezwyciężyć niepowodzenie wyborcze

Czekam na ostateczne wyniki legislacyjne

Qais al-Khazali, przywódca Asa’ib Ahl al-Haq, jednej z głównych pro-irańskich grup w Ludowych Siłach Mobilizacji, ostrzegł w piątek o „Wszelkie próby zbombardowania Zielonej Strefy przez strony powiązane ze służbami wywiadowczymi, a następnie oskarżenia frakcji ruchu oporu”.Nazywają siebie pro-irańskimi i są zaciekle antyamerykańskimi.

Haszd jest teraz włączony do państwa irackiego i jest oskarżany przez niektórych Irakijczyków o podążanie za Iranem do ich kraju. Obwiniają go za zabójstwa i porwania działaczy antyautorskich, którzy powstali w październiku 2019 roku.

Pomimo porażki wyborczej tłum pozostanie ważną siłą polityczną w Parlamencie dzięki grze sojuszy i zabieganiu o niezależnych wybranych przedstawicieli. Według wstępnych wyników, ruch sadrystyczny kierowany przez szyickiego przywódcę Muktady as-Sadra zajął pierwsze miejsce w wyborach parlamentarnych, zdobywając ponad 70 mandatów na 329 miejsc w parlamencie. Ostateczne wyniki ankiety powinny zostać opublikowane w ciągu kilku tygodni.

READ  Jakie są zasady podróżowania za granicę?

Świat z AFP