Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

„Prawie całkowite” zaćmienie Księżyca następnej nocy, najdłuższe od 1440

Zaćmienie rozpocznie się o 8:19, kiedy Księżyc wejdzie w cień Ziemi. Wyświetlacz można oglądać gołym okiem bez żadnego niebezpieczeństwa.

W nocy z czwartku na piątek 18 listopada Ameryka Północna i znaczna część Ameryki Południowej będą mogli podziwiać zaćmienie Księżyca ”w przybliżeniu łącznie», najdłuższy w swoim rodzaju od 1440 roku.

Zaćmienie, które będzie zasłonięte w 99,1% widocznej powierzchni Księżyca (piątek o 10:03), będzie również widoczne z części północno-wschodniej Azji, Polinezji i wschodniej Australii, ale nie z Europy ani Afryki, informuje NASA. Strona. Zaćmienie Księżyca występuje, gdy Słońce, Ziemia i Księżyc pokrywają się. Wtedy nasz naturalny satelita znajduje się w cieniu Ziemi, co ukrywa go przed naszym wzrokiem. Jeśli wyrównanie nie jest idealne, zaćmienie nie jest kompletne.

3 godziny 28 minut i 23 sekundy

Zaćmienie z 19 listopada może być tylko częściowe i potrwa w sumie 3 godziny 28 minut i 23 sekundy, najdłużej od 18 lutego 1440 roku, które trwało 23 sekundy. Zaćmienie rozpocznie się o 8:19, kiedy Księżyc wejdzie w cień Ziemi. Dla obserwatorów naziemnych dysk księżycowy będzie sprawiał wrażenie, jakby był powoli odgryzany.

O 9:45 ponad 95% tarczy księżyca będzie w cieniu, a księżyc zmieni kolor na czerwony, gdy ziemska atmosfera odchyli czerwone promienie Słońca do własnego stożka cienia. Zjawisko to będzie najbardziej widoczne podczas szczytu zaćmienia o godzinie 10:03. O 11:47 cały księżyc będzie ponownie widoczny.

Według NASA trzeba będzie poczekać do 8 lutego 2669, aby zobaczyć częściowe zaćmienie przez dłuższy czas (3 godziny i 30 minut) niż w piątek, ale całkowite zaćmienie spodziewane jest za mniej niż rok, 8 listopada 2022 i potrwa łącznie 3 godziny i 40 minut. Scenę można zobaczyć gołym okiem bez żadnego niebezpieczeństwa, w przeciwieństwie do zaćmienia Słońca. Lornetki, okulary i lunety pozwolą Ci się nim bardziej cieszyć, pod warunkiem, że niebo będzie wystarczająco czyste.

READ  Szczepionki przeciwko Covid-19: Europejska Agencja Leków zaniepokojona możliwymi nowymi negatywnymi skutkami

Zobacz też Całkowite zaćmienie ujawnia „super krwawy księżyc”, nową scenę