Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

prawda czy fałsz  „Jesteśmy następni”: czy w Polsce rzeczywiście ptaki zdechły po zjedzeniu „ukraińskiego zboża”?

prawda czy fałsz „Jesteśmy następni”: czy w Polsce rzeczywiście ptaki zdechły po zjedzeniu „ukraińskiego zboża”?

niezbędny
Film, nakręcony pod koniec lutego w Polsce, przedstawia ptaki leżące na ziemi pośrodku torów kolejowych. Autor tych zdjęć twierdzi, że ptaki zdechły po zjedzeniu ukraińskiej pszenicy.

Bez wątpienia uspokoi to rosnące napięcia między ukraińskimi rolnikami a innymi specjalistami z branży w całej Europie. Zdjęcia nakręcone w Polsce i opublikowane w mediach społecznościowych przedstawiają ptaki leżące na ziemi, na torach kolejowych. Internauci, którzy udostępnili nagranie, twierdzą, że ptaki padły po „zjedzeniu ukraińskiego zboża” rozrzuconego na ziemi: „W Polsce ptaki giną dziesiątkami z ukraińskiego zboża” – mówi internauta, który udostępnił tę informację. I dodaje: „Jesteśmy następni”.

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: „niska jakość i uszkodzona pszenica”… Dlaczego Francja kwestionuje jakość rosyjskiego zboża?

Ale co wiemy o tych obrazach? Jak nasi rówieśnicy Informacje o TF1Film został opublikowany w Internecie 20 lutego na różnych platformach: Facebooku i Światło sieciowe pośród innych. Przedstawia ptaki – koguty – leżące na torach kolejowych. Jej autor, internauta z Zamościa w swoim wyjaśnieniu podaje, że przyczyną śmierci ptaków są ukraińskie zboża: „Zabijają polskie ptaki, zabijają polskie rolnictwo i zabijają polskich konsumentów”. Osoba, o której mowa, to internauta prowadzący blog z prorosyjskimi stanowiskami. Na poparcie swoich słów Polak filmuje na miejscu wagony należące do spółki „Lot Smart Intermodal”. Firma ta zajmuje się transportem towarów pomiędzy Kijowem a resztą Europy.

Będzie jakaś analiza?

Trudno jednak stwierdzić, czy wrony te zdechły po zjedzeniu pszenicy z Ukrainy. Po pierwsze, nie wiemy, w jaki sposób te ptaki zdobywają pożywienie. W praktyce kilka tygodni temu polscy rolnicy porzucali ukraińskie zboże na środku drogi w ramach protestu przeciwko nieuczciwej konkurencji, której – jak twierdzą – doświadczają. Ale te akcje miały miejsce w Przemyślu, 130 km na południe od Zamoka Starówki, gdzie kręcono te filmy.

READ  Polska została z kolei odwołana

Czytaj więcej:
Wojna na Ukrainie: Konflikt może rozprzestrzenić się na całą Europę, twierdzi wyższy rangą urzędnik rosyjski

Należy także przeprowadzić analizy w celu ustalenia, czy ptaki te rzeczywiście nie zostały zatrute ukraińskim zbożem. Według lokalnego źródła, wrony nie zdechły na ptasią grypę, ale trwają badania toksykologiczne.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak to zrobić, musisz się na tym skupić. Zacznę od PIW i Zamościu. Ptaki ne padły na ptasią grypę, mamy negatywne wyniki. Zístly započne i Badania toksykologiczne. zasada pic.twitter.com/mH8fanOzjF

— Ryszard Wilk (@ryszard_wilk) 27 lutego 2024 r

Ze swojej strony polski serwis Demagog pokazał sekwencję ornitologowi. Twierdzi, że wszystkie hipotezy, łącznie z celowanym zatruciem, są wykonalne. Dziś nie ma dowodów na to, że ptaki te zdechły po zjedzeniu ukraińskiej pszenicy. Z prawnego punktu widzenia, aby eksportować pszenicę, Ukraina musi przestrzegać obowiązujących norm europejskich w zakresie produktów rolnych wykorzystywanych do jej produkcji.