Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Posłowie chcą, aby stało się to podstawowym prawem UE

Za pośrednictwem Associated Press Posłowie wzywają, aby aborcja była podstawowym prawem Unii Europejskiej

Za pośrednictwem Associated Press

Aborcja – potężna inicjatywa. Parlament Europejski w czwartek, 7 lipca, zażądał włączenia prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej po tym, jak pod koniec czerwca została ona zakwestionowana przez Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych.

„Każdy ma prawo do skorzystania z bezpiecznej i legalnej aborcji”: 324 głosami (155 przeciw, 38 wstrzymujących się) posłowie do PE na posiedzeniu plenarnym w Strasburgu postanowili zwrócić się do Rady, która reprezentuje państwa członkowskie, o jej uwzględnienie. Prawo do Karty Praw Podstawowych.

„Zwycięstwo nad reakcjonistami! Z inicjatywy Renew Europe [auquel appartient LREM]Parlament właśnie formalnie zwrócił się o zmianę Karty Praw Podstawowych w celu uwzględnienia prawa do aborcji. Nie pozwolimy żadnej partii ani sędziemu kwestionować tego prawa – z zadowoleniem przyjął poseł do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący grupy Stefan Sjourny.

Polska i Malta mogą odmówić

Przyjęta w 2000 r. Karta zawiera 54 artykuły chroniące uniwersalne i indywidualne wartości obywateli: godność, wolność, równość, solidarność, obywatelstwo i sprawiedliwość. Jednak włączenie nowego artykułu wymagało konsensusu członków, co nie byłoby łatwe do uzyskania. Na przykład Malta zakazuje aborcji i uważa ją za przestępstwo, a Polska surowo ją ogranicza.

Po niespodziewanym ogłoszeniu przez Stany Zjednoczone, że każdy stan może teraz zdecydować, czy zalegalizować aborcję, czy nie, Wysoka Rada ds. Równości, niezależny organ doradczy premiera, zaleciła, aby prawo to zostało zarejestrowane w Karcie Praw Podstawowych. Unii Europejskiej, a także w konstytucji francuskiej.

Zarówno prezydencka partia LREM, jak i NUPES na lewicy wprowadziły ustawę w tej sprawie. 81% Francuzów deklaruje, że popiera włączenie prawa do aborcji do konstytucji, wynika z badania Ifop przeprowadzonego przez Fundację Jean Jaurès.

READ  Macron chce nowych sankcji wobec Rosji

Zobacz także na The Huffpost: W Stanach Zjednoczonych aborcjoniści są mobilizowani przez zapraszanie kobiet do „obozu” tam, gdzie jest to legalne