Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Poniżej znajduje się ranking 10 najpotężniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku

Poniżej znajduje się ranking 10 najpotężniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku

Chociaż w piątek Maroko nawiedziło trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera, które spowodowało poważne zniszczenia, trzęsienie to nie zalicza się na tym etapie do najważniejszych trzęsień ziemi odnotowanych od początku XX wieku. Poniżej znajduje się ranking 10 najpotężniejszych trzęsień ziemi od 1900 roku.

Chile, 1960

Trzęsienie ziemi w Valdivia w Chile w 1960 r. było potężnym trzęsieniem ziemi, które miało miejsce 22 maja 1960 r. o godzinie 19:11 czasu lokalnego. Jej wielkość, najwyższą w historii, oszacowano na 9,52 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się w południowym Chile, niedaleko Lomaco, około 570 kilometrów na południe od Santiago w Chile.

To trzęsienie ziemi, które zostało poprzedzone serią trzęsień ziemi na północ od epicentrum, zostało spowodowane przez przesuwanie się płyty Nazca około osiemnastu metrów pod masyw Chiloe i być może pod bardzo małą częścią płyty południowoamerykańskiej. Przesunięcie się dna oceanu, które w tym miejscu podniosło się o ponad sześć metrów, spowodowało tsunami, które natychmiast zdewastowało chilijskie wybrzeże. W sumie w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami zginęło od 3 000 do 6 000 osób, a dwa miliony ludzi zostało zmuszonych do wysiedlenia, głównie w Chile.

Alaska, 1964

Trzęsienie ziemi na Alasce w 1964 r. było jednym z najsilniejszych trzęsień ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na Ziemi, o sile 9,2 w skali Richtera. Uderzył w obszar Anchorage na Alasce w piątek 27 marca 1964 o godzinie 17:36 czasu lokalnego.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 90 km na zachód od Valdez i 120 km na wschód od Anchorage, na głębokości 25 km. Trzęsienie ziemi pozostawiło 131 ofiar. Spowodowało to tsunami, które zabiło 14 osób w Kalifornii i spowodowało szkody na całym zachodnim wybrzeżu Ameryki.

Sumatra, 2004

Trzęsienie ziemi na Oceanie Indyjskim, które miało miejsce 26 grudnia 2004 r., było trzęsieniem ziemi, które miało miejsce u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra, o sile od 9,1 do 9,3 w skali Richtera. Epicentrum trzęsienia ziemi znajduje się na granicy płyt tektonicznych euroazjatyckiej i indoaustralijskiej. To trzęsienie ziemi miało trzecią najpotężniejszą siłę, jaką kiedykolwiek zarejestrowano na świecie, i podniosło pas dna oceanu o długości 1600 kilometrów i wysokości 6 metrów.

READ  Neutralność węglowa, prywatne odrzutowce, ograniczenia dostępu... O czym warto pamiętać z tego dnia

Kilka godzin po rozpoczęciu trzęsienia ziemi tsunami osiągające wysokość 35 metrów nawiedziło niektóre miejsca: Indonezję, wybrzeża Sri Lanki i południowe Indie, a także zachodnią Tajlandię i niektóre obszary wschodniej Afryki. Według oficjalnych szacunków liczbę ofiar śmiertelnych szacuje się na co najmniej 250 000 zaginionych osób, w tym około 170 000 w Indonezji, 31 000 na Sri Lance, 16 400 w Indiach i 5400 w Tajlandii. Jest to jedno z dziesięciu najbardziej śmiercionośnych trzęsień ziemi i najniebezpieczniejszego tsunami w historii.

Co więcej, całkowita liczba ofiar mogła być wyższa, ponieważ w niektórych dotkniętych krajach nie istniała rejestracja cywilna. Na przykład Somalia była krajem doświadczającym wojny domowej, a liczba ofiar tsunami była wątpliwa.

Japonia, 2011

Trzęsienie ziemi na wybrzeżu Pacyfiku w Tohoku w Japonii w 2011 r. to trzęsienie ziemi o sile 9,1 w skali Richtera, które miało miejsce 11 marca 2011 r. u północno-wschodniego wybrzeża wyspy Honsiu. Epicentrum znajdowało się 130 km na wschód od Sendai, stolicy prefektury Miyagi, w regionie Tohoku. District, miasto położone około 300 km na północny wschód od Tokio.

Trzęsienie ziemi wywołało tsunami, którego fale w niektórych miejscach osiągnęły wysokość ponad 30 metrów. Statki te przepłynęły do ​​10 kilometrów w głąb lądu, niszcząc prawie 600 kilometrów linii brzegowej oraz częściowo lub całkowicie niszcząc wiele miast i obszarów portowych. Katastrofa spowodowała śmierć ponad 18 000 osób, zaginięcie ludzi, obrażenia i wielkie zniszczenia.

Rosja, 1952

Trzęsienie ziemi na Półwyspie Kamczackim w 1952 r. na terenie dzisiejszej wschodniej Rosji było piątym najpotężniejszym trzęsieniem ziemi w XX wieku. Jego siła szacowana jest na 9 w skali Richtera i nastąpiła 4 listopada 1952 roku o godzinie 22:28 czasu lokalnego i wynikała z ruchu płyty Pacyfiku w kierunku północno-wschodnim względem płyty północnej.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych o mniejszej sile i trwało około siedmiu minut. Spowodowało także niszczycielskie tsunami, które było odczuwalne aż do Chile i Peru, w wyniku czego zginęło ponad 2300 osób.

READ  NASA organizuje swoje pierwsze publiczne spotkanie na ten temat

Ekwador, 1906

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 31 stycznia 1906 r. u wybrzeży Ekwadoru i Kolumbii, było szóstym co do wielkości trzęsieniem ziemi odnotowanym od 1900 r. Trzęsienie ziemi miało siłę 8,8 w skali Richtera i było spowodowane ruchem płyt Nazca i Ameryki Południowej.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło kilka wstrząsów wtórnych o mniejszej sile, które spowodowały poważne szkody w obu krajach. W Kolumbii miasto Ipiales zostało poważnie zniszczone, podobnie jak wiele innych miast i wiosek w regionie. Tsunami, które nastąpiło po trzęsieniu ziemi, zabiło około tysiąca osób.

Chile, 2010

Trzęsienie ziemi, które miało miejsce 27 lutego 2010 r. o godzinie 3:34 czasu lokalnego w Chile, było drugim najsilniejszym trzęsieniem ziemi w historii kraju i siódmym najsilniejszym na świecie od 1900 r. Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się na Pacyfiku, w odległości 6,4 km z dala. Wybrzeże i 325 km na południowy zachód od stolicy, Santiago de Chile. Jego siłę oszacowano na 8,8 w skali Richtera.

Po trzęsieniu ziemi nastąpiło również tsunami, w wyniku którego łącznie 525 osób straciło życie lub zaginęło.

Alaska, 1965

Trzęsienie ziemi na Wyspach Szczurów w 1965 r. – trzęsienie ziemi, które miało miejsce 4 lutego 1965 r. o godzinie 5:01 czasu lokalnego. Miała siłę 8,7 w skali Richtera i wygenerowała tsunami z falami o wysokości ponad 10 metrów na wyspie Shemya, które zaobserwowano w Peru, Ekwadorze, Meksyku, Kalifornii, Japonii i wschodniej Rosji, ale spowodowało niewielkie szkody.

Wyspy Szczurów są częścią Wysp Aleuckich, łańcucha wysp wulkanicznych tworzących łuk wyspowy, powstały w wyniku subdukcji Płyty Pacyfiku pod Płytę Północnoamerykańską. Granica płyt, potężna siła ciągu Alaska-Aleuty, była miejscem licznych i dużych trzęsień ziemi.

Alaska, 1946

1 kwietnia 1946 r. trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera na Wyspach Aleuckich (Alaska) wywołało tsunami, w wyniku którego zginęło 165 osób, w tym na Hawajach, a szkody wyrządziło ponad 26 milionom ludzi. To dziewiąte najsilniejsze trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zmierzono od 1900 roku.

READ  W Kijowie rosyjski pocisk trafił w budynek w pobliżu centrum miasta; Kilka okolicznych miast zostało zbombardowanych w nocy

Sumatra, 2012

Trzęsienie ziemi o sile 8,6 w skali Richtera miało miejsce w środę, 11 kwietnia 2012 r. o godzinie 14:38 czasu lokalnego u wybrzeży indonezyjskiej wyspy Sumatra. Dwie godziny później silny wstrząs wtórny o sile 8,2 w skali Richtera wzbudził obawy przed katastrofą na dużą skalę. W ciągu pięciu godzin po głównym wstrząsie wykryto i zlokalizowano 21 wstrząsów wtórnych o sile większej niż 5. Jednak pomimo silnych uczuć ludności, trzęsienie ziemi i następujące po nim tsunami spowodowały jedynie 5 ofiar.

Wyspa położona jest na granicy płyty australijskiej i płyty Sunda. Według sejsmologów płyta australijska powoli przechodzi pod płytę Sunda.