Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

W Kijowie rosyjski pocisk trafił w budynek w pobliżu centrum miasta; Kilka okolicznych miast zostało zbombardowanych w nocy

https://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.pnghttps://assets-decodeurs.lemonde.fr/redacweb/ukraine-cartes-infographic/derniere-maj-ukraine-avancee-russe.png30Stan na mapiePowiększenie

Kontekst

  • Na 19. dzień wojny na Ukrainie na poniedziałek 14 marca od godz. 9:20 (czasu paryskiego) zaplanowana jest nowa sesja wideorozmów między Rosją a Ukrainą. Tym razem iskierka nadziei po fiasku trzech pierwszych sesji na Białorusi, a następnie czwartkowego spotkania w Turcji ministrów spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa z ukraińskim Dmytrem Kulebą.
  • ten New York Times W niedzielę, powołując się na urzędników amerykańskich, którzy prosili o anonimowość, twierdzono, że Rosja poprosiła Chiny o pomoc gospodarczą i wojskową w prowadzeniu wojny i omijaniu zachodnich sankcji. Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan ostrzegł Pekin, że jeśli Chiny udzielą Moskwie pomocy w zrekompensowaniu strat związanych z sankcjami, pociągną za sobą konsekwencje.
  • W niedzielę Emmanuel Macron rozmawiał z Wołodymyrem Zełenskim. Poinformował prezydenta Ukrainy o szczegółach dodatkowej pomocy, jaką Unia Europejska postanowiła udzielić Ukrainie podczas szczytu w Wersalu, który odbył się w czwartek i piątek. Prezydent Francji wymienił także porozumienie z Joe Biden „Wzmocnij już nałożone sankcje wobec Rosji, udziel wsparcia Ukrainie i podejmij wszystkie wspólnie korzystne inicjatywy, aby powstrzymać walki”Według Elizejskiego.
  • W oblężonym mieście Mariupol (na południowy wschód od Oren), gdzie sytuacja „Prawie beznadziejna” Według lekarzy bez granic mieszkańcy liczą na przybycie konwoju z pomocą humanitarną. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że konwój przybędzie w poniedziałek po południu. Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża ostrzegał przed ’Najgorszy scenariusz’ Podczas gdy ratusz zgłosił ponad 2100 zgonów.
  • Brent Reno, 50-letni amerykański dziennikarz niezależny, został zastrzelony w niedzielę w Irbin, północno-zachodnim przedmieściu Kijowa, Gdzie walki toczą się od kilku dni. Jest pierwszym zagranicznym dziennikarzem, który został zabity od czasu rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego.
  • „około 1300” Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił w sobotę, że od 24 lutego zginęli ukraińscy żołnierze oraz co najmniej 596 cywilów, według niedzielnego wyliczenia ONZ, co potwierdza, że ​​liczba ta może być znacznie zaniżona.
  • W ciągu dwudziestu czterech godzin około 100 000 osób dołączyło do szeregów uchodźców, którzy uciekli przed walkami, zwiększając liczbę do prawie 2,7 miliona, według opublikowanego w niedzielę przez ONZ zestawienia.
READ  Rosja dostarczy „w najbliższych miesiącach” pociski zdolne do przenoszenia głowic nuklearnych na Białoruś

Przeczytaj wszystkie nasze artykuły, analizy i raporty dotyczące wojny na Ukrainie:

Referencje – Zalecenia. W piekle Mariupola, odosobniony i oblężony: „Moja mama powiedziała mi, że boją się, że o nich zapomnimy”.

Przenosić. „Pytaliśmy, mamo, dlaczego?” » : Ukrainki opowiadają o obawach swoich dzieci

rozszyfrowanie. Bombardowanie bazy Jarofiejewa było poważnym ostrzeżeniem dla mieszkańców Zachodu

Przenosić. „Już nie dotyczy” W Mikołajowie armia rosyjska celowo bierze na cel ludność cywilną

analizować. Najgorszy scenariusz na Ukrainie i w Rosji

Notacja dźwiękowa. Kroniki ukraińskie: codzienna wojna

Mamy to na żywo od niedzieli 13 marca można znaleźć tutaj.