Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Neutralność węglowa, prywatne odrzutowce, ograniczenia dostępu… O czym warto pamiętać z tego dnia

Wyszukuj codziennie pod koniec dnia, aby znaleźć top 26NS Konferencja Klimatyczna ONZ, która odbędzie się do 12 listopada, plus spostrzeżenia dziennikarzy z Globalizm.

O czym należy pamiętać:

  • 450 podmiotów finansowych będzie neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 r.

Około 450 graczy finansowych (banków, towarzystw ubezpieczeniowych, zarządzających aktywami itp.) z 45 krajów reprezentujących aktywa o wartości 130 bilionów dolarów (112 bilionów euro) zobowiązało się w środę, 3 listopada, do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku.

Instytucje te obiecały również dokonywać przeglądu swoich celów co pięć lat. Będą musieli co roku informować o postępach, jakie robią i finansowanych emisjach, dodaje w komunikacie prasowym Glasgow Financial Alliance for Net Zero (GFANZ).

Ale te obietnice pozostawiają niezadowolone organizacje pozarządowe, które utrzymują, że nie powstrzymują inwestycji w węgiel czy ropę. „Ponad 130 bilionów dolarów i ani jednej zasady, która miałaby powstrzymać ani jednego dolara przed inwestowaniem w ekspansję paliw kopalnych”, odpowiedzialny za większość ocieplenia, odpowiedział w szczególności Lucy Benson, dyrektor Reclaim Finance.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Miraż „zielonych finansów”
  • Moskwa i Pekin odpowiadają na krytykę Waszyngtonu

Kreml w środę odrzucił krytykę prezydenta USA Joe Bidena na dzień przed nieobecnością Władimira Putina na COP26, twierdząc, że Rosja z tym walczy. „Wielki” przeciwko globalnemu ociepleniu. Działania klimatyczne Rosji „Konsekwentny, przemyślany i poważny”Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapewnił.

We wtorek pan Biden w szczególności powiedział Putinowi: „Jego tundra płonie, dosłownie płonie tundra. Boryka się z bardzo poważnymi problemami klimatycznymi, ale milczy. » « Tundra naprawdę płonie. Ale nie zapominajmy, że lasy płoną również w Kalifornii, Turcji i innych częściach świata ”Pan Pieskow odpowiedział.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Chiny zamierzają uczynić z klimatu kartę przetargową przeciwko Waszyngtonowi

Putin od dawna bagatelizuje rolę człowieka w zmianach klimatu, ale ostatnio bardziej poświęcił się temu tematowi. W połowie października prezydent Rosji ogłosił, że jego kraj ma na celu: Neutralność węglowa do 2060.

Chiny odpowiedziały również w środę na krytykę Bidena dotyczącą nieobecności prezydenta Xi Jinpinga, który zadowolił się pisemnym listem zamieszczonym na stronie internetowej COP. „Czyny mówią więcej niż słowa”, zapewnił rzecznik chińskiej dyplomacji Wang Wenbin. Pan Wang potwierdził zobowiązania „beton” kraj przeciwko globalnemu ociepleniu. Chiny, największy na świecie truciciel, to kraj, który najwięcej inwestuje w czystą energię.

READ  Alexe Navalny ogłosił, że kończy strajk głodowy
Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Grafika: USA, UE i Chiny emitują prawie 50% globalnej emisji CO2
  • Dziesiątki prywatnych samolotów wylądowały w Glasgow

Według firmy analizującej lotnictwo Cirium, 76 prywatnych odrzutowców wylądowało na lotnisku w Glasgow lub w jego pobliżu w ciągu czterech dni poprzedzających 1.On jest listopad, dzień otwarcia COP26, Raporty BBC News. we wszystkim, według czasyOczekuje się, że liczba prywatnych samolotów w ciągu ostatnich dwóch tygodni tego szczytu klimatycznego sięgnie 400.

Prywatne odrzutowce są 10 razy bardziej zanieczyszczające niż samoloty szerokokadłubowe, które zostały już szeroko skrytykowane za duży ślad węglowy. Te 400 urządzeń wyemituje do atmosfery około 13 000 ton dwutlenku węgla.2, co roku produkuje go równowartość 1600 Szkotów, Dla mnie dziennik dzienny. Szczyt hipokryzji, wielu ekologów potępiło w sieciach społecznościowych.

  • Organizacje pozarządowe potępiają ograniczenia w dostępie do COP26

W środę kilka organizacji pozarządowych potępiło ograniczenia dostępu do COP26 w Glasgow, gdzie tysiące ekspertów nie może uczestniczyć w negocjacjach. Zgodnie z zasadami Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu organizacje społeczeństwa obywatelskiego mogą uczestniczyć w tych spotkaniach jako obserwatorzy, w tym w salach negocjacyjnych, aby zapewnić przejrzystość procesu.

COP26 został zakłócony przez przepisy zdrowotne związane z Covid-19, podczas gdy kraje na południu jeszcze nie skorzystały z powszechnego dostępu do szczepionek. Wielka Brytania, gospodarz konferencji, zaproponowała delegatom zapewnienie im szczepień, ale niektórych delegatów nie było stać na hotele na spędzenie kwarantanny.

„To jest katastrofa”Muhammed Addo z think-tanku Power Shift Africa ubolewał nad tym. „Członkom społeczeństwa obywatelskiego w najbiedniejszych krajach powiedziano im, że COP będzie integracyjny, więc odbyli podróż, aby usłyszeć głosy ich społeczności, a teraz, gdy są tutaj, powiedziano im, że jedyny sposób na uczestniczyć w sesjach odbywa się za pośrednictwem platformy internetowej, która ledwo działa”, tak, jak powiedział.

Odkąd konferencja rozpoczęła się w niedzielę, delegaci musieli stać w długich kolejkach, czasami przez ponad godzinę, aby przejść kontrolę bezpieczeństwa.

Dzisiejsze oświadczenie:

« Nie możemy być pesymistyczni, nie możemy tracić nadziei. »

Były prezydent Malediwów Mohamed Nasheed jest optymistą, Pomimo niebezpieczeństw związanych z inwazją na jego kraj. „Myślę, że ludzie zrozumieli powagę sytuacji”.Dodał w rozmowie z francuską agencją informacyjną (AFP). „Musimy być w stanie się zjednoczyć, aby ocalić planetę”powiedział ponownie.

Zdjęcie dnia:

Aktywiści Rebelii Zagłady demonstrują przeciwko

Dzisiejszy wykres:

Jak zobowiązali się światowi przywódcy we wtorek Zmniejszenie emisji metanu i ograniczenie wylesianiaChris Jones, badacz w UK Met Office Hadley Centre (Met Office) napisał: na Twitterze :

„Postęp, który został osiągnięty dzisiaj, jest zachęcający. Ale nie możemy zapomnieć o najważniejszym: zaprzestaniu spalania paliw kopalnych!”

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Dlaczego świat wciąż jest uzależniony od węgla?

Rozszyfrowanie:

W ciągu dwustu pięćdziesięciu lat temperatura Ziemi wzrosła w tempie niespotykanym w jej długiej historii. Stopniowo jego system klimatyczny przechodził ze stanu równowagi do stanu nierównowagi.

Przeczytaj także Jak ludzie zmieniają równowagę klimatu Ziemi

Reportaż:

Rozwój rolnictwa, nowe szlaki morskie… Wyobrażenie o potencjalnych korzyściach dla tego kraju podtrzymuje postawę Rosji wobec globalnego ocieplenia. Niedawne ogłoszenie celu neutralności węglowej w 2060 roku budzi wątpliwości.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Rosja i mit szczęśliwej zmiany klimatu

Słowa do zrozumienia COP26:

Paliwa kopalne

Są to głównie węgiel, ropa naftowa i gaz ziemny, przekształcane w energię poprzez spalanie. Węglowodory te (związki wodoru i węgla) pochodzą z fosylizacji materii organicznej (roślin i zwierząt) we wnętrzu Ziemi. Zasoby te, które istnieją w ograniczonych ilościach i których skład przez dziesiątki milionów lat znacznie przekracza ludzką skalę czasu, a zatem są nieodnawialne. Oprócz węgla, ropy i gazu, zwanych „konwencjonalnymi”, istnieją węglowodory „niekonwencjonalne”, takie jak gaz łupkowy czy Piaski bitumiczne. Spalanie paliw kopalnych odpowiada za około 80% emisji dwutlenku węgla2.

W przeciwieństwie do zasobów kopalnych, energie odnawialne lub energia odnawialna pochodzą ze źródeł, które natura jest stale uzupełniana. Dwa główne źródła energii naturalnej to słońce (którego promieniowanie jest również źródłem wiatru, obiegu wody i tworzenia biomasy przez fotosyntezę) oraz ziemia (które emituje ciepło). Energia odnawialna obejmuje hydroelektryczność, energię wiatru, energię słoneczną (energię cieplną do produkcji ciepła i ogniw fotowoltaicznych do wytwarzania energii elektrycznej), energię geotermalną i energię morską, a także bioenergię (drewno, odpady, biogaz i paliwa rolnicze). Sektory te wytwarzają mniej zanieczyszczeń i odpadów i są czasami określane jako „zielone energie”.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Aby ograniczyć ocieplenie do 1,5°C, 60% ropy i gazu należy pozostawić w ziemi, a 90% węgla

numer :

2,7°C

według raport Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), opublikowana 17 września, aktualne plany spotkania 196 krajów w Glasgow z okazji konferencji COP26 skierowały planetę na ścieżkę ocieplenia o 2,7°C do końca wieku – z dala od Paryża. jest ograniczenie go do znacznie poniżej 2°C i, jeśli to możliwe, do 1,5 °C.

Jeśli zostaną wdrożone, obowiązki państw oznaczają a „Znaczny wzrost” Emisje gazów cieplarnianych w przedziale 16% do 2030 r. w porównaniu z 2010 r. Jeśli nie ma szans na ocieplenie nie większe niż 1,5°C, emisje dwutlenku węgla w tym okresie powinny zostać zredukowane o 45%.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Świat jest na „katastroficznej” ścieżce globalnego ocieplenia o 2,7 stopnia Celsjusza

Rozwiązania planetarne:

Amerykańscy naukowcy obliczyli ślad węglowy dziewięciu diet, próbując pogodzić walkę z niedożywieniem z walką ze zmianami klimatycznymi.

Przeczytaj także Ten artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Jakie diety mają najmniejszy wpływ na klimat?

Znajdź wszystkie artykuły w naszym pliku COP26 Tutaj.

naukowiec