Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Ponad 800 popularnych leków zawiera dwutlenek tytanu, który jest zabroniony w żywności

Substancja ta, podejrzewana o działanie rakotwórcze i zaburzające gospodarkę hormonalną, została zakazana do użytku spożywczego we Francji i jest wprowadzana do Europy. Ale wiele leków nadal go zawiera

Z jednej strony zakazane, a z drugiej dopuszczone: podczas gdy we Francji producentom żywności zabroniono od lutego 2020 r. stosowania dwutlenku tytanu, podejrzewanego o działanie rakotwórcze i zakłócającego cykl hormonalny, przemysł farmaceutyczny może nadal włączać go do swoich leków .

Ostatnia ankieta autorstwa Magazyn Cali wznowione przez Informacje o Francji Wynika z niego, że ponad 800 leków powszechnie przepisywanych w naszym kraju zawiera ten dodatek, w tym Doliprane, Spasfon i Imodium.

Do czego jest to używane?

Dwutlenek tytanu jest używany jako barwnik i barwnik, ponieważ sprawia, że ​​leki stają się bielsze i bardziej błyszczące. Ma też właściwości chroniące przed promieniami UV, ale jego stosowanie jest przede wszystkim „estetyczne” – zaznacza Kristel Pangrazzi, dziennikarka z Cali, w rozmowie z Informacje o Francji.

„Dzisiaj producenci leków i laboratoria niechętnie podchodzą do modyfikowania tych preparatów, dając jasno do zrozumienia, że ​​pacjenci wolą brać bielsze leki”.

Magazyn konsumencki opublikuje petycję online i wyśle ​​wniosek o zmianę przepisów do Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Transformacji Środowiska, mówi redaktor.

Na poziomie europejskim państwa członkowskie przekazały 8 października Ich zielone światło na zakaz od 2022 r. Barwnik E171 (dwutlenek tytanu) jako dodatek do żywności, po zakwestionowaniu jego bezpieczeństwa przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

READ  Plastikowe butelki wielokrotnego użytku, ekologiczny gest jest potencjalnie niebezpieczny dla zdrowia