Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Jakie tradycje bożonarodzeniowe możemy szanować w kosmosie?

Czy możemy świętować Boże Narodzenie na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej? To jest pytanie, które Kilku dziennikarzy naukowych z BBC, którzy połączyli siły, aby rozpatrzyć problem.

Ich pierwszym zmartwieniem jest choinka. Artykuł mówi nam, że w 1973 roku astronauci z amerykańskiej misji Skylab 4 zrobili własne drzewo z puszek. Ich podróż rozpoczęła się 16 listopada tego roku, a zakończyła na początku lutego 1974, az drugiej strony żadna prawdziwa sosna nie przeleciała w kosmos, aby umożliwić lokatorom stacji kosmicznej instalowanie świec i girland.

I nie bez powodu: bardzo trudno byłoby utrzymać prawdziwe drzewo przy życiu, miesiące przygotowań i podróży nie pozwalają cieszyć się świeżym drzewem, tak jak się tego spodziewasz. Dodatkowo wyobraź sobie, jak wyglądałyby nieważkie kulki i girlandy. Prawdziwa katastrofa.

Nadrabianie braku prawdziwej choinki pieczeniem szampana nie wydaje się możliwe. Nie tylko alkohol jest całkowicie zabroniony w kosmosie, ale obecność bąbelków zamienia każdy napój w niekontrolowaną pianę. Bąbelki dwutlenku węgla z napojów bezalkoholowych nie unoszą się na wodzie. wyjaśnij NASA, Ale jest rozprowadzany losowo w płynie, nawet po połknięciu”.

Dodatkowo ze względu na jego nieważkość nie da się prawidłowo nalać płynu do szklanki. Jednak picie szampana przez słomkę, jedyna możliwa opcja, jest tak samo świętokradztwem, jak złym pomysłem, aby pić szybciej niż się spodziewano. Krótko mówiąc, najlepiej jest po prostu trzymać się płynu bez alkoholu i bąbelków i poczekać, aż wrócisz na ląd, aby podać sobie filiżankę.

Żadnych prezentów?

Nawet jeśli chodzi o jakiekolwiek gratisy, NASA zmarszczyła brwi. I nie bez powodu: każdy kilogram wysłany na orbitę kosztuje 18 500 dolarów, czyli około 16 300 euro. W tych okolicznościach i pomimo wysokich cen programów kosmicznych, astronauci mają prawo do jedynie 1500 gramów rzeczy osobistych. W tych okolicznościach udostępnienie innym podróżnikom dwunastotomowej encyklopedii lub wagi do ważenia wydaje się skomplikowane.

READ  Kosmos: Chiny przyspieszają swój plan eksploracji kosmosu i lądują na Marsie

Ale kiedy pozwalają na to warunki, sama NASA czasami wysyła prezenty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, jak miało to miejsce na przykład w grudniu 2019 roku.

Zapisz się do naszego newslettera

Pierniki, pieczony drób, torty urodzinowe, słodycze, piosenki, a nawet śnieg to także tematy poruszane w sekcji „Przyszłość” BBC. w swoim artykule. Istnieje wiele powodów, dla których chciałbyś pozostać na ziemi podczas wakacji.