Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski prezydent stara się ułaskawić zatrzymanych prawodawców, gdy tysiące ludzi zbiera się na protestach

Polski prezydent stara się ułaskawić zatrzymanych prawodawców, gdy tysiące ludzi zbiera się na protestachCNN

Prezydent Polski Andrzej Duda powiedział, że stara się o nowe ułaskawienie dla dwóch populistycznych prawodawców oskarżonych o korupcję, których oszałamiające aresztowanie w Pałacu Prezydenckim spowodowało w czwartek dziesiątki tysięcy ludzi na ulicach Warszawy w proteście.

Mariusz Kamiński i Maciej Wasik, parlamentarzyści z obalonej populistycznej partii PiS, zostali aresztowani we wtorek po tym, jak najwyraźniej schronili się w warszawskim pałacu sprzymierzonego z PiS prezydenta Andrzeja Dudy.

Ich aresztowanie to najnowszy epizod zaciętej walki pomiędzy nowym, centrowym rządem Polski, na którego czele stoi premier Donald Tusk, a Partią Prawo i Sprawiedliwość, która została pokonana w październikowych wyborach. Kamiński jest byłym ministrem spraw wewnętrznych, a Wasek byłym wiceministrem spraw wewnętrznych.

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło w czwartek na ulice stolicy Polski, aby zaprotestować przeciwko aresztowaniu i rządowi Tuska.

Na nagraniu opublikowanym przez posłankę PiS Katarzynę Świcę widać ludzi wypełniających ulice Warszawy i machających polskimi flagami.

Organizatorzy protestu, Partia Prawo i Sprawiedliwość, podają, że wzięło w nim udział około 100 000 osób z całego kraju. Policja nie podała oficjalnych danych dotyczących frekwencji.

Kontrowersje wokół obu parlamentarzystów rozpoczęły się po tym, jak w zeszłym miesiącu skazano ich na dwa lata więzienia i pięcioletni zakaz sprawowania funkcji posłów pod zarzutem korupcji w związku z pierwotnym mandatem Partii Prawo i Sprawiedliwość w latach 2005–2007.

Wyrok ten rozzłościł Dudę, który już w 2015 r. ułaskawił obu mężczyzn, co pozwoliło im uniknąć kary więzienia, ale zostało później uchylone przez Sąd Najwyższy.

W czwartek Duda bronił swojej decyzji o ułaskawieniu obu posłów, twierdząc, że po spotkaniu z ich żonami złożył do Prokuratury nowy wniosek o ułaskawienie.

Omara Marqueza/Getty Images

Prezydent RP Andrzej Duda na zdjęciu w Krakowie w 2023 r.

„Ustawa o amnestii, którą wydałem jako Prezydent RP, została wydana zgodnie z Konstytucją. Jest w pełni wzorowa i skuteczna. W moim osobistym mniemaniu ci panowie nadal są posłami” – powiedział Duda w przesłaniu na kanale Channel w czwartek X.

READ  TF1 odwołał „Les Touristes” w piątek, 27 stycznia, aby transmitować półfinałowy mecz piłki ręcznej pomiędzy Francją a Szwecją.

Po dramatycznych scenach, które miały miejsce we wtorek w Pałacu Prezydenckim, Duda powiedział, że jest „głęboko zszokowany” aresztowaniem obu mężczyzn, mimo prezydenckiego ułaskawienia.

Kamiński i Wasek rozpoczęli strajk głodowy w więzieniu, aby zaprotestować przeciwko przetrzymywaniu ich w charakterze „więźnia politycznego” – potwierdziła w czwartkowym wywiadzie dla telewizji Republica żona Waska.

Dodatkowe raporty Roba Pichetty

Nie wszystkie wiadomości na stronie wyrażają opinie witryny, ale przekazujemy te wiadomości automatycznie i tłumaczymy je przy użyciu technologii oprogramowania na stronie, a nie za pomocą redaktora.