Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polski koncern naftowy PKN Orlen oskarżony o zawyżanie cen pomp – Euractiv FR

Polski koncern naftowy PKN Orlen oskarżony o zawyżanie cen pomp – Euractiv FR

Według doniesień państwowy PKN Orlen w zeszłym roku zawyżył ceny paliw, aby zapewnić sobie wyższą marżę zysku. Kierowcy i władze lokalne są głośno i wyraźnie wściekli.

1 stycznia stawki podatku paliwowego w Polsce powróciły do ​​poziomów sprzed wprowadzenia wprowadzonej pod koniec 2021 roku „tarczy antyinflacyjnej”. Pozwoliło to w szczególności na wyłączenie podatku VAT z ceny benzyny, a rząd przyjął polityka Polityka kontraktacji w kontekście eksplozji cen.

Tym samym koniec tarczy miał ponownie podnieść ceny na pompie… ale tak się nie stało. Wręcz przeciwnie, po decyzji PKN Orlen o znacznej obniżce cen paliw z ostatniego dnia 2022 roku, ceny 1 stycznia były co najmniej podobne, jeśli nie identyczne, z tym, co kierowcy obserwowali przez cały rok.

Kierowcy szybko oskarżyli spółkę publiczną o sztuczne zawyżanie cen.

Władze gminy liczą straty. Przykładowo przedstawiciele miast Górnego Śląska i Zagłębia szacują, że ze względu na wysokie koszty paliwa wydali na komunikację miejską około 3 mln złotych (642 tys. euro).

Zdaniem ekonomistów badawczych mBanku wpływ na inflację w Polsce miała także inżynieria cenowa Orlenu, którzy szacują, że rosnące ceny paliw w całym 2022 roku spowodowały, że w listopadzie inflacja wzrosła do 17,5%, zamiast oczekiwanych 16,9%.

Politycy rządzącej w Polsce partii Prawo i Sprawiedliwość z ostrożnością odnoszą się do działań Orlenu.

Jeśli na rynku dojdzie do nietypowych zachowań, zawsze mamy do dyspozycji Biuro Ochrony Konsumentów i Konkurencji, które może interweniować– powiedziała Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa w rozmowie z RMF FM.

Uważam, że te ceny, podobnie jak w poprzednich miesiącach [du carburant — ndlr] Jest utrzymany.” Prezes Orlina zapowiedział, że ceny będą stabilne i tak jest„, ona dodała.