Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zmienia proces nominacji sędziów, aby odblokować fundusze UE – 01.12.2024

Polska zmienia proces nominacji sędziów, aby odblokować fundusze UE – 01.12.2024

Minister sprawiedliwości Adam Bodner złożył w piątek projekt ustawy mający na celu zmianę systemu powoływania sędziów. To pierwszy krok do odwrócenia reform sądownictwa poprzedniego rządu nacjonalistycznego przed odblokowaniem funduszy unijnych.

Były rząd PiS od lat spiera się z Brukselą w sprawie reform sądownictwa i prawa, co doprowadziło do zamrożenia miliardów dolarów w funduszach UE.

Jednak partie prounijne zdobyły większość w wyborach 15 października, kończąc osiem lat rządów PiS, a nowy rząd pod przewodnictwem byłego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska obiecał przywrócenie dostępu do gotówki.

Jedną z głównych kwestii jest procedura powoływania sędziów, która zdaniem krytyków została upolityczniona w czasach PiS. Europejski Trybunał Praw Człowieka i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej również skarżyły się na nieprawidłowości w praktyce.

Pan. Bodner proponuje wyłączenie z procesu sędziów powołanych przez poprzednią Radę.

„Naszym zdaniem ta ustawa jest zgodna z konstytucją i umowami międzynarodowymi obowiązującymi Polską… i będzie spełniać standardy wynikające z orzecznictwa ETPC i TSUE” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Dariusz Mazur. .

READ  Abbeville oddało hołd swoim wyzwolicielom z Polski