Skorzystała na tym Szynaka, która produkuje meble dla Ikei, Conforamy i niektóre meble marek własnych na rynek lokalny. Od 2004 roku liczba pracowników wzrosła z 720 do 3500 pracowników w sześciu fabrykach. Obroty kształtowały się mniej więcej po tym samym nachyleniu. Aby nadążać za popytem, w zeszłym roku rozbudowała jedną ze swoich fabryk, dedykowaną Ikei – szwedzki gigant ma także własną fabrykę po drugiej stronie miasta – i zainwestowała w nowe, bardziej zautomatyzowane maszyny. Na dwa ostatnie projekty grupa uzyskała dofinansowanie europejskie.
W ciągu piętnastu lat Polska, podobnie jak jej środkowoeuropejscy sąsiedzi, stała się tylną bazą przemysłową Europy. Sektor produkcyjny nadal reprezentuje 23,5% PKB, czyli dwukrotnie więcej niż we Francji. W marcu produkcja przemysłowa wzrosła o prawie 7,8% rok do roku. Od 2004 roku eksport towarów wzrósł czterokrotnie. W tym samym okresie PKB na mieszkańca wynosi obecnie 70% średniej dla całej UE, w porównaniu z około 49% w 2004 r. Republika Czeska radzi sobie lepiej. Gospodarka jest w doskonałej kondycji po odnotowaniu w ubiegłym roku 5% wzrostu.
Ożywienie gospodarcze w dużej mierze zawdzięcza inwestycjom zagranicznym. Kiedy upadł blok komunistyczny, Polska szeroko otworzyła drzwi międzynarodowym grupom, które mogły rozwijać swoje fabryki i podnosić jakość. Od 2016 roku napływ inwestycji zagranicznych ustabilizował się. „Dla inwestorów kraj pozostaje atrakcyjny ze względu na bliskość geograficzną i wielkość rynku wewnętrznego.„, analizuje Monica Constant, dyrektor generalna Francuskiej Izby Handlowej w Polsce, choć zaznacza”Brak wizji„Jedno z najnowszych posunięć podjętych przez rządzący rząd nacjonalistyczny.
Polska nadal utrzymuje swoją główną zaletę: koszty pracy. W sektorze produkcyjnym godzina pracy nadal kosztowała średnio 9,36 euro na koniec 2018 r. w porównaniu do 38 euro we Francji. Przeniesienie fabryki Whirlpool z Amiens (Somma) do Łodzi w środku kampanii prezydenckiej w 2017 roku zaostrzyło napięcia między obydwoma krajami. Polski rząd podkreśla”Specjalne strefy ekonomiczne„Firmy mogą korzystać z ulg podatkowych przez pięć lat.
Niedobór umiejętności
„Ten tani, wiejski model już minął. Polska skorzystała na outsourcingowych stanowiskach pracy, ale jutro będą to Ukraina lub Azerbejdżan, a nawet taniej.– zwraca uwagę ekonomista Przemysław Kowalski, który kieruje Centrum Badań Ekonomiczno-Społecznych w Warszawie. Bo od 2010 roku płace rosną. Na początku 2019 roku polska płaca minimalna wzrosła o 7% do 2250 zł (522,60 euro). Oraz na sąsiednich Węgrzech. Po strajku Audi zostało zmuszone do podwyżki wynagrodzeń pracowników fabryki w Gyor o 18%.Płace rosną szybciej niż produktywność, a firmom coraz trudniej jest utrzymać konkurencyjność, potwierdza Grzegorz Šiljevic, ekonomista Kovas na Europę Wschodnią. Gdy gospodarka działała na pełnych obrotach, w całej Europie Środkowej ponownie wzrosła liczba bankructw.„
W Lubawie Michel Chinaka musiał się dostosować. „Chcemy dalej zwiększać produkcję, ale przy stabilnej sile roboczej. I tak nie ma już Polaków do pracy w naszych fabrykach„, potwierdza. Firma zaprosiła ukraińską agencję pracy do zatrudnienia około czterdziestu pracowników. I nie jest on jedyny. „„Nie możemy już znaleźć techników ani inżynierów, wszyscy jadą do Europy Zachodniej”.– mówi Zygmunt Arkoszewski, Wiceprezes Zarządu Grupy Damex, która zatrudnia w Rybinie 500 osób i zatrudniła ukraińskiego inżyniera sprzedaży, który przyjechał z mężem, dziećmi i babcią.
U producenta wózków i regałów supermarketowych zlokalizowanego 150 kilometrów od Warszawy pracownik zarabia łącznie średnio 1000 euro miesięcznie, łącznie z nadgodzinami. „Nie możemy podnieść cen sprzedaży. Dlatego musimy zwiększyć nasze wydatki na automatyzację, aby zrównoważyć rosnące koszty pracy– podkreśla Leonard Morawiec, Prezes Zarządu Damexu, który planuje zainstalować nową pracownię stali nierdzewnej. Modernizacja już trwa. Po jednej stronie fabryki, wśród chaosu metalowych krat, robotnicy, a po drugiej z boku roboty Kuka manipulują metalowymi rusztami, a w pobliżu pracownicy zajęci są dostosowywaniem zautomatyzowanych stanowisk spawalniczych we francuskiej stolicy puszek. Jesienią ubiegłego roku produkcja pozostanie w Alzacji.Obydwa serwisy uzupełniają się. Ponieważ Francja jest bardziej zaawansowana w robotyce do produkcji wielkoseryjnej, koszt produkcji jest prawie taki sam jak w Rypinie„ – zauważa prezydent.
Rząd, który zamierza wspierać ten ruch, w ostatnich latach wzmacniał wpływ państwa w gospodarce. „Nie chcemy już być miejscem montażu i podwykonawstwa dla zagranicznych grup. Teraz musimy opracować własne techniki– podkreśla Michał Kramar, dyrektor inwestycyjny PAIH, Polskiej Agencji Promocji Eksportu i Inwestycji, która mieści się w nowiutkim budynku w centrum Warszawy. Priorytetem jest wspieranie innowacyjności i „internacjonalizacji firm w tworzeniu polskich mistrzów”. „Naszym problemem jest to, że nie mamy znanej marki– zwraca uwagę Agnieszka Sowida, doradca PAIH. Choć wydatki na badania i rozwój nadal ograniczają się do 1% PKB, Warszawa chce przyciągać kolejne centra badawczo-rozwojowe. Od dwóch lat kraj wzmacnia pomoc materiałami i marzeniami o zostaniu przyczółkiem W trosce o ekologiczną mobilność od koreańskiego producenta akumulatorów LG Chem otworzył fabrykę na zachodzie kraju.
Zatrzymaj drenaż mózgów
Tak naprawdę kraj ma argumenty do przedstawienia. W Warszawie, za sowiecką sylwetką Pałacu Nauki i Kultury, dźwigi krzątają się przy budowie nowych wież w dzielnicy biznesowej. Podobnie jak Kraków, stolica stała się wiodącym kierunkiem działalności w zakresie usług biznesowych typu back-office, od księgowości po usługi finansowe i IT. Mieści się na terenie dawnej destylarni wódki Google Kampus jest pełen startupów. „Tu jest prawdziwa energia, a finansowanie można łatwo znaleźć wśród funduszy europejskich i inwestorów venture capital.– zachwyca się Alex Bestor. Jeszcze trzy lata temu trzydziestolatek mieszkał w Sydney. Wrócił do Warszawy, żeby założyć swój startup z branży napojów”.„Hałas” Jest wytwarzany ze sfermentowanej herbaty i twierdzi, że odrzucił już ofertę przejęcia od Pernod Ricard.
Do zmiany paradygmatu, której pragnie Warszawa, jest jeszcze bardzo daleko. „Bardzo niewielu menedżerów średniego szczebla i absolwentów wraca z zagranicy, ponieważ wynagrodzenia są w dalszym ciągu bardzo niskie. Bez położenia kresu drenażowi mózgów przejście będzie skomplikowane”, zwraca uwagę Christopher Dembeck, główny ekonomista Saxo Bank. Krok w stronę unowocześnienia gospodarki jest tym bardziej drażliwy, że jednocześnie Warszawa będzie musiała uporać się ze spadkiem środków europejskich po 2020 r., które zapewniły 60% finansowania EBC Infrastruktura dla kraju od 2004 roku.”Polsce udało się zmniejszyć różnicę w zamożności względem reszty Europy. Ale dotrzymanie kroku może być trudniejsze. Polskie firmy będą musiały dużo inwestować”, analizuje Grzegorz Sielewicz w Coface. Niezbędne, aby pozostać niezbędnym na europejskiej mapie przemysłowej.
Dwadzieścia milionów mieszkańców Europy Wschodniej przeniosło się na ZachódPrognozy demograficzne są alarmujące. Do 2025 r. z powodu niższego wskaźnika urodzeń Polska straci 2,7 mln osób w wieku produkcyjnym. Do tego dochodzi przepływ imigracji, zwłaszcza osób z wyższymi kwalifikacjami, których przyciągają lepsze wynagrodzenia w Europie Zachodniej. To zjawisko nie tylko polskie. Międzynarodowy Fundusz Walutowy szacuje, że od 1990 roku z Europy Wschodniej wyemigrowało 20 milionów ludzi. Stanowi to około 5,5% populacji regionu i 9% populacji Polski. To wystarczy, aby pogłębić już istniejący niedobór siły roboczej, podczas gdy stopa bezrobocia w Czechach spadła do niecałych 3%. Aby zrekompensować niedobór pracowników, Węgry przyjęły na początku 2019 r. ustawę zwiększającą liczbę dozwolonych godzin nadliczbowych do 400; Prawo jest w inny sposób kwestionowane. W Polsce rząd zwiększył świadczenia w nadziei na zwiększenie liczby urodzeń. Pomimo antyimigranckiej retoryki kraj jest uzależniony od zagranicznej siły roboczej. W Polsce pracuje już od jednego do dwóch milionów Ukraińców. „Ale kraj rekrutuje więcej osób także na wschodzie, na Białorusi, w Nepalu i Bangladeszu. W 2017 r. Polska wydała 22% nowych europejskich zezwoleń na pobyt– zauważa Grzegorz Sielewicz, ekonomista Coface.
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Ta polska firma produkuje w 100% biodegradowalne talerze i sztućce z wykorzystaniem pszenicy
Toupret kupuje konkurenta w Polsce
Drobiarski gigant LDC jest w trakcie przejęcia fabryki Konspolu w Polsce