Jastrzębska Spółka Węglowa (J.S.W.), Organizacja Narodów Zjednoczonych chwali się, że została pierwszym oficjalnym partnerem COP24, jednak minister środowiska Henryk Kowalczyk stara się bagatelizować wagę tej obecności. Według niego grupy energetyczne PGE I Biegać – które oprócz elektrowni węglowych rozwijają odnawialne źródła energii – są jej częścią, podobnie jak grupy publiczne ze świata bankowości, ubezpieczeń czy gazu.
Pierwszy pasterz i pierwszy zanieczyszczający?
Prezes Grupy JSW Daniel Ozon opisuje swoją firmę jako „proekologicznego lidera w branży wydobywczej”. JSW udostępni uczestnikom COP24 autobus wodorowy oraz mobilną stację paliw do dystrybucji tego paliwa. W przyszłości grupa planuje zostać dostawcą wodoru do pojazdów napędzanych tym gazem.
Ale Polska, a w szczególności JSW, również znacząco przyczyniają się do zanieczyszczeń w kraju. Ponad 60% zanieczyszczeń powstaje w wyniku spalania węgla w domach lub elektrowniach. Według Europejskiej Agencji Środowiska co roku z powodu zanieczyszczenia powietrza przedwcześnie umiera około 50 000 Polaków.
Polska transformacja energetyczna
Ale dla JSW COP24 to właśnie szansa na zmianę wizerunku branży: pokazanie, że polska spółka stara się ograniczać emisję dwutlenku węgla i że wydobycie węgla stało się w jakiś sposób mniej brudne.
JSW określa się nawet jako „ Proekologiczny lider w branży wydobywczej »
Wśród innych partnerów konferencji klimatycznej znajdziemy także PGE I BiegaćDwie duże grupy obsługują kopalnie i elektrownie węglowe.
Imponująca obecność, ale ostatecznie zgodna z polityką środowiskową i energetyczną polskiego rządu.
Z jednej strony pomaga finansowo rodzinom w rezygnacji z ogrzewania węglowego i przejściu na gaz lub odnawialne źródła energii, z drugiej zaś wspiera miliardami dolarów nadal eksploatowane kopalnie.
W regionie Katowic, gdzie odbywa się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), pracuje 100 000 pracowników. Uczynienie firmy wydobywczej sponsorem konferencji klimatycznej to także mocny sygnał dla całej lokalnej gospodarki.
Posłuchaj podcastu Radia France „Act for My Planet”:
Z okazji Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24) wszystkie audycje radiowe i felietony można znaleźć na stronie internetowej Zmiana klimatu , Za pośrednictwem anten Radia France. Jaki jest wpływ globalnego ocieplenia na środowisko ? Jakie zagrożenia i jakie rozwiązania? Znaleźć W iTunes, Na Deezerze Lub W kanale RSS .
„Miłośnik muzyki. Miłośnik mediów społecznościowych. Specjalista sieciowy. Analityk. Organizator. Pionier w podróżach.”
More Stories
Liderzy biznesu z Lotu prześlą swoje datki do Polski, aby pomóc ukraińskim uchodźcom
Polska patrzy na Afrykę przez Tunezję
Sympozjum pt. „Polska – Tunezja. Perspektywy współpracy w sektorze nowych technologii » – Polska w Tunezji