Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska, zaniepokojona katastrofą nuklearną, rozprowadza tabletki jodowe

Wysłane przez:

Polski rząd przygotowuje się do katastrofy nuklearnej. Wraz z wojną i groźbą eskalacji promieniowania na jej granicach Polska wysyła tabletki jodku potasu, które przydadzą się w całym kraju w przypadku katastrofy radioaktywnej.

Z naszym korespondentem w Warszawie, Martin Chabell

Remizy strażackie otrzymujące tabletki jodku potasu są odpowiedzialne za ich dystrybucję w razie potrzeby. A Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że ​​zapasy wystarczą dla całej populacji.

Sąsiad UkrainaPolska jest zaniepokojona potencjalną katastrofą radiologiczną, a ryzyko wzrosło podczas przemówienia Władimira Putina w tym tygodniu po tym, jak wzbudził obawy przed bronią jądrową.

Ale to są wszystkie najnowsze doniesienia z walki Elektrownia Zaporoska Kto pchnął polskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do dystrybucji tych peletów? W niedzielę rakieta podobno wylądowała w pobliżu reaktora jądrowego w rejonie Mikołaja.

► Czytaj więcej: Ukraina: Horror katastrofy nuklearnej w elektrowni atomowej Zaporoże

Choć podkreślił, na razie nie ma się czym martwić, bo to standardowy proces przewidziany przez prawo, a plany dystrybucji wdrażane są tylko w sytuacjach awaryjnych.

Na zachodzie kraju wyciek z niemieckiej elektrowni jądrowej na początku tego tygodnia wzbudził obawy przed poważną awarią, która ostatecznie okazała się daremna.

Ale w Polsce Pamięć o katastrofie w Czarnobylu Nadal istnieje i to ciągłe zagrożenie martwi ludzi. Polacy już na początku konfliktu na Ukrainie śpieszyli się po tabletki jodku potasu dostępne w aptekach.

READ  Polscy, greccy rolnicy protestują przeciwko podatkowi węglowemu, a belgijscy studenci dodają warstwę