Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamawia ze Szwecji dwa statki szpiegowskie

W obliczu rosnących napięć w regionie bałtyckim z Rosją szwedzka grupa zbrojeniowa Saab ogłosiła w piątek umowę o wartości 620 mln euro na dostawę do Polski dwóch wojskowych okrętów rozpoznawczych. Dostawy są zaplanowaneAktualny 2027”, odnosi się do Grupy Aeronautyki i Obrony w komunikacie prasowym. Oba statki specjalizują się w rozpoznaniu sygnałów i przechwytywaniu sygnałów („inteligencja sygnałowalub SIGINT), mówi Saab. Takie okręty wojenneDo pozyskiwania danych wykorzystywane jest pełne spektrum wywiadu morskiego„, wyjaśnia szwedzki zespół.

Saab będzie głównym wykonawcą kontraktu na projektowanie i produkcję jednostek, ale te będą budowane w Polsce u podwykonawcy Stoczni Remondowa. Rozkaz pojawia się w związku z rosnącymi napięciami na Morzu Bałtyckim po inwazji Rosji na Ukrainę, zwłaszcza wokół rosyjskiej enklawy Kaliningradu, strefy zdemilitaryzowanej między Polską a Litwą. Pod koniec września podwodny sabotaż gazociągów Nord Stream 1 i 2 łączących Rosję i Niemcy był również w centrum bałtyckich napięć międzynarodowych. Jeśli wnioski o członkostwo Szwecji i Finlandii w NATO zostaną zweryfikowane, wszyscy jej sąsiedzi z wyjątkiem Rosji staną się członkami zachodniego sojuszu wojskowego.

Kiedyś uważany zasowieckie jezioro» Od czasów zimnej wojny z Danią jako jedynym członkiem NATO, Bałtyk stał się «Jezioro NATO„, podkreślają eksperci. Przed Finlandią i Szwecją, które po nieprzystąpieniu były neutralne, Polska w 1999 roku i trzy kraje bałtyckie (Estonia, Łotwa i Litwa) przystąpiły już do Sojuszu Atlantyckiego w 2004 roku, kilka lat po zawarciu Układu Warszawskiego.

READ  Dwa kraje, Polska i Argentyna, podążają całkowicie przeciwstawnymi ścieżkami