Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zamawia 96 amerykańskich śmigłowców bojowych Apache

Polska zamawia 96 amerykańskich śmigłowców bojowych Apache

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamisz poinformował, że zamówienie na 96 samolotów Apache opiewa na ponad 9 miliardów euro.

Polska podpisała we wtorek ostateczną umowę z amerykańską firmą Boeing na zakup 96 śmigłowców bojowych Apache – poinformował Minister Obrony Narodowej.

„To historyczny zakup (…) 96 ultranowoczesnych śmigłowców szturmowo-bojowych AH-64E Apache” – oznajmił Władysław Kosiniak-Kamysz, dodając, że wartość transakcji „sięga 10 miliardów dolarów”. 9,14 miliarda euro.

To nowy kontrakt, który Warszawa podpisała niedawno ze Stanami Zjednoczonymi i wpisuje się w modernizację polskiej armii, którą przyspieszyła inwazja Rosji na Ukrainę.

Jako kraj sąsiadujący i bezwarunkowo wspierający ten kraj, Polska przeznaczy w tym roku na obronność ponad 4% swojego PKB, co stanowi kwotę około 33 miliardów dolarów, czyli dwukrotnie więcej niż 2% wnioskowane przez NATO.

Dostawa pierwszych urządzeń w 2028 roku

Oprócz dostawy śmigłowców umowa obejmuje komponent logistyczny obejmujący dostawę sprzętu obsługi technicznej, wsparcia technicznego i szkoleniowego, amunicji i części zamiennych. Władysław Kosiniak-Kamisz powiedział, że transakcja „zmienia oblicze działań Wojska Polskiego i uzupełnia” dotychczasowe zakupy.

Ciężko uzbrojony helikopter AH-64E Apache został specjalnie zaprojektowany do walki z czołgami wroga.

W zeszłym roku Kongres USA dał zielone światło dla tej umowy, dzięki czemu Polska stanie się po Stanach Zjednoczonych największym użytkownikiem tych urządzeń na świecie. Pierwsi polscy piloci przeszli już szkolenie na amerykańskich śmigłowcach.

Zanim w 2028 roku dotrą pierwsze zamówione samoloty, Wojsko Polskie wydzierżawi osiem egzemplarzy.

W świetle tego porozumienia Polska podpisała w zeszłym tygodniu umowy o odszkodowaniach przemysłowych z amerykańskimi firmami Boeing i General Electric. Dotyczą one przeniesienia umiejętności obsługi technicznej tych śmigłowców do polskich fabryk, a kontrakty są warte łącznie około 215 mln euro.

Paulina Ducamp