Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska zakwestionowała edukację młodych ukraińskich uchodźców

Autor: Helen Pinevenu

Opublikowano dzisiaj o 08:00

Szkoła Podstawowa i Gimnazjum nr 2 w Legionowie, 25 kilometrów od Warszawy, szczególnie ciepło wita swoich nowych uczniów. Na jednym panelu leci ptak w barwach Ukrainy. „Nadzieja dodaje skrzydeł”, Z jednej strony uczymy się po polsku, z drugiej po ukraińsku. „Solidarność” z atakowanymi od 24 lutego przez Rosję sąsiadami będzie wywieszona na korytarzach, a etykiety, pisane cyrylicą, wskazują funkcję każdego pomieszczenia.

W kampusie szkolnym, położonym na północnych przedmieściach stolicy Polski, gdzie mieszka 1200 uczniów w wieku od 7 do 15 lat, kształci się ponad 110 ukraińskich dzieci. Choć w ostatnim czasie tempo przyjazdów zwolniło i część Ukraińców zdecydowała się na powrót do kraju, w Polsce wciąż jest więcej przyjazdów niż wyjazdów. W ciągu ostatnich sześciu tygodni do kraju przybyło około 2,5 miliona uchodźców.

Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów W Polsce „europejski dworzec autobusowy” jest symbolem europejskiej solidarności z ukraińskimi uchodźcami

„Ważne jest, aby ukraińskie dzieci uciekające przed wojną miały kontakt z innymi dziećmi”.W swoim gabinecie mówi dyrektor zakładu Dorota Guzta. „Ci, którzy przybyli na początku konfliktu, byli stosunkowo uratowani” – powiedział. Wspomina, Ale od tego czasu dzieci przybywają ze zbombardowanych obszarów. Przebywali w obozach bombowych i widzieli straszne rzeczy. Przychodzą z traumami, które wymagają specjalnej pomocy psychologicznej. ja

Dorota Gusta, dyrektor Szkoły Legionowskiej (Polska), 21 marca 2022 r.
W szkole w Legionowie (Polska) przydatne informacje pojawiają się teraz również w języku ukraińskim.  Tutaj, 21 marca 2022 r.

Dorota Kuzta jest zachwycona, że ​​może ponownie połączyć z rodziną matkę niedawnego studenta z Ukrainy. Sprowadza się to do wzmocnienia zespołów szkolnych psychiatrów. Reżyser może też liczyć na obecność na swoich zajęciach przedwojennych wykształconych dzieci ukraińskich, które ułatwią integrację przybyszom. Również od samego początku potrzeby młodych uchodźców zaspokajali sami rodzice uczniów: artykuły zdrowotne, żywność i torby szkolne, zaopatrzenie czy pozyskiwanie funduszy poprzez firmy na żądanie.

READ  Polska i Węgry straciły w tym roku fundusze unijne
Czytaj więcej: Artykuł jest zarezerwowany dla naszych subskrybentów Uchodźcy: Papież Franciszek wzywa Europę do unikania „rozbicia się cywilizacji”

Z drugiej strony M.Ja Gusta może obejść się bez nauczycieli. Prawdę mówiąc, już brakuje, a średnia miesięczna pensja w edukacji nie sięga 3250 slotów (700 euro). „Już w Polsce brakuje nauczycieli. Nie mogę ich już zatrudnić. Obecnie szukam nauczycieli szkół podstawowych i zatrudniam więcej pracowników tymczasowych.” Wraz z pojawieniem się dzieci ukraińskich potrzeby stają się jeszcze bardziej naglące. „W tej chwili wszystko w porządku. Wciąż mamy mały pokój w naszych salach lekcyjnych. Ale podwojenie liczby przyjmowanych od początku wojny dzieci nie jest już możliwe.Ona tłumaczy.

Powinieneś przeczytać 50,15% tego artykułu. Poniższe są tylko dla subskrybentów.