Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wystrzeli satelity wojskowe do 2025 roku – mówi wiceminister obrony narodowej – 29.02.2024

Polska wystrzeli satelity wojskowe do 2025 roku – mówi wiceminister obrony narodowej – 29.02.2024

Polska planuje wystrzelić wojskowe satelity obserwacyjne do 2025 roku – poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej.

„W przyszłym roku Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie chcemy wynieść na orbitę nasze pierwsze polskie satelity” – powiedział na konferencji prasowej Cezary Tomczyk.

Polska planuje pozyskać system satelitarny wyposażony w technologię radarową i optyczną, który umożliwi monitorowanie Ziemi niezależnie od warunków atmosferycznych z wykorzystaniem technologii zagranicznych i krajowych – powiedział.

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział na tej samej konferencji prasowej, że kraj utworzy w tym roku siły kosmiczne wraz z innymi jednostkami, w oparciu o wnioski wyciągnięte z doświadczeń Ukrainy od czasu jej inwazji na Rosję w lutym 2022 roku.

„Wszystkie kroki, które podejmujemy w tym roku, czy to tworzenie sił dronów, sił kosmicznych czy sił medycznych, są efektem działań na rzecz wzmocnienia polskiego wojska i doświadczeń Ukrainy” – powiedziała Kosiniak-Kamis.

W grudniu 2022 roku Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę z Airbusem na dostawę dwóch satelitów szpiegowskich, których wystrzelenie zaplanowano na 2027 rok.

READ  Wiadomość zapewniająca do niego o stanie zdrowia nogi Welsa przed przyjęciem do szpitala