Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska wybiera amerykańską grupę do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej ze szkodą dla EDF

W konkursie startowała także południowokoreańska grupa KHNP, ale polskie władze preferowały Westinghouse.

Premier Polski Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że Polska wybrała amerykańską grupę Westinghouse do budowy swojej pierwszej elektrowni jądrowej, w obliczu konkurencyjnych ofert francuskiego EDF i południowokoreańskiego KHNP. „Jesteśmy przekonani, że nasz projekt energetyki jądrowej będzie wykorzystywał niezawodną i bezpieczną technologię @WECNuclear” (Westinghouse, przyp. red.), napisał na Twitterze.

Mateusz Morawiecki powiedział, że decyzja zostanie oficjalnie zatwierdzona na posiedzeniu gabinetu w Warszawie w środę. „To duży krok w umacnianiu naszych relacji z Polską dla przyszłych pokoleń., powitana przez sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm. Wskazała na Polskę wybierając Westinghouse „na pierwszą fazę wartego 40 miliardów dolarów projektu energetyki jądrowej”Bez określania wielkości tej inwestycji.

Jak„Dekady współzależnego bezpieczeństwa”

Jednak wysoki rangą urzędnik rządu USA, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości, ujawnił, że transakcja była tego warta „Miliardy” dolarów i tworzyć „Tysiące dobrze płatnych miejsc pracy”. „Nie chodzi tylko o komercyjny plan energetyczny, ale o to, jak definiujemy to, co nazywam współzależnym bezpieczeństwem na nadchodzące dziesięciolecia”.powiedział oficer.

Polska od lat planowała budowę mocy jądrowych dla celów cywilnych, a kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się pilniejsza z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. polska decyzja „wysyła jasną wiadomość do (Prezydent Rosji Władimir) Na mocy sojuszu amerykańsko-polskiego (…) Putin– kontynuował kierownik. Polski rząd zapowiedział, że pierwsza elektrownia jądrowa chce ruszyć w 2033 roku.

Zobacz także – Energia jądrowa: co więcej może zrobić Francja?

READ  Dlaczego platforma autohandlu Bti Codes IO jest tak popularna wśród handlowców kryptowalut?