Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska udziela pomocy inflacyjnej, oferuje „antyputinowską” tarczę gospodarczą

Polska udziela pomocy inflacyjnej, oferuje „antyputinowską” tarczę gospodarczą

Opublikowany w:

W sobotę 12 marca premier Polski zapowiedział, że tymczasowe środki, które zostały wprowadzone pod koniec listopada w celu walki z wysoką inflacją, zostaną przedłużone i utworzą „tarczę antyputinowska”, mającą na celu wsparcie sektorów gospodarka dotknięta wojną na Ukrainie.

Inflacja osiągnęła rekordowy poziom w Europie, ale sytuacja gospodarcza Polski jest gorsza niż jej europejskich sąsiadów. Warszawa boryka się z wysoką inflacją od końca ubiegłego roku. W styczniu, przed konfliktem na Ukrainie, kraj notował niespotykany od 20 lat wskaźnik 9,2%. W miniony poniedziałek złoty przekroczył symboliczny próg 5 zł za euro, po czym nieznacznie wzrósł.

Aby złagodzić skutki tej inflacji, polski rząd podjął działania. Obniżył się podatek od towarów i usług od gazu z 23% do 8%, a następnie do 0%, obniżono także podatek od paliw, ogrzewania i nawozów. Pomoc finansowa została udzielona blisko pięciu milionom rodzin, aby zrekompensować wysokie ceny produktów spożywczych.

Wojna na Ukrainie jest czynnikiem obciążającym

Procedury te zaplanowano na sześć miesięcy. Jednak rząd zdecydował o przedłużeniu go do lipca przyszłego roku ze względu na presję inflacyjną, którą należy dodać do ekonomicznych reperkusji inwazji Rosji na Ukrainę.

Tarcza inflacyjna zostanie rozszerzona, bo walka z Putinem ma swój koszt : Wysokie ceny paliw, gazu i innych surowców, co również wpływa na żywność. Wyższe ceny zbóż oznaczają wyższe ceny żywności powiedział Mateusz Morawiecki podczas wizyty w przepompowni Baltic Gas Pipeline w północno-zachodniej Polsce.

Oprócz działań antyinflacyjnych władza wykonawcza ogłosiła tarczę „antyputinową”, aby wesprzeć dotknięte wojną sektory Ukrainy, bez podawania całkowitych kosztów.

READ  Rumunia planuje wyjście z węgla w 2032 r. - EURACTIV.com