Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska przechodzi na energetykę jądrową i zamiast EDF wybiera do budowy amerykańską firmę Westinghouse

Polska przechodzi na energetykę jądrową i zamiast EDF wybiera do budowy amerykańską firmę Westinghouse

Polska, kraj, w którym króluje węgiel, również zwraca się w stronę energetyki jądrowej. Jeżeli ta decyzja będzie dobrą rzeczą w walce z globalnym ociepleniem, decyzja ta wywoła zdziwienie w Europie, a zwłaszcza we Francji. Do budowy pierwszej elektrowni jądrowej w 2033 roku Warszawa wybrała bowiem amerykańską grupę Westinghouse, a nie spółkę EDF, która była kandydatem do tego kontraktu, o co ubiegała się także południowokoreańska grupa KHNP. Sekretarz ds. energetyki USA Jennifer Granholm poinformowała, że ​​amerykańska grupa została wybrana „do pierwszej części polskiego projektu nuklearnego o wartości 40 miliardów dolarów”.

„Potwierdzamy, że w naszym projekcie energetyki jądrowej wykorzystana zostanie niezawodna i bezpieczna technologia @WECNuclear” (Westinghouse, przyp. red.) – ogłosił w piątek na Twitterze premier Mateusz Morawiecki, wyjaśniając, że decyzja zostanie formalnie ratyfikowana na posiedzeniu Rady Ministrów w Warszawa w najbliższą środę.

Bliskie stosunki Waszyngtonu i Warszawy

Nie jest to zaskakująca decyzja, biorąc pod uwagę bliskie relacje Warszawy z Waszyngtonem oraz decyzje, które Polska podjęła już w przeszłości w innych strategicznych sektorach, takich jak obronność i lotnictwo. To wystarczy, aby wzmocnić krytykę w Europie pod adresem Polski, która nie gra kartą europejską, mimo że od wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku korzysta z ogromnej pomocy Brukseli zapewniającej jej rozwój.

Polska jednak zawsze preferowała Stany Zjednoczone, gdyż jest przekonana, że ​​w przypadku ataku Rosji Waszyngton szybciej przyszedłby jej z pomocą niż Europa. Uczucie wzmocnione wojną na Ukrainie. Pod koniec marca, miesiąc po rozpoczęciu wojny, podczas wizyty Joe Bidena w Polsce, polski prezydent Andrzej Duda ogłosił porozumienia obronne ze Stanami Zjednoczonymi i otwarcie zadeklarował, że cywilna energetyka jądrowa będzie objęta partnerstwem z Waszyngtonem.

„Głęboko wierzę, że to partnerstwo, które łączy nas ze Stanami Zjednoczonymi i Polską na rzecz rozwoju energetyki jądrowej w naszym kraju, w ścisłej współpracy między naszymi krajami, zostanie wdrożone i sfinalizowane. Jest tu ze mną Minister Piotr Niemski, który odpowiada za ten program po polskiej stronie.Jestem przekonany, że we współpracy z… amerykańskimi firmami, ale pod silnym patronatem Białego Domu, uda nam się w najbliższej przyszłości z sukcesem wdrożyć ten program, bo Polska tego pilnie potrzebuje. Konto domowe w tamtym czasie.

READ  Polska nie chce już być „montażowcem Europy”

„To duży krok w kierunku wzmocnienia naszych relacji z Polską dla przyszłych pokoleń” – powiedziała Jennifer Granholm.

„Połączone bezpieczeństwo na nadchodzące dziesięciolecia”

Jednakże wyższy rangą urzędnik rządu USA, przemawiając pod warunkiem zachowania anonimowości, ujawnił, że transakcja jest warta „biliony” dolarów i stworzy „tysiące dobrze płatnych miejsc pracy”. „Nie chodzi tylko o komercyjny projekt energetyczny, ale o to, jak definiujemy to, co nazywam połączonym bezpieczeństwem na nadchodzące dziesięciolecia” – powiedział urzędnik.

Polska od lat planowała rozwój możliwości wytwarzania energii jądrowej do celów cywilnych, a kwestia bezpieczeństwa energetycznego stała się pilniejsza w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Urzędnik kontynuował, że polska decyzja „wysyła jednoznaczny sygnał do (prezydenta Rosji Władimira) Putina o sile (…) sojuszu amerykańsko-polskiego”.

Energia: Francja chce uruchomić własny projekt reaktora termojądrowego

Energia jądrowa: zakupiona przez amerykańską grupę Westinghouse za około 8 miliardów dolarów