Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska ponownie ustanawia strefę buforową na granicy z Białorusią

Polska ponownie ustanawia strefę buforową na granicy z Białorusią

W poniedziałek polski rząd ogłosił, że w czwartek przywróci strefę buforową zakazu dostępu na części granicy z Białorusią, aby zapobiec eskalacji przemytu migrantów. Warszawa Moskwę i Mińsk oskarża się o planowanie napływu afrykańskich migrantów przez Białoruś do Polski, kraju graniczącego z Unią Europejską. jest celem „Utrudnienie nielegalnym imigrantom przekraczania granicy polsko-białoruskiej oraz stworzenie lepszych warunków pracy straży granicznej, wojska i policji” Premier Donald Tusk powiedział dziennikarzom, że strona została wstrzymana.

„W zasadzie strefa (…) obejmie dwa sektory, na których będziemy mieli dużą liczbę tras (…), ponad sześćdziesiąt kilometrów”– powiedział wiceminister spraw wewnętrznych Czsław Mroczek. „Na długości około 45 kilometrów głębokość wynosi około 200 metrów. Na obszarze przecinającym rezerwat przyrody Puszcza Wielka (Białowieża) obszar ten jest nieco głębszy, ale nie więcej niż dwa kilometry.– dodał w programie TVN24. Na ponad 186 kilometrach granicy polsko-białoruskiej Polska w 2022 roku zbudowała metalową barierę o wysokości 5,5 metra, zwieńczoną harmonijką, która miała zatrzymać migrantów.

Trzykilometrowa strefa buforowa

W 2021 r. poprzedni rząd nacjonalistyczny ustanowił wzdłuż całej granicy strefę buforową o szerokości i długości około trzech kilometrów, w której nie mogą przebywać żadne osoby niebędące obywatelami, w tym humanitarne organizacje pozarządowe i dziennikarze, która została później usunięta. Ani ta bariera, ani brzeg rzeki, bagna czy obszar leśny nie były w stanie powstrzymać napływu migrantów, którym czasami zarzucano agresywne zachowanie. W czwartek polski żołnierz został zadźgany przez nieznaną osobę przez barykadę.

W maju polscy żołnierze wystrzelili w kierunku migrantów ponad 700 bomb ostrzegawczych – podało w zeszłym tygodniu Ministerstwo Obrony RP. Wiele organizacji humanitarnych zarzuca Polsce kontynuowanie nielegalnej praktyki wypychania. Według polskiej straży granicznej od początku roku wykryto ponad 17 tys. prób nielegalnego przekroczenia białoruskiej granicy. W zeszłym miesiącu Warszawa ogłosiła plany wydania ponad 2,3 miliarda euro na wzmocnienie granicy, która jej zdaniem została wykorzystana przez Rosję do destabilizacji regionu poprzez ataki hybrydowe. Według Warszawy ponad 90% osób próbujących nielegalnie przekroczyć granicę posiada rosyjskie wizy.

READ  Siarka zamyka działalność w Polsce z powodu sankcji wobec Victora Wexelberga