Głodni Wiedzy

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej

Polska pod presją Brukseli wywołuje rezygnację z kontrowersyjnej reformy sądownictwa

Izba dyscyplinarna odpowiedzialna za nadzór nad sędziami w obecnym kształcie mogłaby zostać zniesiona. Ale Minister Sprawiedliwości nie chce się poddać.

Szef głównej partii rządzącej koalicji konserwatywnej Jarosław Kaczyński zapowiedział w sobotę rychłą likwidację ramienia dyscyplinarnego kontrowersyjnej reformy sądownictwa, czego domaga się Unia Europejska.

«Zniesiemy Izbę Dyscyplinarną (Sądu Najwyższego) w takiej formie, w jakiej obecnie działa, a przedmiot sporu (z Unią Europejską) zniknie.», poinformował w rozmowie z PAP szef PiS. Według niego pierwsze propozycje zmian powinny zostać złożone we wrześniu.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) 14 lipca nakazał Polsce natychmiastowe zakończenie działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, instytucji utworzonej w ramach reformy sądownictwa. Izba Dyscyplinarna jest odpowiedzialna za nadzorowanie sędziów, ma prawo do uchylenia ich immunitetu i postawienia ich w stan oskarżenia lub obniżenia ich wynagrodzeń.

Następnie TSUE w dniu 15 lipca zdecydował, że sala ta nie wystawiała „Nie wszystkie gwarantują neutralność i niezależność„i był”Nie jest odporny na bezpośrednie lub pośrednie wpływy władz ustawodawczych i wykonawczych».

Ale polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował Brukselę, orzekając, że środki tymczasowe wydane przez Federację Dziennikarzy Europejskich nie zostały „nie pasującydo Konstytucji RP. Następnie Komisja Europejska dała Warszawie czas do 16 sierpnia na zobowiązanie się do przestrzegania orzeczeń TSUE, grożąc nałożeniem sankcji finansowych. W tym tygodniu Prezes Sądu Najwyższego zapowiedział czasowe zamrożenie działalności Izby.

«Nie uznaję takich orzeczeń (przez TSUE), bo na pewno wykraczają poza traktaty i rozszerzają jurysdykcję sądów unijnych» Duchowość M. Kaczyńskiego,«Nie ulega jednak wątpliwości, że przedmiot sporu istnieje.». «Nie oznacza to, że ta płyta w żaden sposób nie będzie działać. Tego od nas nikt nie oczekuje, ale będzie to zupełnie inny organizmDuchowość M. Kaczyńskiego.

READ  Trzydzieści lat po premierze konsola Super Nintendo wciąż inspiruje nowoczesne gry wideo w stylu retro

Jednak decyzja o likwidacji izby dyscyplinarnej może kolidować z odrzuceniem Zbigniewa Ziobry, ministra sprawiedliwości i szefa małej partii koalicyjnej, który jest także głównym autorem Reformy wymiaru sprawiedliwości. Pan Żubrow powiedział w piątek, że odmawia.kategorycznie ulegasz nielegalnemu szantażowiz Unii Europejskiej.

Jej odmowa może wywołać nowe napięcia w koalicji rządzącej, osłabionej już konfliktem z III koalicją o propozycje reform gospodarczych i finansowych.

Warszawa i Bruksela od lat kłócą się o reformy przyjęte przez konserwatywny nacjonalistyczny rząd PiS.

Zobaczmy także – UE mówi „bardzo zaniepokojona” orzeczeniem polskiego sądu w sprawie reformy sądownictwa